Google měl v Česku masivní výpadek. Nefungovaly jeho maily, vyhledávač ani další služby

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 22:57
Služby společnosti Google přestaly v úterý po sedmé hodině večer mnoha uživatelům fungovat. Zhruba dvouhodinový výpadek se týkal vyhledávače Google, mailového serveru Gmail nebo videoserveru YouTube. Kromě České republiky hlásili problémy i uživatelé v dalších zemích střední Evropy, ale i na východním pobřeží USA. Samotný Google potvrdil vyřešení potíží kolem 22. hodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / Global Panorama

Praha – Služby společnosti Google přestaly v úterý před půl osmou večer mnoha uživatelům v Česku, na Slovensku a v některých dalších oblastech fungovat. Zhruba dvouhodinový výpadek se týkal vyhledávače Google, mailového serveru Gmail, videoserveru YouTube i dalších služeb společnosti. Samotný Google potvrdil vyřešení potíží kolem 22. hodiny.

Uživatelé hlásili problémy především ve střední Evropě. Nedostupnost Googlu v Česku a okolních zemích zachytil i web downdetector.com, který sleduje výpadky internetových služeb. Potíže se však netýkaly všech uživatelů v dané oblasti.

Obnovení fungování služeb Googlu v Česku zajistili mobilní operátoři a další poskytovatelé internetového připojení, kteří kolem 21:00 upravili nastavení sítí, napsal web Dotekomanie.cz, který se věnuje mobilním technologiím.

Komplikace zaznamenal i systém elektronické evidence tržeb, uvedl server Lupa.cz s odkazem na údaje serveru Hlídač EET, který monitoruje rozhraní, s nímž komunikují pokladny obchodníků. "Přímá souvislost s výpadkem Googlu není jasně prokázána, ale časově se špička shoduje," napsala Lupa. Server Hlídač EET ale později svá měření upravil, graf podle provozovatele obsahoval chybná měření. "Není možné udělat závěr, že se jednalo o výpadek EET. Šlo o problém na straně Hlidače EET," uvedl server.

Příčina výpadku zatím zůstává nejasná. V jeho důsledku řešily potíže i webové stránky jiných firem.

"Řada serverů využívá třeba fonty od Googlu. Při výpadku služeb firmy přitom dochází k extrémně pomalému načítání takových webů," vysvětlil ředitel IT oddělení vydavatelství Economia Štěpán Burda.

Americký internetový gigant má přes 70 poboček ve více než 40 zemích na světě. Česká pobočka Google nyní zaměstnává zhruba 30 lidí, tržby se loni zvýšily o 15 procent na 239 milionů korun a zisk zůstal na zhruba deseti milionech.

Uživatelé českého internetu a sociálních sítí začali v úterý večer prakticky okamžitě nastalou situaci glosovat a dělat si z "blackoutu" Googlu legraci.

Mnozí zmiňovali zejména rivalitu české pobočky amerického gigantu se Seznamem, jiní se pozastavovali nad značnou závislostí uživatelů na službách Googlu.

 

Právě se děje

Další zprávy