Google měl v Česku masivní výpadek. Nefungovaly jeho maily, vyhledávač ani další služby

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 22. 11. 2016 22:57
Služby společnosti Google přestaly v úterý po sedmé hodině večer mnoha uživatelům fungovat. Zhruba dvouhodinový výpadek se týkal vyhledávače Google, mailového serveru Gmail nebo videoserveru YouTube. Kromě České republiky hlásili problémy i uživatelé v dalších zemích střední Evropy, ale i na východním pobřeží USA. Samotný Google potvrdil vyřešení potíží kolem 22. hodiny.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Foter.com / Global Panorama

Praha – Služby společnosti Google přestaly v úterý před půl osmou večer mnoha uživatelům v Česku, na Slovensku a v některých dalších oblastech fungovat. Zhruba dvouhodinový výpadek se týkal vyhledávače Google, mailového serveru Gmail, videoserveru YouTube i dalších služeb společnosti. Samotný Google potvrdil vyřešení potíží kolem 22. hodiny.

Uživatelé hlásili problémy především ve střední Evropě. Nedostupnost Googlu v Česku a okolních zemích zachytil i web downdetector.com, který sleduje výpadky internetových služeb. Potíže se však netýkaly všech uživatelů v dané oblasti.

Obnovení fungování služeb Googlu v Česku zajistili mobilní operátoři a další poskytovatelé internetového připojení, kteří kolem 21:00 upravili nastavení sítí, napsal web Dotekomanie.cz, který se věnuje mobilním technologiím.

Komplikace zaznamenal i systém elektronické evidence tržeb, uvedl server Lupa.cz s odkazem na údaje serveru Hlídač EET, který monitoruje rozhraní, s nímž komunikují pokladny obchodníků. "Přímá souvislost s výpadkem Googlu není jasně prokázána, ale časově se špička shoduje," napsala Lupa. Server Hlídač EET ale později svá měření upravil, graf podle provozovatele obsahoval chybná měření. "Není možné udělat závěr, že se jednalo o výpadek EET. Šlo o problém na straně Hlidače EET," uvedl server.

Příčina výpadku zatím zůstává nejasná. V jeho důsledku řešily potíže i webové stránky jiných firem.

"Řada serverů využívá třeba fonty od Googlu. Při výpadku služeb firmy přitom dochází k extrémně pomalému načítání takových webů," vysvětlil ředitel IT oddělení vydavatelství Economia Štěpán Burda.

Americký internetový gigant má přes 70 poboček ve více než 40 zemích na světě. Česká pobočka Google nyní zaměstnává zhruba 30 lidí, tržby se loni zvýšily o 15 procent na 239 milionů korun a zisk zůstal na zhruba deseti milionech.

Uživatelé českého internetu a sociálních sítí začali v úterý večer prakticky okamžitě nastalou situaci glosovat a dělat si z "blackoutu" Googlu legraci.

Mnozí zmiňovali zejména rivalitu české pobočky amerického gigantu se Seznamem, jiní se pozastavovali nad značnou závislostí uživatelů na službách Googlu.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy