Ekonomická nálada v EU je na rekordu. V Česku se ovšem výrazně zhoršila

ČTK ČTK
29. 7. 2021 13:14
Ekonomická nálada v Evropské unii se v červenci vyšplhala na rekord. Její index vzrostl o 0,9 bodu na 118 bodů, nárůst přitom zaznamenal už šestý měsíc za sebou. Oznámila to Evropská komise. V Česku však index ekonomické nálady podle komise naopak klesl, a to na 90,2 bodu z červnové hodnoty 106,1 bodu.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

K růstu indexu ekonomické nálady v EU přispěla zejména zlepšená situace v průmyslu a ve službách. Ve stavebnictví a mezi spotřebiteli se však nálada zhoršila, zatímco v maloobchodě zůstala bez výraznějších změn.

V eurozóně se index ekonomické nálady zvýšil o 1,1 bodu na 118 bodů, což je také rekord.

Za zlepšující se ekonomickou náladou stojí uvolňování koronavirových restrikcí, díky kterému se zotavuje podnikatelská aktivita. Komise nicméně upozornila, že nálada se v červenci zlepšila méně výrazně, než v předchozích měsících. "Naznačuje to, že tento ukazatel je v blízkosti svého vrcholu," dodala.

Mezinárodní měnový fond (MMF) tento týden zlepšil odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny na 4,6 procenta z dříve předpokládaných 4,4 procenta. Loni se podle MMF ekonomika zemí používajících euro kvůli pandemii propadla o 6,5 procenta.

V Česku v červenci podle údajů Evropské komise zaznamenaly výrazný pokles indexy nálady v průmyslu a ve službách. Zhoršila se také nálada mezi spotřebiteli a v maloobchodním sektoru, určité zlepšení naopak zaznamenala nálada ve stavebnictví.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy