Česká spořitelna vyplatí dividendu 60 korun na akcii

Ekonomika Ekonomika
23. 4. 2014 16:59
Akcionáři České spořitelny na středeční valné hromadě schválili rozdělení zisku za loňský rok .
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Česká spořitelna

Praha – Akcionáři České spořitelny na středeční valné hromadě schválili rozdělení zisku za loňský rok a výplatu hrubé dividendy ve výši 60 korun na prioritní i kmenovou akcii. Celkově tak banka letos na dividendách vyplatí 9,12 miliardy korun.

Za rok 2012 dosáhla dividenda padesáti korun na akcii a celkový objem 7,6 miliardy korun, v letech 2011 až 2009 činila třicet korun a vyplaceno bylo vždy 4,56 miliardy korun. Rozhodným datem pro výplatu dividendy je den konání valné hromady, tedy 23. duben 2014.

Za rok 2013 vykázala Česká spořitelna nekonsolidovaný čistý zisk po zdanění ve výši 16,2 miliardy korun. Zbytek zisku, který nebude vyplacen na dividendách, převede Česká spořitelna do nerozděleného zisku a posílí tak dále vlastní kapitál.  

98,97 procenta akcií České spořitelny kontroluje Erste Bank. Dalších 0,59 procenta představují prioritní akcie držené převážně městy a 0,44 procenta vlastní jiní drobní podílníci.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy