Česká ekonomika rostla nejvíce od roku 2007, potvrdili statistici

Pavla Adamcová Roman Šitner, Pavla Adamcová
Aktualizováno 16. 2. 2016 10:12
Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta, vyplývá z předběžného odhadu Českého statistického úřadu. Jde tak o nejvýraznější roční růst od roku 2007. Ve čtvrtém čtvrtletí se HDP meziročně zvýšil o 3,9 procenta, mezičtvrtletně ale mírně zpomalil. K loňskému růstu HDP přispěla zejména spotřeba domácností a zvýšená investiční aktivita. Ve čtvrtém čtvrtletí byl růst podpořen hlavně zpracovatelským průmyslem.
Ekonomický růst. Ilustrační foto
Ekonomický růst. Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Česká ekonomika loni vzrostla o 4,3 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu (HDP), který dnes zveřejnil Český statistický úřad. Jedná se o nejvýraznější roční růst za posledních osm let. Ve čtvrtém čtvrtletí se pak HDP meziročně zvýšil o 3,9 procenta, mezičtvrtletně však mírně zpomalil.

Rychlý růst české ekonomiky kontrastuje s výkonem zbytku Evropy. Růst o 4,3 procenta je trojnásobkem toho, jak rostou země eurozóny.

Statistici zatím nezveřejnili podrobnosti o tom, co konkrétně ekonomiku nejvíce táhne. Pokud poslední loňské čtvrtletí navázalo na předchozí tři, měly by pomáhat firmy i domácnosti. Během předchozí recese a stagnace odkládaly výdaje, nyní o to více utrácejí. Ekonomice pomohlo i rychlé dočerpávání evropských dotací a pokračující zahraniční investice.

HDP ve čtvrtém čtvrtletí mezičtvrtletně lehce zpomalil o 0,1 procenta, což je pro trh malým zklamáním. "Na mírné zpomalení růstu v tomto čtvrtletí měly vliv zejména mimořádné události v energetice a chemickém průmyslu," uvádí statistický úřad. Největší ekonomické ztráty přineslo neplánované a dlouhodobé odstavení tří bloků jaderné elektrárny Dukovany kvůli pochybnostem o kvalitě svarů a výbuch a následný požár v litvínovském areálu chemického závodu Unipetrolu. V obou případech následky mimořádných událostí způsobily miliardové ztráty.

Překotné dočerpávání fondů ke konci roku navíc podle slov analytičky Raiffeisenbank Heleny Horské nemělo pravděpodobně tak silný vliv jako ve třetím čtvrtletí 2015. "Těžit z EU fondů budeme možná ještě počátkem letošního roku, až se vyfakturují všechny práce," uvádí Horská.

"I když ekonomika už meziročně zpomalila, s čímž se počítalo až v letošním roce, není aktuální číslo až tak alarmující. Především proto, že vytvořená přidaná hodnota v ekonomice i nadále rostla a důvody ke zpomalení jsou výsledkem mimořádných událostí. Nejde tedy o propad poptávky - ať už domácí nebo zahraniční," podotýká k růstu v posledním loňském čtvrtletí analytik ČSOB Petr Dufek.

Pro letošní rok čeká podle analytiků českou ekonomiku o něco pomalejší růst - kolem dvou až tří procent. "Nižší než očekávaný růst HDP na konci loňska zhoršuje základ pro letošní rok. Zvolnění letošního tempa na dvě procenta se zdá být realistickým scénářem. I tak by šlo o slušný výsledek, pokud bychom hodnotili období 2015 a 2016 jako celek," domnívá se ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

"Hlavním tahounem růstu bude spotřeba domácností podporovaná růstem mezd a platů (v běžných cenách o zhruba 4,2 procenta). Překvapit nás mohou ale investice firem - pokud se firmy nezaleknout současné nejistoty na zahraničních trzích a budou dál investovat, může i letos růst ekonomiky mírně překvapit. Rekordy ale nečekáme," dodává Horská.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Test motoru nové rakety pro lety na Měsíc skončil v USA předčasně

Důležitý test motorů nové rakety SLS (Space Launch System), která má v dalších letech dopravit astronauty na Měsíc, skončil v americkém testovacím středisku v Mississippi předčasně. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) běžely čtyři motory jen něco přes minutu, zatímco původně měli inženýři v plánu zážeh ukončit až po osmi minutách, aby mohli nasimulovat let rakety na oběžnou dráhu Země. Napsal o tom server BBC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy