Spadá pod takzvanou volnou živnost: může ji tak dělat v podstatě každý, kdo si obstará živnostenský list. Některé realitní kanceláře vyžadují po makléřích určitý stupeň vzdělání a následného zaškolení, jiné lákají matky na mateřské, seniory či studenty bez zkušeností, aby pro ně pracovali. Většina makléřů pracuje na IČO, svůj příjem mají založený na provizích z prodejů a pronájmů. Při prodeji nemovitosti se provize pohybuje v průměru od tří do šesti procent (tedy v průměru 50 až 100 tisíc korun) , v případě pronájmu makléř zpravidla bere výši jednoho nájmu, což je průměrně okolo devíti tisíc korun. Makléři má v současné době právo volně manipulovat s penězi od klienta, zákona nijak neurčuje, jaký rozsah služeb má zákazníkům poskytnout.
Nový zákon o realitním zprostředkování by podle ministerstva pro místní rozvoj mohl začít platit zhruba v polovině příštího roku. V současné době se návrh zákona připomínkuje. Nově by se z práce realitního makléře měla stát vázaná živnost. Živnostenský list tak budoucí makléř získá až po absolvování zkoušky odborné způsobilosti z oblasti stavebního práva, oceňování nemovitostí a daní. Povinností bude dosažené středoškolské vzdělání s maturitou. Podmínkou pro práci realitního makléře se nově stane také pojištění odpovědnosti za způsobené škody. Makléř již nebude mít možnost volně manipulovat s penězi klienta a bude je muset mít uložené na speciálním účtu. Zákon jasně vymezí minimum služeb, na které klient bude mít nárok. Ministerstvo pro místní rozvoj si od zákona slibuje především úbytek nekompetentních makléřů.
16(2016)
22(2015)
60(2016)
107(2015)
9000
Nejčastěji bere částku ve výši jednoho nájmu.
50-100 tis.
Zpravidla 3 – 6 procent.
V nabídce realitních kanceláří ubylo oproti první polovině roku 2015 zhruba 30 procent nemovitostí. Je to způsobeno vysokou poptávkou, za kterou stojí příznivá ekonomická situace spolu s rekordně nízkými úrokovými sazbami hypoték. Nejžádanější byty jsou nyní 2+kk
Největší zájem o koupi i pronájem bytů je v širším centru hlavního města. Největší zájem o koupi i pronájem bytů je v širším centru hlavního města.
50 %
Téměř polovina všech pronajatých bytů se nachází v Praze.
70 %
Zhruba 70 procent všech nových bytů se prodá v Praze.