Britská ekonomika rostla loni nejvíc za šest let

ČTK Jiří Hovorka ČTK, Jiří Hovorka
28. 1. 2014 12:17
Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 1,9 procenta.
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Britská ekonomika rostla v uplynulém roce nejrychleji od začátku finanční krize. Hrubý domácí produkt se meziročně zvýšil o 1,9 procenta.

I přes mírné zpomalení v posledním čtvrtletí roku na 0,7 procenta tak zaznamenala nejlepší výsledek od roku 2007, kdy rostla o 3,4 procenta.

„Je vidět růst ve většině částí ekonomiky,“ řekl k předběžným údajům britského statistického úřadu hlavní ekonom úřadu Joe Grice.

Současné tempo růstu podle agentury Reuters pravděpodobně umocní spekulace o tom, kdy britská centrální banka zvýší rekordně nízké úrokové sazby.

Guvernér Mark Carney tvrdí, že v brzké době to nelze očekávat, protože celkový výkon ostrovní ekonomiky zůstává pod úrovní před začátkem krize.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy