Babiš dosáhl svého, šéf Aeroholdingu Dvořák končí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 23. 7. 2014 14:19
Dvořák rezignoval krátce po úterní večeři ministra financí se zástupci Korean Air.
Miroslav Dvořák
Miroslav Dvořák | Foto: Karel Toman

Praha - Andrej Babiš dosáhl po měsíci svého, šéf Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák rezignoval na funkci předsedy představenstva. Nahradí ho Václav Řehoř.

Konec Dvořáka oznámil Babiš už před měsícem, podle akcionářské smlouvy mezi Korean Air a Českými aeroliniemi ho ale nebylo možné odvolat. Dvořák zároveň rezignoval i na post šéfa dozorčí rady, oznámila mluvčí Českého Aeroholdingu Michaela Lagronová.

Dvořák rezignoval po úterní večeři ministra financí Andreje Babiše se zástupci Korean Air, které vlastní 44 procent akcií Českých aerolinií. Právě Korejci dosud stáli proti Dvořákovu odvolání. Nevlastní sice v Českém Aeroholdingu jedinou akcii, přesto si do smlouvy prosadili, že mohou mluvit i do personálií ve firmě vlastněné státem.

Korejský dopravce vzal změny ve státní firmě na vědomí, uvedl po jednání se zástupci společnosti Babiš. "Domluvili jsme se a oni vzali naše názory ohledně managementu na vědomí a víceméně to akceptovali," řekl ČTK Babiš.

"Vstupem do ČSA nesli riziko svého jména. Jakkoliv by majoritu chtěli, nemohou ji mít, protože by ČSA přišly o status evropského přepravce. Potom zcela chápu, že trvali na záruce personální stability," vysvětlil sporný bod ve smlouvě exministr financí Miroslav Kalousek, za jehož úřadování se o prodeji podílu rozhodlo.

Míří na burzu?

Obměnu velké části vedení Českého Aeroholdingu prosadilo ministerstvo financí už koncem minulého měsíce. Z představenstva tehdy odešel prezident ČSA Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Českého Aeroholdingu Josef Adam. Dvořák si tehdy post šéfa představenstva udržel.

Miroslav Dvořák pracoval v několika společnostech, které jsou dnes sdružené ve skupině Český Aeroholding, u jehož vzniku stál. V letech 2007–2011 byl generálním ředitelem a od roku 2008–2011 i předsedou představenstva Letiště Praha. Vedle toho zastával v letech 2009–2011 funkce prezidenta a předsedy představenstva Českých aerolinií. V čele společnosti Český Aeroholding působil od jejích počátků, předsedou představenstva se stal 11. března 2011.

"Po dlouhých sedmi letech působení ve společnostech se státní účastí jsem se rozhodl odejít z čela Českého Aeroholdingu a vedle svých soukromých podnikatelských aktivit, které bych rád dále rozvíjel, bych se rád opět vrátil do soukromého sektoru, kde jsem působil dříve," uvedl Dvořák ke svému odchodu.

Profil Václava Řehoře, nového šéfa Českého Aeroholdingu

Vystudoval ČZU v Praze, kde získal i doktorát se zaměřením na ekonomiku a řízení podniku. Na PIBS při VŠE v Praze/The Manchester Metropolitan University absolvoval MBA.

Během své třiadvacetileté pracovní kariéry působil na různých pozicích ve společnostech v ČR, Velké Británii a v Kanadě. V posledních osmi letech pracoval pro firmy vlastněné private equity fondy: Advent International, ARX Equity Partners nebo Benson Oak. Od roku 2006 působil jako finanční ředitel a jednatel ve firmě CCS ze skupiny Fleetcor Technologies a od října 2007 do roku 2011 byl tzv. acting CEO/generálním ředitelem této společnosti. V letech 2011–2013 zastával pozici CFO/finančního ředitele ve skupině Fleetcor Europe.

Andrej Babiš na post šéfa Aeroholdingu dosadil Václava Řehoře, který se na konci června stal místopředsedou představenstva Českého Aeroholdingu. Babišova představa je, aby Řehoř připravil Aeroholding na vstup na burzu, řekl už dříve v Otázkách Václava Moravce. Zároveň ale dodal, že jeho koaliční partneři se záměrem nesouhlasí. Nyní také platí zákon, že Letiště Praha nesmí být privatizováno.

S Dvořákem odchází i Vlasák

Spolu s Dvořákem se rozhodl odejít i bývalý místopředseda a současný člen představenstva Petr Vlasák, který měl na starosti oblast financí, řízení lidských zdrojů a centrální nákup. Vlasák opustí i dozorčí radu Českých aerolinií, jejímž byl členem.

Post místopředsedkyně představenstva bude za Řehoře nově zastávat Zuzana Tairová. Představenstvo společnosti dále tvoří Petr Pavelec a nově jmenovaný Pavel Haleš, který zároveň zastává post předsedy představenstva společnosti Czech Airlines Handling. Jedno místo v pětičlenném představenstvu zůstává zatím neobsazeno.

Český Aeroholding sdružuje firmy vlastněné státem. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby a od prosince 2011 Holidays Czech Airlines, nabízející volnou kapacitu v rámci pronájmu letadel s posádkou.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Exhejtman Zimola chce jako člen ČSSD kandidovat za Změnu 2020 v krajských volbách

Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola hodlá v krajských volbách v příštím roce kandidovat za hnutí Změna 2020. Jedná se podle něj o hnutí členů ČSSD i nestraníků. Za Změnu 2020 by mohli kandidovat i někteří další lidé z vedení jihočeské sociální demokracie.

"Nemáme v plánu střílet do nohy ČSSD a ani stranu nějak štěpit. Je to určitá vize, s níž chceme do voleb jít, a vycházíme z modelu, který využil Michal Šmarda," uvedl Jiří Zimola. Řekl, že Šmarda loni v komunálních volbách v Novém Městě na Moravě jako člen sociální demokracie vedl formaci Lepší Nové Město a stal se starostou. Předseda jihočeské ČSSD dodal, že Změna 2020 se otevře i adeptům z řad nestraníků, kteří prý nechtějí figurovat na kandidátní listině sociální demokracie.

Další zprávy