Babiš dosáhl svého, šéf Aeroholdingu Dvořák končí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
Aktualizováno 23. 7. 2014 14:19
Dvořák rezignoval krátce po úterní večeři ministra financí se zástupci Korean Air.
Miroslav Dvořák
Miroslav Dvořák | Foto: Karel Toman

Praha - Andrej Babiš dosáhl po měsíci svého, šéf Českého Aeroholdingu Miroslav Dvořák rezignoval na funkci předsedy představenstva. Nahradí ho Václav Řehoř.

Konec Dvořáka oznámil Babiš už před měsícem, podle akcionářské smlouvy mezi Korean Air a Českými aeroliniemi ho ale nebylo možné odvolat. Dvořák zároveň rezignoval i na post šéfa dozorčí rady, oznámila mluvčí Českého Aeroholdingu Michaela Lagronová.

Dvořák rezignoval po úterní večeři ministra financí Andreje Babiše se zástupci Korean Air, které vlastní 44 procent akcií Českých aerolinií. Právě Korejci dosud stáli proti Dvořákovu odvolání. Nevlastní sice v Českém Aeroholdingu jedinou akcii, přesto si do smlouvy prosadili, že mohou mluvit i do personálií ve firmě vlastněné státem.

Korejský dopravce vzal změny ve státní firmě na vědomí, uvedl po jednání se zástupci společnosti Babiš. "Domluvili jsme se a oni vzali naše názory ohledně managementu na vědomí a víceméně to akceptovali," řekl ČTK Babiš.

"Vstupem do ČSA nesli riziko svého jména. Jakkoliv by majoritu chtěli, nemohou ji mít, protože by ČSA přišly o status evropského přepravce. Potom zcela chápu, že trvali na záruce personální stability," vysvětlil sporný bod ve smlouvě exministr financí Miroslav Kalousek, za jehož úřadování se o prodeji podílu rozhodlo.

Míří na burzu?

Obměnu velké části vedení Českého Aeroholdingu prosadilo ministerstvo financí už koncem minulého měsíce. Z představenstva tehdy odešel prezident ČSA Philippe Moreels, šéf obchodu ČSA Jozef Sinčák a šéf informačních a komunikačních technologií Českého Aeroholdingu Josef Adam. Dvořák si tehdy post šéfa představenstva udržel.

Miroslav Dvořák pracoval v několika společnostech, které jsou dnes sdružené ve skupině Český Aeroholding, u jehož vzniku stál. V letech 2007–2011 byl generálním ředitelem a od roku 2008–2011 i předsedou představenstva Letiště Praha. Vedle toho zastával v letech 2009–2011 funkce prezidenta a předsedy představenstva Českých aerolinií. V čele společnosti Český Aeroholding působil od jejích počátků, předsedou představenstva se stal 11. března 2011.

"Po dlouhých sedmi letech působení ve společnostech se státní účastí jsem se rozhodl odejít z čela Českého Aeroholdingu a vedle svých soukromých podnikatelských aktivit, které bych rád dále rozvíjel, bych se rád opět vrátil do soukromého sektoru, kde jsem působil dříve," uvedl Dvořák ke svému odchodu.

Profil Václava Řehoře, nového šéfa Českého Aeroholdingu

Vystudoval ČZU v Praze, kde získal i doktorát se zaměřením na ekonomiku a řízení podniku. Na PIBS při VŠE v Praze/The Manchester Metropolitan University absolvoval MBA.

Během své třiadvacetileté pracovní kariéry působil na různých pozicích ve společnostech v ČR, Velké Británii a v Kanadě. V posledních osmi letech pracoval pro firmy vlastněné private equity fondy: Advent International, ARX Equity Partners nebo Benson Oak. Od roku 2006 působil jako finanční ředitel a jednatel ve firmě CCS ze skupiny Fleetcor Technologies a od října 2007 do roku 2011 byl tzv. acting CEO/generálním ředitelem této společnosti. V letech 2011–2013 zastával pozici CFO/finančního ředitele ve skupině Fleetcor Europe.

Andrej Babiš na post šéfa Aeroholdingu dosadil Václava Řehoře, který se na konci června stal místopředsedou představenstva Českého Aeroholdingu. Babišova představa je, aby Řehoř připravil Aeroholding na vstup na burzu, řekl už dříve v Otázkách Václava Moravce. Zároveň ale dodal, že jeho koaliční partneři se záměrem nesouhlasí. Nyní také platí zákon, že Letiště Praha nesmí být privatizováno.

S Dvořákem odchází i Vlasák

Spolu s Dvořákem se rozhodl odejít i bývalý místopředseda a současný člen představenstva Petr Vlasák, který měl na starosti oblast financí, řízení lidských zdrojů a centrální nákup. Vlasák opustí i dozorčí radu Českých aerolinií, jejímž byl členem.

Post místopředsedkyně představenstva bude za Řehoře nově zastávat Zuzana Tairová. Představenstvo společnosti dále tvoří Petr Pavelec a nově jmenovaný Pavel Haleš, který zároveň zastává post předsedy představenstva společnosti Czech Airlines Handling. Jedno místo v pětičlenném představenstvu zůstává zatím neobsazeno.

Český Aeroholding sdružuje firmy vlastněné státem. Jeho dceřinými společnostmi jsou od dubna 2012 Letiště Praha, provozovatel mezinárodního Letiště Václava Havla Praha, od září 2012 České aerolinie, od dubna 2012 Czech Airlines Technics poskytující služby v oblasti technické údržby letadel, od října 2011 Czech Airlines Handling zajišťující pozemní odbavení letadel a cestujících, od listopadu 2011 CSA Services nabízející především personální služby a od prosince 2011 Holidays Czech Airlines, nabízející volnou kapacitu v rámci pronájmu letadel s posádkou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy