Vodíkový Mercedes pro rok 2025: F 125 z Frankfurtu

Radek Pecák Radek Pecák
18. 9. 2011 6:32
Dojezd auta je přes 900 kilometrů na vodík a dalších 50 na elektřinu
Foto: MB

Mercedes-Benz stále pokračuje v nadělování dárků, které si dává ke svým 125. narozeninám. Jeden ze svých konceptů, které vystavuje na autosalonu ve Frankfurtu, proto přímo nazval F 125.

Ze všech konceptů, které tu jednotliví výrobci představují, míří tento do asi nejvzdálenější budoucnosti, až do roku 2025.

Tehdy by totiž, podle představ inženýrů značky měla začínat éra vodíkových aut.

Přestože se jedná pouze o koncept sportovního vozu, Mercedes již zveřejnil poměrně detailní technické údaje.

Koncept má velký kufr

Například délka vozu je 4998 mm, šířka 1980 mm a výška 1430 mm. Rozvor je dlouhý 3333 mm. Zavazadlový prostor má objem 470 l.

Interiér
Interiér | Foto: MB

F 125 má být prvním elektrickým vozem se vzduchovým odpružením a adaptivními tlumiči. Díky tomu mění auto svou světlou výšku, například v závislosti na rychlosti (při vyšších rychlostech se kvůli snížení aerodynamickému odporu vozidlo automaticky sníží).

Auto nevypouští do ovzduší žádné emise. Pohon totiž obstarávají čtyři elektrické motory, přičemž každý pohání jedno kolo. Výkon elektromotorů vzadu je 100 kW (136 k) s točivým momentem 200 Nm. Agregáty pro přední nápravu dosáhnou nejvyššího výkonu 50 kW (68 k) s točivým momentem 75 Nm.

Trvalý výkon všech motorů dohromady je 170 kW (231 k), maximální výkon pak 230 kW (313 k). To umožní, aby vůz dosahoval maximální rychlosti 220 km/hod a zrychlení z 0-100 km/hod za 4,9 sekundy.

Na energii z baterií dojede 50 kilometrů 

Výkon má být přes 300 koní
Výkon má být přes 300 koní | Foto: MB

Elektrická energie se získává z  palivových článků pomocí chemické reakce mezi vodíkem a kyslíkem. Energii lze získat také rekuperací energie od brzd či z dobíjecích baterií.

Nádrž na vodík (MOF) je z kompozitů a její kapacita je 7,5 kg. Umístěna je v oblasti středového tunelu, mezi předními sedadly a podlahovou konstrukcí.

Automobil spotřebuje 0,79 kg vodíku na 100 km, což je energie, která je obsažena v 2,7 l klasické motorové nafty. Odpadním produktem při jízdě je čistá pára.

Pokud by vodík došel, může jet auto ještě 50 kilometrů na energii z baterií. Ty mají kapacitu 10 kWh a lze je dobíjet z klasické zásuvky.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Klimatická konference v Madridu pokračuje, zatím bez dohody

Dvoutýdenní konference OSN o změnách klimatu v Madridu stále pokračuje, přestože měla v pátek skončit. Účastnické státy se podle agentury AP zatím nedohodly na znění závěrečných dokumentů, jejichž návrh přes noc vypracovali experti. Jednání doprovázejí demonstrace, jejichž účastníci žádají razantní boj proti globálnímu oteplování.

V Madridu jednají zástupci téměř 200 států světa o ochraně klimatu, ne všechny státy jsou ale připraveny zavázat se k přísnějším opatřením.

Podle kritiků dokumenty v navrhovaném znění mohou narušit existující závazky obsažené v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Neberou údajně patřičně v úvahu varování vědců, že emise skleníkových plynů je zapotřebí dramaticky a co nejdříve snížit. Debatuje se i o pomoci pro chudší státy, které s dopady klimatických změn bojují, a o režimu emisních povolenek.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Dráhař Bábek dojel na SP v Brisbane třetí v keirinu

Cyklista Tomáš Bábek byl na Světovém poháru dráhařů v Brisbane třetí v keirinu. Ve finále dojel za vítězným Kolumbijcem Kevinem Santiagem Quinterem a druhým Matthewem Glaetzerem z Austrálie.

Bábek přitom nezačal závod úspěšně, v prvním kole skončil ve své rozjížďce až třetí a musel do oprav. V nich ale souboj o jediné postupové místo s trojicí protivníků zvládl a v semifinále nestačil jen na Glaetzera.

Bábek je v keirinu evropským šampionem z roku 2016 a bronzovým medailistou z MS o rok později. Letos v říjnu skončil v této disciplíně na ME v Apeldoornu čtvrtý.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fryčová suverénně vyhrála maraton v Antarktidě

Česká vytrvalkyně Lenka Fryčová vyhrála maraton v Antarktidě, který se běžel na sněhu a ledu za teploty -20 stupňů Celsia. Předběhlo ji jen šest mužů, vítězný Američan William Hafferty překonal časem 3:34:12 o půl minuty traťový rekord Petra Vabrouška z roku 2013.

Fryčová, která je rovněž úspěšnou malířkou, dostala závod na 80. stupni jižní šířky jako dárek k narozeninám. Vyhrála v čase 4:40:38, druhou Beatu Larsonovou za sebou nechala o 50 minut.

Zdroj: ČTK
Další zprávy