Vodíková Toyota Mirai bude levnější než Tesla Model S. Díky větším sériím a robotům

Martin Frei Martin Frei
25. 11. 2020 15:16
Toyota oznámila ceny druhé generace vodíkového modelu Mirai. V Německu se bude prodávat od 63 900 eur (1 680 600 Kč). O necelých 20 % tak zlevní nejen vůči předchůdkyni, ale i proti Tesle Model S. Padá tím rozšířený mýtus, že vodíkové auto je principiálně dražší než bateriové. První generace pouze doplácela na malé série a zakázkovou výrobu komponent. S větší kvantitou by se karta měla obrátit.
Foto: Toyota

Mezi oběma pohony i mezi oběma značkami je celá řada rozdílů, které neumožňují přímé srovnání. Tesla má mnohem vyšší výkon a díky současné cenové politice i standardní pohon všech kol. Na druhou stranu Model S stárne a výrobce ho letos zlevňoval už třikrát.

Nová Toyota Mirai navzdory nižší ceně rozměrově vyrostla a délkou se srovnává s vozy vyšší třídy jako Mercedes-Benz třídy E. Zároveň se její dojezd prodloužil na 650 km. Takovou hodnotou se dnes chlubí i Tesla, ale podle některých zkušeností může její kapacita už po dvou letech citelně klesat. Podobné potíže se už v minulosti objevily i u Nissanu Leaf.

Toyota jde svou podporou vodíkového pohonu proti dnešnímu proudu, její argumenty jsou však už deset let stejné. Za prvé v akumulátoru probíhá při nabíjení chemická reakce. Chceme-li, aby probíhala rychle a přitom neohrožovala životnost, musíme vnitřnosti dimenzovat extrémně robustně, což vylučuje příznivou cenu.

Za druhé k prodloužení dojezdu elektromobilu musíme zvětšit baterii, která je v celém autě zdaleka nejdražší. U vodíku stačí zvětšit nádrž. A konečně hlavní složitost s vodíkem - tedy jeho výroba a distribuce - je sice hrozivá výzva strategického formátu, ale vyřešit ji musíme tak jako tak kvůli nákladní dopravě. Jakmile se podaří toto, zabudování aparatury do osobních aut už bude to nejmenší.

A právě s tím souvisí zlevnění nové Toyoty Mirai. Její předchůdkyně i další průkopnické modely jako Honda Clarity a Mercedes-Benz F-Cell byly tak drahé proto, že se jich vyráběly jen jednotky tisíc. Pro specifické komponenty vodíkového pohonu neexistovala ani rozsahová úspora, ani výrobní synergie s čímkoli jiným.

Toyota plánuje rozšířit použití vodíku do nákladních vozidel a dosáhnout kvantity desetinásobně vyšší. Proto se jí už dnes vyplatí robotizované postupy a cena jednotlivých dílů razantně klesá. Rozvážková vozidla a autobusy se zatím připravují hlavně pro Japonsko a Čínu, i v Portugalsku však už běží pilotní produkce vodíkových autobusů Caetano.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Muž na Vyškovsku zabil příbuznou sekerou, soud mu uložil 10,5 roku vězení

Krajský soud v Brně ve středu uložil muži za loňskou vraždu příbuzné sekerou v obci na Vyškovsku trest 10,5 roku vězení. Muži hrozilo až 20 let vězení, k činu se ale v plném rozsahu doznal. Soud tak ani v tomto smyslu neprováděl žádné dokazování. Kromě trestu vězení soud muži uložil zaplatit odškodné dceři poškozené zhruba 700 000 korun. Rozsudek je pravomocný, žádná ze stran se proti němu neodvolala.

Muž příbuznou zavraždil loni 26. října vpodvečer, šlo o manželčinu babičku. Podle obžaloby příbuznou po předchozí rozepři napadl ve spíži a vstupních prostorách, kdy si z dílny k tomu účelu přinesl velkou sekeru. Ženu udeřil jednou do zadní části hlavy, poté co upadla, ještě do pravého ramene. "Bezprostřední příčinou smrti bylo rozsáhlé devastující zhmoždění mozkové tkáně," uvedla státní zástupkyně Eva Žďárská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy