Jízda snů. S Fordem Mustang Bullitt na ostrově, kde neplatí rychlostní limity

Martin Přibyl Martin Přibyl
8. 11. 2018 9:28
Ostrov Man v Irském moři je britským korunním závislým územím. Oficiálním vládcem je zde královna, ale ruka londýnské premiérky sem nedosáhne. Man má totiž vlastní parlament a svérázné zákony. Na většině z 1107 kilometrů veřejně přístupných komunikací tu například není omezena rychlost. 
Mustang Bullitt je limitovanou edicí, která připomíná legendární film Bullitt se Stevem McQueenem. | Video: Ford Europe

Silničky tohoto ostrova si tak doslova zamilovala řada vyznavačů vysoké rychlosti. Jeremy Clarkson a jeho kolegové zde natočili několik dílů slavného motoristického pořadu Top Gear.

Od roku 1907 se zde také jezdí legendární motocyklový závod Isle of Man Tourist Trophy. Jedná se o jeden z nejnáročnějších podniků svého druhu, při němž musí účastníci na svých motorkách zdolat trať dlouhou 60,37 kilometru vedenou přímo po jinak veřejně přístupných komunikacích.

Aktuální absolutní rekord drží Peter Hickman na motocyklu BMW S 1000 RR, který trasu zvládl za 16 minut a 42,788 sekundy, což znamená průměrnou rychlost 217,989 km/h.

V autě tento "přírodní" okruh nejrychleji pokořil britský rallyový závodník Mark Higgins, který ho ve speciálně upraveném Subaru WRX STI absolvoval za 17:35,139. I to odpovídá průměrné rychlosti přes 200 kilometrů za hodinu.

Jaká je trať legendárního závodu na vlastní kůži? Podívejte se, jak vás jejími nejzajímavějšími úseky provede Ford Mustang Bullitt.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy