Pocta našim stíhačům: Rolls-Royce na přání českého majitele postavil luxusní kabrio

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 10. 2018 12:43
V Rolls-Roycu splní zákazníkům téměř každé přání. Jeden z nich, navíc z Česka, si teď v Goodwoodu nechal postavit kabriolet Dawn, jenž připomíná československé stíhací piloty, kteří létali v 312. a 313. peruti RAF a zúčastnili se druhé světové války i bitvy o Británii. Prohlédněte si ho v galerii.
Foto: Rolls-Royce

Každý budoucí majitel vozu Rolls-Royce má příležitost vyladit si ho podle svých představ ve spolupráci s talentovanými designéry, umělci a řemeslníky, kteří pracují v oddělení Bespoke. Výsledný vůz má odrážet příběh vlastníka vozu a být výrazem jeho osobnosti.

Unikátní Dawn se proto na přání českého zákazníka proměnil v auto, které připomíná české letce, kteří v řadách 312. a 313. stíhací perutě sloužili v britském Královském letectvu. Barva i černě malovaná linka mají připomínat zbarvení stíhaček Vickers Supermarine Spitfire a Hawker Hurricane, na nichž létali během slavné bitvy o Británii i celé druhé světové války.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Zemřela zakladatelka první ARO kliniky v Československu. Bylo jí 91 let

Ve věku 91 let zemřela zakladatelka první anesteziologicko-resuscitační kliniky v Československu Danuše Táborská. V oboru anesteziologie a resuscitace byla v roce 1989 jako první žena jmenovaná profesorkou. V roce 2015 jí prezident Miloš Zeman udělil medaili.

Danuše Táborská zemřela v pondělí. "Rodině a blízkým vyjadřujeme upřímnou soustrast," uvedla Dana Lipovská, mluvčí Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně, v níž Táborská kliniku založila. Táborská vystudovala Lékařskou fakultu dnešní Masarykovy univerzity v Brně. V nemocnici u svaté Anny v roce 1983 založila první anesteziologicko-resuscitační kliniku v Československu, jejíž přednostkou byla 16 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy