Pocta našim stíhačům: Rolls-Royce na přání českého majitele postavil luxusní kabrio

Martin Přibyl Martin Přibyl
26. 10. 2018 12:43
V Rolls-Roycu splní zákazníkům téměř každé přání. Jeden z nich, navíc z Česka, si teď v Goodwoodu nechal postavit kabriolet Dawn, jenž připomíná československé stíhací piloty, kteří létali v 312. a 313. peruti RAF a zúčastnili se druhé světové války i bitvy o Británii. Prohlédněte si ho v galerii.
Foto: Rolls-Royce

Každý budoucí majitel vozu Rolls-Royce má příležitost vyladit si ho podle svých představ ve spolupráci s talentovanými designéry, umělci a řemeslníky, kteří pracují v oddělení Bespoke. Výsledný vůz má odrážet příběh vlastníka vozu a být výrazem jeho osobnosti.

Unikátní Dawn se proto na přání českého zákazníka proměnil v auto, které připomíná české letce, kteří v řadách 312. a 313. stíhací perutě sloužili v britském Královském letectvu. Barva i černě malovaná linka mají připomínat zbarvení stíhaček Vickers Supermarine Spitfire a Hawker Hurricane, na nichž létali během slavné bitvy o Británii i celé druhé světové války.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy