Testovali jsme nejrychlejší octavii všech dob na závodním okruhu. Honili jsme bývalého jezdce F1

Škoda Octavia RS 245 v provedení liftback (vlevo) a Combi.
Video z testu vozu Škoda Octavia RS 245 na závodním okruhu.
Zkoušeli jsme těsně po sobě karoserie liftback (vlevo) i Combi. Rozdíl mezi nimi byl i při extrémní jízdě na hranicích možností pneumatik a celého auta minimální. Jen v nejtechničtějších pasážích vyžadovalo kombi při jízdě pod plynem něco více korekcí.
RS 245 disponuje jako jediné provedení Octavie takzvanou špérou, tedy diferenciálem s elektrohydraulicky řízenou svorností. Ten podle potřeby umí přenést sílu na kolo s vyšší přilnavostí a umožňuje tím projíždět prudké zatáčky pod plynem rychleji, než u běžných octavií.
Na dospělém závodním okruhu se ale přece jen ukázalo, že Octavia RS je i v nejsilnější verzi 245 především autem pro každodenní ježdění a ne čistokrevným sportovním náčiním. V prudkých zatáčkách projížděných pod plynem elektronika bojovala s nedotáčivostí, což je u auta s pohonem přední nápravy obvyklé. Čistokrevné sportovní auto ale Octavia RS 245 připomíná v rychlých zatáčkách "na srdce". Ty jsme občas bez ubrání plynu projížděli i tempem blížícím se 200 km/h a pneumatiky zůstávaly elasticky přilepené k asfaltu..
Foto: Škoda Auto
Ondřej Běhal
8. 6. 2017 17:56
Aktuálně.cz vyzkoušelo na italském okruhu Vallelunga nedaleko Říma Škodu Octavia RS 245, tedy nejrychlejší Octavii všech dob. Testovali jsme liftback i kombík, manuální i automatické řazení. Podívejte se do galerie na snímky z testování a přečtěte si první dojmy z auta s výkonem až 245 koní.

Podrobnou recenzi modernizované Škody Octavia RS včetně nejsilnější verze RS 245 čtěte zde.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Koronavirus odsouvá zrušení střídání zimního a letního času, zřejmě na dlouho

Koronavirová krize odsouvá možné zrušení pravidelného střídání času, zřejmě na dlouhou dobu. Evropská komise původně navrhovala zrušení střídání času na letošní nebo příští rok, v současnosti se však o věci nejedná a je otázkou, zda se s ohledem na současnou krizi a její dopady téma na jednací stůl vůbec vrátí. Řekl to mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka. V noci na neděli 25. října se hodinové ručičky ve 03:00 posunou o hodinu zpět.

Evropská komise v roce 2018 navrhla zrušení střídání času, ponechala však na členských státech, aby se dohodly na tom, který čas bude zaveden celoročně. Česká vláda předloni podpořila zavedení zimního, tedy standardního středoevropského astronomického času. Návrh komise ovšem ještě musí schválit unijní Rada a Evropský parlament, do té doby se nic nemění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy