Subaru prodává novou generaci Outbacku. Je vlajkovou lodí

Radek Pecák Radek Pecák
27. 3. 2015 6:16
Křížence klasického kombi a vozu SUV nabízí Subaru již 20 let. Letos přijíždí v pátém vydání.
Maska chladiče má nyní šestiúhelníkový tvar.
Maska chladiče má nyní šestiúhelníkový tvar. | Foto: Subaru

Již skoro pět milionů kusů modelu Outback vyrobila japonská automobilka Subaru od roku 1995. V té době to byl první "kříženec" mezi klasickým kombi a terénními vozy. Až poté vzniklo mnoho dalších podobných vozů (Volvo XC70, Audi Allroad a třeba i Škoda Octavia Scout). 

Nynější pátá generace tohoto vozu se v nabídce Subaru stává vlajkovou lodí, což znamená, že do výbavy dostává poprvé například i asistenční systém EyeSight.

Oproti minulé generaci konstruktéři vylepšili aerodynamiku vozu, snížili hlučnost, a směrem k větší strmosti upravili řízení vozu. Hlavní přednosti, kterými jsou stálý pohon všech kol a motory typu boxer, samozřejmě zůstaly.

Subaru si dalo tentokrát více záležet na výběru použitých materiálů v interiéru.
Subaru si dalo tentokrát více záležet na výběru použitých materiálů v interiéru. | Foto: Aktuálně.cz

Zážehová varianta má nadále zdvihový objem válců 2,5 litru a výkon narostl na 129 kW. Vznětový agregát dosahuje maximálního výkonu 110 kW. Obě pohonné jednotky jsou spojeny s převodovkou s plynule měnitelným převodem a diesel se nabízí i se šestistupňovou manuální převodovou skříní. Výhodou tohoto motoru je, že ač splňuje emisní normu Euro 6, na rozdíl od řady konkurentů nepotřebuje žádnou močovinu, a tudíž ani doplňování této chemikálie do speciální nádrže.

V porovnání s minulou generací se auto o dva a půl centimetru prodloužilo, a také o dva centimetry rozšířilo. Narostl i zavazadlový prostor o 22 litrů na nynějších 512 litrů.

Objem kufru narostl o 22 litrů.
Objem kufru narostl o 22 litrů. | Foto: Subaru

Světlá výška vozu zůstala na úrovni 200 milimetrů, což vozu zajistí i hladký průjezd po kamenité lesní či horské cestě.

Kromě vylepšení kvality materiálů v interiéru vývojoví pracovníci japonské značky pracovali i na zlepšení aktivní i pasivní bezpečnosti. V tomto směru mají dokonce ambice stát se světovou jedničkou. Novinkou ve výbavě vozů s evropskou specifikací je systém EyeSight, který využívá údaje od dvou kamer za předním sklem.

Mnohé situace zvládnou za řidiče ohlídat dvě kamery umístěné za předním sklem.
Mnohé situace zvládnou za řidiče ohlídat dvě kamery umístěné za předním sklem. | Foto: Radek Pecák

Mezi funkce systému patří adaptivní tempomat, systém sledování jízdních pruhů a únavy řidiče a hlavně systém automatického nouzového brzdění. Auto zvládne samo zastavit na suchém povrchu dokonce až z rychlosti 50 kilometrů v hodině. Samo přitom rozezná překážky před vozem - od jiného vozu až po chodce či cyklistu. Zastavení jsme si během krátké prezentace mohli vyzkoušet sami. Před fotografií zadní části outbacku v životní velikosti auto, bez jakéhokoli našeho přičinění, dvakrát samo zabrzdilo. Při prvním pokusu jsme měli na tempomatu nastavenou rychlost 45 kilometrů v hodině, při druhém jsme ve stejném tempu vůz udržovali klasicky pomocí plynového pedálu. 

Základní cena nového modelu Outback je stanovena na 939 000 korun včetně DPH. Jde o verzi s benzinovým motorem ve výbavě Active Lineartronic.

Na suchém povrchu zvládne vůz před překážkou včas zastavit až z rychlosti 50 kilometrů v hodině.
Na suchém povrchu zvládne vůz před překážkou včas zastavit až z rychlosti 50 kilometrů v hodině. | Foto: Radek Pecák

Seznam prvků výbavy tohoto vozu zahrnuje například mlhovky, kola z lehkých slitin, kožený volant, vyhřívání předních sedadel, elektrické ovládání všech oken, centrální zamykání s dálkovým ovládáním, dvouzónovou automatickou klimatizaci, multimediální systém se sedmipalcovým dotykovým displejem, tempomat, elektronickou parkovací brzdu, systém EyeSight a sedm airbagů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy