Škoda odtajnila motory pro novou Fabii, budou z malého VW

Radek Pecák Radek Pecák
9. 8. 2014 8:08
Škoda Auto oficiálně potvrdila, že pod kapotou nové generace budou shodné motory jako v koncernovém příbuzném Volkswagenu Polo.
Pod kapotou fabie se objeví i nový turbodiesel 1,4 TDI.
Pod kapotou fabie se objeví i nový turbodiesel 1,4 TDI. | Foto: Škoda Auto

Mladá BoleslavPo patnácti letech, během nichž se v mladoboleslavské továrně vyráběly Fabie I a Fabie II, skončí letos éra atmosférického zážehového čtyřválce o zdvihovém objemu válců 1,4 litru. Tuto informaci přinesl deník Insider.

Tento motor má svůj původ už v automobilu Volkswagen Golf první generace ze 70. let minulého století. Od té doby byl mnohokrát modernizován, nyní už ho ale nahradí novější modely.

Škoda Auto oficiálně potvrdila, že pod kapotou nové generace modelu Fabia budou shodné motory jako v koncernovém příbuzném Volkswagenu Polo.

Zájemci o novou fabii si budou moci vybírat ze čtyř benzinových a tří naftových verzí motorů. Díky nasazení modernějších agregátů Škoda sníží spotřebu. Ta má být, v porovnání s minulou generací, nižší až o 17 procent.

Všechny jednotky plní novou emisní normu EU 6 a jsou sériově vybaveny systémem Start-Stop a rekuperací brzdné energie.

Jde o tří- a čtyřválcové agregáty. Tříválce 1,0 MPI mají nepřímé vstřikování paliva; čtyřválce 1,2 TSI  jsou vybaveny přímým vstřikováním paliva a jsou přeplňovány turbodmychadlem. Výkonové spektrum sahá od 44 kW (60 koní) do 81 kW (110 koní).

Zájemci o naftový motor mohou zvolit jednu ze tří výkonových variant nového tříválce 1,4 TDI s blokem motoru z hliníkové slitiny. Ve všech případech se jedná o agregát o objemu 1,4 litru s přímým vstřikováním paliva Common Rail a přeplňováním  turbodmychadlem.

Stejně jako u předchozí generace, která nabízela čtyřválce o objemu 1,6 litru, jsou k dispozici výkony od 55 kW do 77 kW.

Nejekologičtějším provedením v řadě Fabia bude varianta GreenLine s motorizací 1,4 TDI/55 kW (75 koní), která na trh přijde koncem roku 2015. Její kombinovaná spotřeba má být 3,1 litru na sto kilometrů.

Snižování úrovně spotřeby napomůže i odlehčení vozu. Nová fabia má být mezigeneračně až o 65 kilogramů lehčí. Základní varianta s motorem 1,0 MPI má pohotovostní hmotnost bez řidiče jen 980 kilogramů.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy