Škoda Kodiaq uspěla v nárazových testech. Excelovala při ochraně dospělých, malé rezervy měla u dětí

Škoda Kodiaq po simulovaném bočním nárazu na sloup.
Škoda Kodiaq obstála v crashtestu. Dostala pět hvězd.
Při čelním nárazovém testu do deformovatelné bariéry se čtyřicetiprocentním přesahem rychlostí 64 km/h, který simuluje vzájemnou srážku dvou aut padesátkou, ochránil Kodiaq cestující různých velikostí sedících na různých místech v autě. Prostřední úroveň ohrožení měl pouze hrudník řidiče.
Jediný problém při tomto typu nárazu nastal u figuríny simulující desetileté dítě sedící ve druhé řadě sedadel v oblasti krku. Některé typy dětských sedaček se nedaly připevnit na prostřední místo v druhé řadě, žádnou ze čtyř testovaných univerzálních sedaček se nepodařilo bezpečně připevnit do příplatkové třetí řady sedadel.
Mírné potíže měl Kodiaq při plném čelním nárazu rychlostí 50 km/h do nedeformovatelné překážky, kdy se v prostředním stupni ohrožení ocitl hrudník cestujícího na zadních sedadlech.
Foto: Euro NCAP
Ondřej Běhal
31. 5. 2017 12:21
Maximální počet pěti hvězd obdržela Škoda Kodiaq na bezpečnostním vysvědčení od nezávislé agentury Euro NCAP. Za ochranu dospělé posádky při různých typech nárazů dostalo rodinné SUV vynikajících 92 procent. Dětské cestující ochránilo na 77 procent, při střetu s chodcem obdrželo 71 procent a za úroveň bezpečnostních systémů si vysloužilo 54 procent. Podrobnosti se dozvíte uvnitř fotogalerie, zhlédnout můžete i video z crash testů. Kromě Škody Kodiaq testovalo Euro NCAP ještě nové generace vozů Mini Countryman, Nissan Micra a Suzuki Swift. Také jejich výsledky najdete ve fotogalerii.

A jak bezpečné je vaše auto, nebo vůz, který si chcete pořídit? Podívejte se na přehled výsledků u aut, která se jako nová nabízejí na českém trhu zde.

 

Právě se děje

před 44 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy