Sbohem zácpám? Nizozemská společnost začala prodávat létající auto, do vzduchu půjde za rok

Jan Markovič Jan Markovič
24. 2. 2017 18:28
Malé létající auto se dokáže během pěti minut proměnit na gyrokoptéru. Uveze dva cestující a jejich zavazadla. Stroj nizozemské společnosti nazvaný PAL-V Liberty je přitom schopný pohybu s běžně dostupným benzinem. Doletět by měl až 400 kilometrů. Problémem ale může být jeho vysoká cena.
Výhodou má být, že vozu stačí běžné palivo, které lze natankovat u čerpací stanice a také rychlost, s  jakou se dokáže proměnit na gyrokoptéru.
Výhodou má být, že vozu stačí běžné palivo, které lze natankovat u čerpací stanice a také rychlost, s jakou se dokáže proměnit na gyrokoptéru. | Foto: PAL-V

O létajících autech se sní už poměrně dlouho. Vždy, když se nějaká společnost problému ujme a oznámí úmysl podobný stroj vyrábět, skončí to neúspěchem. Nizozemská firma PAL-V ale slibuje, že její případ to nebude. Věří si natolik, že už dokonce zahájila předprodej svého létajícího vozu. Jmenuje se PAL-V Liberty, na silnice a do vzduchu by se měl dostat v roce 2018.

Stroj zaujme moderním designem, lehkou konstrukcí (prázdný váží jen 664 kg) a kompaktními rozměry. V režimu auta měří na délku čtyři metry, je dva metry široký a 1,7 metru vysoký. Nejde přitom o čtyřkolové vozidlo, ale tříkolku. Stejně tak není klasickým letadlem, ale takzvanou gyrokoptérou - nemá křídla, ale vrtule.

Létající auto pohání známý letecký motor Rotax. V silničním režimu posílá na kola výkon 100 koní,  což by mělo zaručit poměrně rozumnou dynamiku srovnatelnou s běžnými vozy. Auto zvládne zrychlit z nuly na 100 km/h za 9 sekundy, maximálně jede 160 km/h. Přitom by mělo mít i rozumnou průměrnou spotřebu. Firma hovoří o 7,6 litrech benzinu na 100 km.

Výhodou má být, že vozu stačí běžné palivo, které lze natankovat u čerpací stanice a také rychlost, s  jakou se dokáže proměnit na gyrokoptéru. Stačit by prý mělo 5 až 10 minut. Po vzlétnutí se dokáže pohybovat vzduchem rychlostí až 180 km/h, ekonomická je o 40 km/h nižší. Při letu spotřebuje zhruba 26 litrů benzinu za hodinu. Maximální letová hladina je 3500 metrů nad mořem.

Vzhledem ke stolitrovému objemu palivové nádrže by měl PAL-V Liberty vydržet ve vzduchu čtyři hodiny času a za tu dobu uletět mezi 400 až 500 kilometry s ohledem na podmínky a zatížení. To by ale zároveň mohlo být jeho zásadním problémem. Vzhledem k lehké konstrukci stroj nelze moc přetěžovat - maximální vzletová hmotnost je 910 kg včetně paliva, dvoučlenné posádky a povolených 20 kg zavazadel.

I když je společností, které chtěly stavět létající auto poměrně dost, v případě PAL-V by nemuselo jít o výstřel do prázdna. Firma na projektu pracuje už 15 let, v roce 2012 proběhly letové zkoušky s prototypem a dopadly dobře.

Že si věří dokazuje už i zahájení prodeje. Nepůjde přitom o levnou záležitost. Základní model Libert Sport vyjde na 399 tisíc dolarů, což je v přepočtu necelých 10 milionů korun. V plánu je i luxusnější provedení Pioneer Edition limitované na 90 kusů, každý za cenu minimálně 599 tisíc dolarů (14,5 milionu korun).

Ve  srovnání s lehkými letadly i dostupnými gyrokoptérami jde tedy o cenově nákladnější záležitost. Navíc není potřeba dodávat, že k ovládání létajícího auta je potřeba mít příslušnou licenci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy