První vozy Hyundai Fuel Cell mají nové majitele

Tomáš Rybecký
10. 6. 2013 15:00
Hyundai Motor dodal v Evropě prvních patnáct vozů ix35 Fuel Cell
Foto: Hyundai

Prvních 15 vozů Hyundai poháněných vodíkovými palivovými články bylo předáno zástupcům magistrátu Kodaně v Dánsku. Vozy vyrobené na běžné montážní lince v Koreji předal prezident Hyundai Motor Europe Byung Kwon Rhim během slavnostního otevření první vodíkové plnicí stanice v Dánsku.

Model Hyundai ix35 Fuel Cell neprodukuje žádné škodlivé emise, pouze vodní páru, a tak jeho používání přispěje k dosažení cíle města Kodaně, kterým je neutrální bilance emisí CO2 do roku 2025. Hyundai ix35 Fuel Cell je poháněn elektromotorem o výkonu 100 kW a dosahuje nejvyšší rychlosti 160 km/h. Vozidlo je schopno ujet celkem 594 km na jednu náplň dvou palivových nádrží s celkovou kapacitou 5,64 kg vodíku, které jsou uloženy v prostoru zadní nápravy. Naplnění nádrží vodíkem trvá jen několik minut.

Hyundai od roku 2011 nasazuje prototypy třetí generace odvozené z modelu ix35 Fuel Cell v různých projektech, jejichž účelem je zvýšit povědomí o přednostech vodíku jako paliva pro pohon automobilů, podpořit výstavbu celoevropské sítě plnicích stanic a demonstrovat veřejným a soukromým organizacím připravenost vozu na praktický provoz v reálných podmínkách.

Hyundai plánuje vyrobit 1000 vozů ix35 Fuel Cell do roku 2015 ve svém korejském závodě Ulsan.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy