Prodej hybridů v Česku za loňský rok výrazně stoupl. Vede Toyota následovaná Audi

ČTK ČTK
9. 1. 2020 15:29
Prodej hybridních aut loni v Česku rostl. Na kombinaci spalovacího motoru s elektromotorem ze značek sází především Toyota a Lexus,Škoda koncem roku uvedla na trh hybridní Superb.
Foto: Jan Markovič

Prodej aut s hybridním pohonem se loni zvýšil o 73 procent na 8346 vozů, zatímco celý tuzemský automobilový trh o čtyři procenta klesl. Hybridy kombinující spalovací motor a elektromotor tak tvořily 3,3 procenta všech nových vozů prodaných v ČR. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Prodej elektromobilů se zvýšil o tři procenta na 636 vozů. Podle odborníků se ale část registrací aut na čistě elektrický pohon přesunula až na začátek letošního roku. Od letoška totiž automobilkám hrozí pokuty za nesplnění limitu průměrných emisí u prodávaných aut. Průměr jim pomáhají snižovat právě elektromobily.

Nejvíce hybridních aut prodala Toyota, která hlásí odbyt 4140 vozů, následuje Audi s prodejem 1015 aut a Mercedes-Benz se 783 prodanými vozy. Škoda, která do segmentu vstoupila až v samém závěru roku, stihla prodat 85 hybridních superbů.

"Osobní vozy na hybridní pohon v minulém roce zažily opravdu výrazný nárůst zájmu. Zákazníci oceňují především jejich spolehlivost, nízkou spotřebu a nízké provozní náklady i ekologický aspekt. Podíl prodeje hybridů u Toyoty v Česku loni vzrostl o devět procentních bodů na 40 procent a dosáhl celkového objemu 4793 nových smluv, což je o 1503 více než vloni.

U Lexusu je podíl hybridů stabilně dokonce přes 90 procent," uvedl generální ředitel Toyota Central Europe-Czech Martin Peleška. U Audi tvořily hybridy 39 procent prodaných aut.

V letošním roce by měly prodeje podle obchodníků dále růst. Na trhu se zřejmě více prosadí domácí Škoda, která vedle Superbu iV chystá i hybridní verzi nové generace Octavie.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy