Nejvlivnější muži světa automobilů: Překvapivý bronz

Radek Pecák Radek Pecák
16. 3. 2012 9:20
První v žebříčku je šéf koncernu Fiat-Chrysler Sergio Marchionne
Foto: Aktuálně.cz

Žebříček nejvlivnějších mužů, kteří v současnosti hýbou koly automobilového byznysu, zveřejnil americký magazín Complex. Tím úplně nejvýše postaveným z padesáti jmenovaných mužů a žen (ty jsou zde dvě) je šéf koncernu Fiat-Chrysler Sergio Marchionne.

V očích redakce mu nepochybně pomohla záchrana v krizi již téměř potopeného koncernu Chrysler.

Šéf Fordu Alan Mullaly.
Šéf Fordu Alan Mullaly. | Foto: Aktuálně.cz

Hned za ním je šéf Fordu Alan Mullaly. Ford je nyní také velmi úspěšný.

Překvapení je hned na třetím místě. Daleko před šéfem automobilky Toyota (skončil 10.), či dokonce americkým prezidentem Barackem Obamou (patří mu 21. pozice) se umístil redaktor pořadu Top Gear Jeremy Clarkson. Je na bronzovém stupínku absolutního pořadí.

Šéfové Hyundai a VW jsou symbolicky vedle sebe

Teprve pak následují šéf koncernu Hyundai  Chung Mong-Koo a předseda dozorčí rady Volkswagenu Ferdinand Piëch. Jejich vysoké postavení je logické. Obě značky zažívají velký rozmach a v budoucnosti se právě ony mají utkat o post světové jedničky.

Šéf Formule 1 Bernie Eclestone je šestý, prezident Ferrari Luca di Montezemolo sedmý.

Redaktoři pořadu Top Gear.
Redaktoři pořadu Top Gear. | Foto: BBC

Vysoko v žebříčku jsou postaveni automobiloví designéři. První z nich - Walter da Silva, který zodpovídá za design Volkswagenů - je jedenáctý, Ian Callum, což je šéfdesignér Jaguaru, je patnáctý a Adrian Van Hooydonk z BMW třiadvacátý. Hned na dalších místech jsou designér století a současný tvůrce konceptů Volkswagenu Giorgetto Giugiaro a Peter Schreyer, který kreslí budoucí vozy Kia.

Z automobilových závodníků je podle časopisu, na jehož počin upozornil v Česku server Auto.cz, nevlivnější americký showman a rallye závodník Ken Block, který skončil dvaadvacátý. O téměř dvacet míst porazil mnohem úspěšnějšího Sebastiana Loeba a o patnáct mistra světa F1 Sebastiana Vettela. Mimochodem, jeho šéf Dieter Mateschitz, výrobce nápojů Red Bull, je celkově čtrnáctý.  

 

Právě se děje

před 9 minutami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP). Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
Další zprávy