Mimořádná zpráva

Modernizované RS bude nejsilnější Octavií všech dob. Dostane až 245 koní

Ondřej Běhal
20. 12. 2016 9:22
Škoda odtajnila podobu a technická data sportovní varianty RS po modernizaci. Základní benzinová verze dostane stejný výkon jako dříve speciální varianta 230, tedy 169 kW neboli 230 koní. Podle informací Aktuálně.cz má však Škoda v záloze ještě výkonnější verzi s 245 koňmi, kterou zatím tají a ukáže ji v březnu na ženevském autosalonu. Už nová základní verze Octavie RS ale bude mít stejnou dynamiku jako předchozí silnější provedení. V nabídce zůstává i naftový motor, který lze kombinovat s pohonem předních, nebo všech kol. Octavia RS se bude i nadále vyrábět také jako kombík.
Škoda Octavia RS pro rok 2017.
Škoda Octavia RS pro rok 2017. | Foto: Škoda Auto

Několik týdnů po představení modernizované Octavie se "čtyřokým" designem rozdělených předních světlometů (ceník zde) prozradila Škoda Auto i snímky a technické údaje sportovního provedení RS. Zásadní novinkou je, že základní benzinová verze 2.0 TSI dostala stejný výkon jako dříve speciální posílená - tedy 169 kW neboli 230 koní.

Díky tomu zrychlí z 0 na 100 km/h během 6,7 s a dosáhne maximální rychlosti 250 km/h. Vyrovná tak parametry předchozí Octavie RS 230. Podle informací Aktuálně.cz z dobře informovaného zdroje z prostředí automobilky, který nechtěl být jmenován, má Škoda Auto v záloze ještě silnější verzi s označením 245 - tedy výkonem 245 koní. Nejsilnější octavii všech dob ukáže na březnovém autosalonu v Ženevě a začne prodávat o několik měsíců později.

Podobně jako u Octavie RS před modernizací bude mít pouze silnější verze ve výbavě diferenciál s elektronicky řízenou svorností mezi předními koly - takzvanou špéru - který ještě vylepšuje zážitky ze sportovní jízdy v zatáčkách tím, že přenáší maximum síly na vnější kolo. Základní verze disponuje jednodušším systémem XDS, který si pomáhá přibržďováním kola vnitřního.

Modernizovaná Škoda Octavia RS se stejně jako dosud bude nabízet jak se základní karoserií liftback tak jako kombík. Kromě benzinového motoru bude v nabídce i naftový, jehož výkon zůstává jako před modernizací na maximálních 135 kW (184 koních). Naftové "ereso" se bude prodávat jak s pohonem předních, tak všech kol.

Škoda Auto zvýšila laboratorní spotřeby Octavie RS v porovnání s verzí před modernizací. Benzinová varianta dosahuje nyní 6,5 l/100 km v kombinovaném provozu, zatímco u předchozí verze RS230 se udávalo 6,2 l. O desetinu na 4,5 l nafty na 100 km se zvýšila i "papírová" konzumace naftové verze.

Modernizovaná Škoda Octavia RS v provedení kombi.
Modernizovaná Škoda Octavia RS v provedení kombi. | Foto: Škoda Auto

Novinku ve standardní výbavě představují full-LED adaptivní světlomety včetně diodových mlhovek zabudovaných do předního nárazníku. Módní LED svícení se využije i na zadních světlometech, pro osvětlení značky nebo v interiéru se sportovními sedadly, která mají integrované opěrky hlavy.

Modernizovanou Škodu Octavia RS lze na českém trhu objednávat od začátku ledna příštího roku. První vozy přijedou k zákazníkům na přelomu dubna a května.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Sněmovna schválila navýšení důchodů o 300 korun i příspěvek za každé vychované dítě

Sněmovna v pátek schválila dodatečné zvýšení důchodů o 300 korun od ledna nad zákonnou valorizaci a příspěvek 500 korun za každé vychované dítě od roku 2023. Novelu, jež by také zavedla možnost předčasného důchodu až o pět let pro příslušníky integrovaného záchranného systému bez dopadu na výši penze, nyní dostanou k posouzení senátoři.

Příspěvek za vychované dítě prosadila do vládní novely koaliční ČSSD. Jde také o dlouhodobou snahu lidovců, o jejichž konkurenční úpravě už dolní komora nehlasovala. O příspěvek se má zvyšovat zásluhová část penze, a valorizovala by se tedy podle inflace. Dodatečné rozpočtové výdaje předkladatelé odhadli na 18,4 miliardy korun v roce 2023, na 18,8 miliardy korun o rok později a na 19,4 miliardy korun v roce 2025. Předčasný důchod bez sankce pro záchranáře prosadili poslanci vládního hnutí ANO.

Dodatečné přidání 300 korun k důchodům by příští rok stálo podle podkladů 10,6 miliardy korun. O rok později by to bylo 10,9 miliardy korun a v následujícím roce 11,1 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy