Měření emisí podle ADAC: Plynová Octavia lepší než tesla, žebříček hříšníků ovládly turbodiesely

Škoda Octavia G-TEC, která umí spalovat i stlačený zemní plyn, patří podle prestižního německého autoklubu ADAC mezi nejekologičtější automobily současnosti
Automobily s nejčistšími motory - 10. místo: VW Up 1.0 TSI BMT (Benzin), body za znečišťující látky: 37, body za spotřebu/emise CO2: 34 (150 g/km, 6,4 l/100 km), celkem: 71 bodů, čtyři hvězdy.
Automobily s nejčistšími motory - 9. místo: BMW 118d Steptronic (Diesel), body za znečišťující látky: 41, body za spotřebu/emise CO2: 34 (149 g/km, 5,6 l/100 km), celkem: 75 bodů, čtyři hvězdy.
Automobily s nejčistšími motory - 8. místo Mitsubishi Space Star 1.2 ClearTec (Benzin), body za znečišťující látky: 40, body za spotřebu/emise CO2: 36 (141 g/km, 6,0 l/100 km), celkem: 76 bodů, čtyři hvězdy. Nejlepší benzín v testu!
Automobily s nejčistšími motory - 7. místo: Mercedes E 220 d 9G-tronic (Diesel), body za znečišťující látky: 50, body za spotřebu/emise CO2: 30 (159 g/km, 5,9 l/100 km), celkem: 80 bodů, čtyři hvězdy. Nejlepší turbodiesel!
Foto: Ondřej Běhal
Jiří Kaloč
21. 12. 2016 12:10
Německý autoklub ADAC měřil ve svém posledním velkém testu spotřebu, znečištění částicemi, emise oxidů uhlíku a dusíku u 45 vybraných automobilů. Použil k tomu nejen novou laboratorní metodiku WLTC 5.3, ale testy prováděl také v reálném provozu podle metodiky RDE (Real driving emmision). Mezi testovanými modely byly jak automobily s klasickými spalovacími motory na benzín, naftu nebo CNG, tak elektromobily a hybridy. Výsledky měření jsou celkem překvapivé. Podívejte se v naší galerii na deset nejčistších automobilů i na deset největších znečišťovatelů.

V pětici nejlepších automobilů v žebříčku ADAC jsou většinou elektromobily a hybridy, ale také jeden automobil na stlačený zemní plyn. Jen první BMW i3 však dosáhlo plného počtu bodů (100) z hlediska emisí i znečištění vzduchu. Nejlepším „plynovým“ automobilem se stala Škoda Octavia G-TEC, která v celkovém součtu emisí CO2 a znečištění přeskočila i pátý elektromobil Tesla model S.

Nejlepším vozem s benzinovým motorem bylo Mitsubishi Space Star a mezi "topten" se dostaly i dva turbodiesely: Mercedes E 220 d a BMW 118d. Většina testovaných naftových motorů však vykázala značné nedostatky. Požadovanou emisní normu v případě emisí NOx totiž vůbec v reálném provozu nesplnilo celkem 16 z 26 testovaných automobilů.

"Naše měření potvrzují, že většina modelů s naftovými motory produkuje příliš mnoho škodlivých emisí nezávisle na použité technologii čištění spalin především za podmínek blízkých realitě," říká Reinhard Kolke z ADAC Technikzentrum. "Výsledky jsou apelem na výrobce pohonných jednotek, aby jejich systémy na čištění výfukových spalin snižovaly emise za všech provozních podmínek a ne pouze v laboratoři. Že je to technicky proveditelné ukazují dva diesely v první desítce."

Zatímco turbodiesely se musejí potýkat s vysokým obsahem oxidů dusíku, nejmodernější benzinové motory s přímým vstřikováním paliva se pro změnu nedokážou vyrovnat s velkým podílem jedovatého oxidu uhelnatého ve výfukových plynech a také se znečištěním vzduchu pevnými částicemi - hlavně jemným prachem.

A neplatí to jen pro výkonné sportovní vozy, jako je například Ford Focus RS, ale i pro relativně maloobjemové motory s přeplňováním, což potvrzuje třeba Volkswagen Tiguan 1.4 TSI nebo Opel Corsa ecoFLEX 1.0 Turbo. U Opelu byly navíc zjištěny i zvýšené emise NOx, což dosud u benzínových motorů nebyl problém.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Senát USA odmítl námitku, že soudit Trumpa po odchodu z funkce je protiústavní. Podle AP se ale ukázalo, že úspěch ústavní žaloby je nepravděpodobný

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy