Lepší auta? Škoda má v koncernu VW jasnou roli, říká Jahn

Radek Pecák Radek Pecák
Aktualizováno 30. 4. 2015 7:25
Martin Jahn z Volkswagenu odmítá tvrzení některých kritiků, podle nichž tuzemský automobilový průmysl tvoří jen „montovny“.
Představení nové Škody Superb.
Představení nové Škody Superb. | Foto: Matej Slávik

Wolfsburg – Velká a stále rostoucí závislost české ekonomiky na automobilovém průmyslu není hrozbou, ale přináší jen samá pozitiva. Myslí si to Martin Jahn, nejvýše postavený Čech v největší evropské automobilce Volkswagen.

„Pokud ekonomika klesala, tak automobilový průmysl klesal pomaleji než průměr. Pokud rostla, tak tento sektor zase rostl rychleji. V autoprůmyslu je vyšší produktivita práce než v jiných odvětvích, zaměstnanci dostávají vyšší mzdy, firmy bez problémů odvádějí daně. Navíc se třeba také podílejí na vzdělávání. Navíc výroba aut v Česku má obrovskou tradici, není to nic, co by bylo do našeho prostředí uměle naočkováno,“ říká Jahn v rozhovoru pro Hospodářské noviny a Aktuálně.cz.

Martin Jahn
Martin Jahn | Foto: Radek Pecák

Jahn odmítá tvrzení některých kritiků, podle nichž tvoří tuzemský automobilový průmysl jen „montovny“, zatímco vývoj produktů se odehrává jinde a firmy po vyčerpání dotací z Česka odejdou. „Tyto společnosti do Česka přicházely obvykle v okamžiku, kdy končil tradiční průmysl – Poldi, ČKD a další. Byla to tedy příležitost, jak zaměstnat tisíce lidí bez práce. Také lidem se základním nebo nižším středním vzděláním musí někdo nabízet práci. Všichni přece nemají schopnosti na to, aby vymýšleli software pro Apple či Google. A takovéto v uvozovkách montovny existují samozřejmě i v bohatých západních státech, například i v Německu, a jsou tu za ně rádi,“ zdůrazňuje Jahn.

Co říká na hlasy, že by Škoda mohla vyrábět ještě lepší auta, ale vlastníci z koncernu Volkswagen jí to nedovolí? „Na všech pozicích v koncernu – tedy i ve Škodě – jsou lidé, které auta baví a chtěli by vyrábět co možná nejlepší produkty. Jenže je také jasné, že mladoboleslavská automobilka má přesně stanovenou pozici – její auta musí mít skvělý vnitřní prostor, nabízet chytrá řešení, ale současně musí být nabízena za dobrou cenu. Pokud bychom totiž třeba do superbu namontovali všechny dostupné technologie, už by poměr cena/výkon nebyl v náležitém souladu,“ vysvětluje.

Jahn odhaduje, že zhruba 90 procent rozhodnutí v tomto směru činí samo vedení v Mladé Boleslavi a jen o zbývajících 10 procentech se rozhoduje v centrále ve Wolfsburgu. „Tady je přece jen větší přehled o tom, co se chystá v jiných značkách. A někdo také musí hlídat, aby se každý produkt udržel v určitých mantinelech a nepůsobil problémy jinému koncernovému produktu,“ dodává Jahn, který ve Wolfsburgu pracuje pátým rokem a má zodpovědnost za celosvětový prodej automobilů koncernu VW firemním zákazníkům.

Celý rozhovor čtěte v dnešních Hospodářských novinách.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy