Kupujete ojetinu? Přinášíme seznam nejčastějších problémů a poruch, které byste měli předem odhalit

Eva Srpová Eva Srpová
29. 8. 2017 16:46
Hledání ojetiny má svá úskalí. Je potřeba myslet na tolik věcí najednou. Když už si vyhlédnete vůz, který se vám líbí, neměli byste zapomínat, že co nejdůkladnější prohlídka a kontrola nejen technického stavu, ale i dokladů, je zcela zásadní. Mohou se objevit také různé závady, a pak je na vás, jestli budete chtít auto koupit i s nimi. Jak ale radí odborníci na koupi a prověřování ojetin, velmi často je lepší od koupě odstoupit, protože kupce nedostane tak velkou slevu, aby kompletně pokryla opravu.

Ač se to zdá banální, při hledání ojetiny se kupci často stane, že zapomene na to nejzákladnější - zkontrolovat všechny doklady vozu. 

Často ho dlouhé vybírání a čas, který tím strávil, už tak unaví, že se nakonec rozhodne vybranému autu odpustit věci, které zpočátku neměl v úmyslu. Například to, že nemá servisní knížku. Nebo se rozhodne koupit auto i s odhalenou poruchou, právě proto, že už ho tlačí čas a chce mít auto doma.

Na to všechno upozorňují odborníci, kteří se zaměřují na prověřování ojetých aut. Podívejte se do galerie na nejčastější problémy, na které může kupec narazit, a kdy je raději lepší kvůli nim od koupě odstoupit.

Foto: iStock

Závady

Vžijte se do role prodávajícího. Ten se už asi pravděpodobně delší dobu předtím, než zveřejnil inzerát, rozhodl, že jeho vůz půjde z domu. Pravděpodobně tedy do něj v poslední době moc neinvestoval.

"Prakticky každý ojetý vůz bude trpět alespoň nějakými drobnými závadami a nový majitel bude po koupi muset některé části vyměnit. Někdy jsou to nové gumy, jindy nové rozvody a brzdové obložení," říká Jiří Beneš z poradenské společnosti Autotým, která se zaměřuje na hledání a prověřování ojetých aut.

 

Právě se děje

Další zprávy