Jak zabránit tomu, aby řidiči nenajeli na dálnici do protisměru? Pomoci jim má nový asistent

Eva Srpová Eva Srpová
10. 11. 2016 9:53
V USA zemře ročně 150 osob při nehodě, ke které dojde poté, co vjedou na dálničním přivaděči do protisměru. V Německu dochází zhruba k 20 případům úmrtí ročně, u nás jen od ledna do října tohoto roku došlo k 2270 nehodám s touto příčinou a usmrceno při nich bylo 66 osob. Ford vyvíjí technologii, jak takovým srážkám zabránit.
„Nejvíce do protisměru na německých dálnicích vjíždějí senioři,“ říkají vývojáři ve výzkumném středisku v Cáchách, kde jsme technologie zkoušeli.
„Nejvíce do protisměru na německých dálnicích vjíždějí senioři,“ říkají vývojáři ve výzkumném středisku v Cáchách, kde jsme technologie zkoušeli. | Foto: Eva Srpová

Nový bezpečnostní asistent umí varovat při jízdě v protisměru. Systém využívá kameru pod čelním sklem, která čte dopravní značky a využívá data z navigačního systému. Pokud řidič mine na dálničním přivaděči značku zákaz vjezdu, rozezní se zvukový signál a na přístrojovém štítu před řidičem se rozbliká varování.

Po najetí do protisměrného dálničního přivaděče se před řidičem rozbliká varování a vůz začne pípat.
Po najetí do protisměrného dálničního přivaděče se před řidičem rozbliká varování a vůz začne pípat. | Foto: Eva Srpová

Tímto asistentem chce Ford zabránit nehodám, ke kterým dochází poté, co řidič najel na dálnici do protisměru. Například v Německu jsou tři procenta nehod způsobených na dálnici důsledkem této situace a ročně zde kvůli tomu zahyne zhruba 20 osob, v USA asi 150, od ledna do října tohoto roku na českých silnicích kvůli tomu zahynulo 66 lidí.

Asistent bude brzy k dispozici ve vozech Ford vybavených navigací a systémem rozpoznávání dopravních značek, a to nejprve v Německu, Rakousku a Švýcarsku.

Vyhýbací manévr by měl být díky nové technologii bezpečnější.
Vyhýbací manévr by měl být díky nové technologii bezpečnější. | Foto: Eva Srpová

Další technologií, kterou automobilka aktuálně vyvíjí, je asistent vyhýbacího manévru. Jde o rozšířenou funkci předkolizního systému a také asistentu, který umí detekovat překážku v cestě. V situaci, kdy není možné bezpečně dobrzdit a řidič se rozhodne k vyhýbacímu manévru, technologie mu pomůže brzdit co nejefektivněji a eliminovat riziko nehody. Funguje navíc až do rychlosti okolo 150 km/h. Vyzkoušeli jsme ho na testovací trati Evropského střediska výzkumu a inovací v Cáchách. 

Nová technologie Fordu využívá jen jednu zadní kameru a obraz skládá. Série více kamer by uměla zprostředkovat lepší pohled z ptačí perspektivy.
Nová technologie Fordu využívá jen jednu zadní kameru a obraz skládá. Série více kamer by uměla zprostředkovat lepší pohled z ptačí perspektivy. | Foto: Eva Srpová

Další novinkou je širokoúhlá zadní parkovací kamera, která Fordu chyběla, nutno ale přiznat, že prostor za vozem neumí projektovat tak věrně jako kamery simulující pohled z ptačí perspektivy. 

Ve fázi vývoje je také parkovací asistent, který sám ovládá nejen točení volantem, ale také plyn a brzdu, řidič pouze držením tlačítka potvrzuje souhlas s tímto manévrem.

Parkovací asistent najde vhodné místo a vůz pak do něj sám zajede, přičemž ovládá nejen řízení, ale i převodovku, brzdu a plyn.
Parkovací asistent najde vhodné místo a vůz pak do něj sám zajede, přičemž ovládá nejen řízení, ale i převodovku, brzdu a plyn. | Foto: Eva Srpová

Systém umí vyhledat a zaparkovat do podélného stání i zacouvat do kolmého. Parkování je jednou z nejvíce stresujících situací za volantem, řidiči mívají problém najít vhodné parkovací místo, což má negativní vliv na plynulost provozu ve městě a zvyšuje to stres, vysvětluje vývoj parkovacího asistentu Dirk Gunia, vedoucí vývoje asistenčních systémů ve Ford of Europe. Jde tedy o další funkci, která přenechává ovládání vozu na technologiích a snímá ji z lidí.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy