Interiér prototypu elektromobilu od Škody: otočná sedadla a displej pro každého cestujícího

Ondřej Běhal
6. 4. 2017 11:22
Škoda Auto zveřejnila další podrobnosti o designové studii Vision E, která je zároveň předobrazem prvního elektromobilu značky.
Skica přístrojové desky designové studie Vision E.
Skica přístrojové desky designové studie Vision E. | Foto: Škoda Auto

Škoda představí designovou studii Vision E na autosalonu v čínské Šanghaji (19.-28. dubna), s předstihem uvolňuje informace o ní a nákresy některých částí auta, nově interiéru.

Ten obsahuje pouze čtyři samostatná sedadla, takže cestující budou mít v interiéru vozu téměř stejně dlouhého jako Škoda Kodiaq spoustu prostoru. To umocní chybějící středový sloupek a tunel.

Nastupování a vystupování ulehčí proti sobě otvírané dveře a absence prostředního B-sloupku, a také možnost otáčet sedadla o dvacet stupňů. Při otevírání dveří se sedadla natočí směrem ven a usnadní tak nástup do auta. Po zavření dveří se automaticky vrátí do výchozí polohy. V režimu autonomního řízení, tedy jízdy bez zásahů řidiče, se přední sedadla automaticky nastaví do komfortní polohy. Samočinně se upraví i poloha volantu, aby odpočívajícímu řidiči nepřekážel.

Interiér bude plný displejů. Ten nejdůležitější se nachází uprostřed přístrojové desky. Každý cestující ale bude mít i svůj personální dotekový displej, kde si bude pouštět třeba zábavní programy. Ten pro přední pasažéry se nachází v palubní desce, obrazovky pro cestující na zadních sedadlech budou umístěny v opěradlech předních sedadel.

Skica interiéru Škody Vision E.
Skica interiéru Škody Vision E. | Foto: Škoda Auto

Mobilní telefony si bude každý cestující nabíjet bezdrátově v takzvaných "phoneboxech" ve výplních dveří. Obsah smartphonů se bude zrcadlit na osobních displejích.

"Do roku 2025 uvedeme na trh vedle plug-in hybridů také pět čistě elektricky poháněných automobilů v různých segmentech. Budeme tak připraveni na stav, kdy každý čtvrtý prodaný automobil bude disponovat elektropohonem," uvedl předseda představenstva Škody Auto Bernhard Maier.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Rusko je připraveno zmrazit počet jaderných hlavic, USA to vítají

Rusko je připraveno na rok zmrazit počet svých jaderných hlavic, pokud Spojené státy učiní totéž. Uvedlo to v úterý ruské ministerstvo zahraničí. Mělo by jít o součást ročního prodloužení stávající vzájemné odzbrojovací dohody, jejíž platnost vyprší v únoru. Washington ruské vyjádření přivítal a hlásí ochotu okamžitě začít jednat o dokončení úmluvy.

Šéf Kremlu Vladimir Putin minulý týden navrhl Washingtonu alespoň o rok bez jakýchkoli podmínek platnou dohodu prodloužit. USA však takový návrh bez závazku zmrazit počet jaderných hlavic označily za nepřijatelný.

Úterní prohlášení ruského ministerstva zahraničí ohlašující změnu stanoviska podle světových tiskových agentur znovu posiluje šance na to, že platnost posledního rusko-amerického paktu o kontrole strategických jaderných zbraní příští rok neskončí. Krok naznačuje, že propast mezi pozicemi dvou stran se zmenšila, píše agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 46 minutami

Ministři Arménie a Ázerbájdžánu budou v USA řešit Karabach, setkají se s ministrem Pompeem

Ministři zahraničí Arménie a Ázerbájdžánu dnes oznámili, že se kvůli bojům na Náhorním Karabachu v pátek setkají ve Washingtonu se šéfem americké diplomacie Mikem Pompeem. O plánované schůzce informovala agentura Reuters. Washington setkání zatím nekomentoval. Z Karabachu jsou navzdory příměří hlášeny další boje.

Z dosavadních informací není jasné, zda se šéfové diplomacií znepřátelených stran setkají s Pompeem zvlášť nebo najednou. Nicméně plánované schůzky naznačují, že Washington se začíná v současném konfliktu na Náhorním Karabachu více angažovat, píše Reuters. Až dosud bylo ve snaze o ukončení nejnovějších bojů v oblasti aktivní zejména Rusko.

Prezident Vladimír Putin si dnes kvůli konfliktu také telefonoval se svým francouzským protějškem, Emmanuelem Macronem. Právě v Rusku se obě země dohodly už dříve tento měsíc na příměří, naposledy klid zbraní začal platit v sobotu, boje však neustaly.

Zdroj: ČTK
Další zprávy