Éru elektroaut u nás na jaře odstartují ČEZ a Peugeot

Radek Pecák Radek Pecák
25. 8. 2010 9:00
Pilotní projekt odstartuje v Praze a ve Vrchlabí a potrvá dva roky
Foto: Peugeot

Praha a Vrchlabí. To budou dvě místa, kde společnost ČEZ zahájí pilotní projekty pro provoz elektromobilů v Česku. "V září začne výběrové řízení na dodavatele dobíjecích stanic a pak se začne s jejich instalací," říká Tomáš Chmelík z ČEZu, který má tyto projekty na starosti. Současně by se v Česku měly objevit první Peugeoty iOn, které budou tyto stanice využívat. 

Podle Chmelíka budou instalovány jak pomalé dobíjecí stanice, tak i ty, které dokáží vůz nabít na 80 procent kapacity baterií za několik desítek minut. "To už se pomalu blíží době, jakou stráví člověk s vozem s běžným spalovacím motorem u současné čerpací stanice," říká.

Kolik přesně dobíjecích stanic, jak výkonných a v  kterých lokalitách budou umístěny, zatím nebylo rozhodnuto. "Ve Vrchlabí se počítá s maximálně desítkou dobíjecích stanic, v Praze jich postupně bude několik set," sdělil Chmelík. V současné době se cena jedné stanice pro pomalé dobíjení pohybuje v řádech několika desítek tisíc Kč až 100 000 Kč, stanice pro rychlé dobíjení vyjde na částku 0,5 až 1 milion korun.

Zatím paušál, později přesné účty

V Praze by se měly dobíjecí stanice objevit u firem či institucí, které projeví zájem o provozování elektromobilů. Ty se jim budou pronajímat za částku, která ještě nebyla stanovena. V ceně bude i elektřina pro dobíjení. "Počítáme ale s tím, že stanice už budou připraveny i na budoucnost, kdy budou schopny identifikovat vozidlo a odeslat provozovateli účet za odebranou elektřinu. Zároveň budou třeba umět odeslat majiteli vozu zprávu o tom, že dobíjení už bylo ukončeno nebo z nějakého důvodu přerušeno," vysvětluje Chmelík.

Na základě zkušeností ze zahraničí se předpokládá, že elektromobily budou využívat městské policie, radnice, pošta a podobně.

 ČEZ počítá, že od Peugeotu získá pro první fázi projektu, která má trvat dva roky, celkem 65 vozidel Peugeot iOn. "Počítáme s jejich uvedením na trh na jaře 2011," sdělila mluvčí českého zastoupení firmy Peugeot Radka Matthey. "Obchodních modelů pro zákazníky bude více, od klasického přímého prodeje, přes pronájem a tak dále," řekla mluvčí. Mnohé podle ní záleží na tom, zda se podaří zajistit, aby stát nějakou formou koupi a provozování elektromobilů podpořil.

Parametry Peugeotu iOn

  • Délka: 3,5 m
  • Počet míst: 4
  • Dojezd: 130 km
  • Max. rychlost: 130 km/hod
  • Doba nabíjení: 6 hodin
  • Výkon motoru: 64 koní

Dobíjení u nákupních i zábavních center 

V současné době ČEZ jedná s představiteli různých firem o umístění dobíjecích stanic v jejich areálech. "Máme představu, že by mohly být na parkovištích v multikinenech, u obchodních center, u plaveckých a jiných sportovních areálů," nastiňuje místa rozmístění dobíjecích stanic manažer ČEZu. Na bedrech vlastníka areálu bude zřízení přípojky elektrické energie, zřízení a provozování dobíjecí stanice pak zařídí ČEZ.

Ve Vrchlabí, které bylo vybráno jako druhý region, se zatím počítá hlavně s tím, že elektromobily bude využívat samospráva. "Tenhle region je však do budoucna zajímavý například tím, že se zde uvažuje o nahrazení autobusů se spalovacími motory elektrobusy a také tu má závod Škodovka. Takže pokud se například v budoucnosti rozhodne také vyrábět elektromobily, my už budeme připraveni," vysvětluje Chmelík důvody zapojení východočeského města do projektu.       

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy