Bugatti Chiron chce být nové nejrychlejší auto světa. Bez omezovače by mělo překonat 460 km/h

Jan Markovič Jan Markovič
30. 6. 2016 9:33
Bugatti má v plánu překonat vlastní rychlostní rekord. Jeho nejnovější model Chiron má sice oficiální maximální rychlost 420 km/h, ta je ale elektronicky omezená. Po vypnutí omezovače by mělo jet ještě rychleji. Nikdo to ovšem zatím nezkusil, dosažitelnou rychlost naznačuje jen počítačová simulace. Ta ukazuje okolo 463 km/h.
Výpočty i odhady odborníků zatím naznačují, že by Bugatti Chiron mohlo bez omezovače dosáhnout až na rychlost 463 km/h.
Výpočty i odhady odborníků zatím naznačují, že by Bugatti Chiron mohlo bez omezovače dosáhnout až na rychlost 463 km/h. | Foto: Bugatti

Bugatti Chrion, auto s cenovkou 65 milionů korun, má v úmyslu překonat svého předchůdce Bugatti Veyron Super Sport. Ten před několika lety stanovil rychlostní rekord pro sériově vyráběné automobily, když uháněl rychlostí 431 km/h. Auto je zapsané v Guinessově knize rekordů, kde by ho brzy měl vystřídat právě nový Chiron.

Minimálně podle parametrů na to má. Čtyřikrát přeplňovaný benzinový šestnáctiválec disponuje výkonem 1500 koní, což je o 300 víc, než měl Veyron SS. Chiron zvládne díky tomu pokořit stovku za 2,5 sekundy a maximálně jede 420 km/h. To však jen díky omezovači, bez něj by jelo ještě rychleji. Tachometr je dokonce cejchovaný na 500 km/h.

„Pokusíme se o nový světový rekord. Vím, že Chiron bude rychlejší než Veyron, ale zatím není zřejmé o kolik. Máme výpočty i simulace, rozhodující ale je si sednout do skutečného auta a udělat to,“ řekl britskému magazínu Autocar šéf automobilky Bugatti Wolfgang Dürheimer.

Výpočty i odhady odborníků zatím naznačují, že by Bugatti Chiron mohlo bez omezovače dosáhnout až na rychlost 463 km/h.

Zatím není úplně jasné, kdy pokus o světový rekord proběhne, pravděpodobně to bude v roce 2018. Bugatti zřejmě využije zázemí zkušebního polygonu Volkswagenu v německé obci Ehra-Lessien, na kterém si Veyron zapsal svůj rekord.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Korupční skandál v tenise. Souza dostal za korupci doživotní zákaz, manipuloval i duely v ČR

Jednatřicetiletý brazilský tenista Joao Souza dostal doživotní zákaz činnosti za korupci a manipulování zápasů na turnajích nižších kategorií Challenger a Futures, mezi nimiž byly i zápasy na českém území. Ve světovém žebříčku dvouhry ATP se Souza dostal nejvýš na 69. místo v roce 2015.

Jednotka pro bezúhonnost tenisu (TIU) brazilského hráče suspendovala už loni v březnu, dnes v Melbourne informovala o konečném verdiktu. Vedle doživotního zákazu udělila Souzovi pokutu 200.000 dolarů (4,6 milionu korun).

Podle TIU byl Souza zapojen do korupčních praktik mezi lety 2015 a 2019. Pomáhal zmanipulovat zápasy, které se hrály na challengerech a turnajích ITF Futures v Brazílii, Mexiku, USA a Česku. Následně se snažil zničit důkazy a při vyšetřování nespolupracoval.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy