510 koní v poušti: Range Rover má nový rekord

Tomáš Rybecký
20. 11. 2013 15:25
Nástrahy pouště Rub al-Chálí překonal sériový Range Rover Sport za 10 hodin.
Foto: Range Rover

Range Rover stanovil nejrychlejší zaznamenaný čas pro přejezd pouště Rub al-Chálí. O rekordní výkon se v sériovém voze Range Rover Sport postaral Španěl Moi Torrallardona.

V náročných podmínkách největší písečné poušti světa je přežití skutečně náročnou zkouškou pro každého člověka i stroj. Teploty zde přesahují 50 °C.

Tým jezdce Moie Torrallardony, který má desetileté zkušenosti i z Rallye Dakar, překonal cestu z Wadí Adda Wasir v Saúdské Arábii na hranici Spojených arabských emirátů za 10 hodin a 22 minut při průměrné rychlosti 81,87 km/h, přičemž urazil vzdálenost 849 km.

Foto: Range Rover

Vozem, který Torrallardona řídil, byl nový Range Rover Sport s jedinou úpravou oproti sériové verzi, kterou byl na poušti nezbytný ochranný kryt podvozku. Vůz pohání přeplňovaný pětilitrový zážehový osmiválec s výkonem 510 koní a použity byly i standardní pneumatiky.

Torrallardona k přejezdu pouště uvedl: „Nástrahám v poušti se nic nevyrovná, je to nemilosrdné, neúprosné a občas smrtící prostředí. Jízda v poušti vyžaduje jedinečnou kombinaci rychlosti, šikovnosti a technických schopností. Je velmi důležité na duny najíždět s naprostou přesností. Abyste poznali správný okamžik, kdy máte jet naplno a kdy máte zpomalit, musíte mít potřebné zkušenosti a jasný úsudek."

Po červnové účasti na závodě Pikes Peak se jedná již o druhou extrémní zkoušku nového Range Roveru Sport. Stejně jako nyní i na hoře Pikes Peak Range Rover stanovil rekord pro sériová SUV.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Podíleli se na ochraně ohrožených gepardů, íránský soud je poslal na dlouhé roky do vězení za špionáž

Íránský soud vyměřil tresty odnětí svobody v délce šesti až deseti let šesti ochráncům přírody. Byli obviněni ze špionáže. Podíleli se totiž na projektu záchrany v Asii kriticky ohrožených gepardů a používali k jejich pozorování skryté kamery. Informovala o tom dnes agentura AP.

Newyorské centrum zabývající se lidskými právy v Íránu oznámilo, že ochránci byli odsouzeni za kontakty s USA, tedy nepřítelem státu. V téže kauze budou souzeni ještě dva lidé. Ve skupině byl také Kavous Seyed Emami s občanstvím Íránu a Kanady, který zemřel loni v únoru za nejasných okolností ve vězeňské vazbě, kde čekal na soud. Vdově po něm pak Írán po nějaký čas bránil vycestovat ze země.

Zdroj: ČTK
Další zprávy