510 koní v poušti: Range Rover má nový rekord

Tomáš Rybecký
20. 11. 2013 15:25
Nástrahy pouště Rub al-Chálí překonal sériový Range Rover Sport za 10 hodin.
Foto: Range Rover

Range Rover stanovil nejrychlejší zaznamenaný čas pro přejezd pouště Rub al-Chálí. O rekordní výkon se v sériovém voze Range Rover Sport postaral Španěl Moi Torrallardona.

V náročných podmínkách největší písečné poušti světa je přežití skutečně náročnou zkouškou pro každého člověka i stroj. Teploty zde přesahují 50 °C.

Tým jezdce Moie Torrallardony, který má desetileté zkušenosti i z Rallye Dakar, překonal cestu z Wadí Adda Wasir v Saúdské Arábii na hranici Spojených arabských emirátů za 10 hodin a 22 minut při průměrné rychlosti 81,87 km/h, přičemž urazil vzdálenost 849 km.

Foto: Range Rover

Vozem, který Torrallardona řídil, byl nový Range Rover Sport s jedinou úpravou oproti sériové verzi, kterou byl na poušti nezbytný ochranný kryt podvozku. Vůz pohání přeplňovaný pětilitrový zážehový osmiválec s výkonem 510 koní a použity byly i standardní pneumatiky.

Torrallardona k přejezdu pouště uvedl: „Nástrahám v poušti se nic nevyrovná, je to nemilosrdné, neúprosné a občas smrtící prostředí. Jízda v poušti vyžaduje jedinečnou kombinaci rychlosti, šikovnosti a technických schopností. Je velmi důležité na duny najíždět s naprostou přesností. Abyste poznali správný okamžik, kdy máte jet naplno a kdy máte zpomalit, musíte mít potřebné zkušenosti a jasný úsudek."

Po červnové účasti na závodě Pikes Peak se jedná již o druhou extrémní zkoušku nového Range Roveru Sport. Stejně jako nyní i na hoře Pikes Peak Range Rover stanovil rekord pro sériová SUV.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Štybar skončil na Omloop Het Nieuwsblad po pádu v druhé stovce

Český cyklista Zdeněk Štybar měl v úvodní belgické jarní klasice Omloop Het Nieuwsblad pád a 76. ročník závodu dokončil se ztrátou ve druhé stovce. Vítězství v hromadném spurtu získal jeho kolega z týmu Deceuninck-Quick Step Davide Ballerini z Itálie.

Pětatřicetiletý Štybar dvousetkilometrový závod z Gentu do Ninove vyhrál v roce 2019 a dnes znovu útočil na přední umístění. Ještě 26 kilometrů před cílem byl v čelní skupině, kterou se pokoušel roztrhat nástupem jeho týmový kolega a mistr světa Julian Alaphilippe. Pak měl ale na rovném úseku silnice Štybar pád, po němž se jen těžce zvedal ze země. Na kolo nakonec nasedl a dojel na 125. pozici s odstupem čtyř a půl minuty.

Pro nejcennější výhru kariéry si dojel šestadvacetiletý cyklista elitního belgického klasikářského týmu Ballerini. Spurt rozhodl jednoznačným způsobem, za ním dojeli Brit Jake Stewart a Belgičan Sep Vanmarcke.

Cyklistický závod Omloop Het Nieuwsblad (WorldTour) - 200,5 km:

1. Ballerini (It./Deceuninck-Quick Step) 4:43:03, 2. Stewart (Brit./Groupama-FDJ), 3. Vanmarcke (Belg./Israel Start-Up Nation), 4. Haussler (Austr./Bahrajn Victorious), 5. Gilbert (Belg./Lotto Soudal), 6. Aranburu (Šp./Astana-Premier Tech) všichni stejný čas, …125. Štybar (ČR/Deceuninck-Quick Step) -4:26.

Zdroj: ČTK
Další zprávy