510 koní v poušti: Range Rover má nový rekord

Tomáš Rybecký
20. 11. 2013 15:25
Nástrahy pouště Rub al-Chálí překonal sériový Range Rover Sport za 10 hodin.
Foto: Range Rover

Range Rover stanovil nejrychlejší zaznamenaný čas pro přejezd pouště Rub al-Chálí. O rekordní výkon se v sériovém voze Range Rover Sport postaral Španěl Moi Torrallardona.

V náročných podmínkách největší písečné poušti světa je přežití skutečně náročnou zkouškou pro každého člověka i stroj. Teploty zde přesahují 50 °C.

Tým jezdce Moie Torrallardony, který má desetileté zkušenosti i z Rallye Dakar, překonal cestu z Wadí Adda Wasir v Saúdské Arábii na hranici Spojených arabských emirátů za 10 hodin a 22 minut při průměrné rychlosti 81,87 km/h, přičemž urazil vzdálenost 849 km.

Foto: Range Rover

Vozem, který Torrallardona řídil, byl nový Range Rover Sport s jedinou úpravou oproti sériové verzi, kterou byl na poušti nezbytný ochranný kryt podvozku. Vůz pohání přeplňovaný pětilitrový zážehový osmiválec s výkonem 510 koní a použity byly i standardní pneumatiky.

Torrallardona k přejezdu pouště uvedl: „Nástrahám v poušti se nic nevyrovná, je to nemilosrdné, neúprosné a občas smrtící prostředí. Jízda v poušti vyžaduje jedinečnou kombinaci rychlosti, šikovnosti a technických schopností. Je velmi důležité na duny najíždět s naprostou přesností. Abyste poznali správný okamžik, kdy máte jet naplno a kdy máte zpomalit, musíte mít potřebné zkušenosti a jasný úsudek."

Po červnové účasti na závodě Pikes Peak se jedná již o druhou extrémní zkoušku nového Range Roveru Sport. Stejně jako nyní i na hoře Pikes Peak Range Rover stanovil rekord pro sériová SUV.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Senát bude za dva týdny volit nového šéfa ÚOOÚ, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy