Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí

Ekonomika Ekonomika
24. 11. 2019 12:40
Dosud se o něm příliš nevědělo. Teď ale americký start-up Heliogen, který finančně podporuje samotný zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates, přišel s nápadem, jenž má pomoci zachránit planetu před znečištěním. Hlavní roli v tomto projektu hraje solární energie, popsal zpravodajský server CNN.
Gatesův start-up vyvinul supervýkonnou solární pec. Sní o těžkém průmyslu bez emisí | Video: Associated Press

Heliogen se zaměřuje na výrobu čisté energie. Nyní oznámil, že objevil způsob, jak za pomoci umělé inteligenci a systému zrcadel odrazit tolik slunečních paprsků, aby vytvořily extrémně vysokou teplotu na 1000 stupňů Celsia, uvedl server CNN.

Heliogen tedy, zjednodušeně řečeno, vytvořil supervýkonnou solární pec, která je schopna dosáhnout teplot ve výši zhruba čtvrtiny těch na Slunci.

Sluneční energie tedy může poprvé sloužit k vysoké koncentraci teplot využitelných pro průmyslovou výrobu. Může jít například o cementárny, výrobu oceli nebo skla.

Jinými slovy, sluneční světlo může nahradit fosilní paliva, která přispívají ke znečištění ovzduší na Zemi, a to v odvětví, které bylo dosud čistou energií prakticky netknuto.

"Přicházíme s technologií, která může konkurovat cenám fosilních paliv a zároveň nepřispívat k růstu emisí CO2," uvedl šéf Heliogenu Bill Gross. "A to je skutečný svatý grál," dodal.

Heliogen, který podporuje i americký miliardář a majitel listu Los Angeles Times Patrick Soon-Shiong, věří, že patentovaná technologie bude schopna významně snížit emise skleníkových plynů v těžkém průmyslu. Konkrétně výroba cementu může podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) za sedm procent celosvětových emisí CO2.

Technologie by si měla umět poradit i se základním problémem solární energie - tedy tím, že se slunečním svitem není dostupná pořád, zatímco třeba výrobci cementu potřebují teplo neustále. Podle Heliogenu by toto měl vyřešit systém, který energii dokáže "uskladnit" i pro deštivé dny.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy