Mladí socialisté by poslali Drahoše na Hrad hned v prvním kole. Zeman je třetí

Zpravodajská směna, spi
9. 12. 2017 11:34
Mladým příznivcům ČSSD je z prezidentských kandidátů nejsympatičtější Jiří Drahoš. Kdyby byly volby dnes, zvítězil by u nich hned v prvním kole. Lékaře Marka Hilšera by volila necelá pětina mladých příznivců sociální demokracie. Současný prezident Miloš Zeman u nich skončil na třetím místě.
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mladí sociální demokraté si v uplynulých týdnech vybírali v hlasování některého z devíti oficiálních kandidátů do funkce hlavy státu. V online členském hlasování zvítězil hned v prvním kole Jiří Drahoš, který získal více než 56 procent hlasů. Na druhém místě se umístil Marek Hilšer, kterého by volil téměř každý pátý mladý sociální demokrat. Současný prezident Miloš Zeman získal necelou desetinu hlasů.

Foto: ČSSD

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš s přehledem zvítězil hned v prvním kole online referenda o lednové volbě hlavy státu, který pro členy a členky uspořádali Mladí sociální demokraté. "Vyjádřili jsme poměrně jasně, jak si jako mladí lidé představujeme atmosféru na Pražském hradě po březnu příštího roku. Chceme změnu, která může přijít už za měsíc," komentuje výsledky hlasování předseda spolku Radek Hlaváček.

Jiří Drahoš získal 56,3 % hlasů. Druhý Marek Hilšer obdržel 18,4 % hlasů, Miloš Zeman 9,2 %. Na zbylých třech místech se umístili Pavel Fischer (8,0 % hlasů), Mirek Topolánek (5,7 % hlasů) a Michal Horáček (2,3 % hlasů). Kandidáti Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek neobdrželi ani jeden hlas.

První kolo hlasování proběhne 12. až 13. ledna. Pokud nikdo z kandidátů nezíská více jak 50 % hlasů, proběhne o dva týdny později druhé kolo voleb.  Inaugurace nového prezidenta je naplánovaná na 8. března.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Fotbalisty Watfordu povede Pearson, bude třetím koučem v sezoně

Fotbalisty Watfordu povede ve zbytku sezony trenér Nigel Pearson, který se poslední celek tabulky pokusí zachránit v anglické lize. Na lavičce nahradí odvolaného španělského kouče Quiqueho Sáncheze Florese.

Šestapadesátiletý Pearson, bývalý trenér Leicesteru, bude už třetím koučem Watfordu v tomto ročníku. Mužstvo vstoupilo do ligy pod vedením Javiho Gracii, ten ale ve funkci vydržel jen do začátku září. Flores byl po špatných výsledcích odvolán v neděli.

Watford z patnácti ligových zápasů vyhrál jen jeden. Od udržení ho v současné době dělí sedm bodů.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Švýcar Odermatt slaví v super-G v Beaver Creeku první výhru v SP

Švýcarský lyžař Marco Odermatt vyhrál superobří slalom v americkém Beaver Creeku a připsal si premiérové vítězství v seriálu Světového poháru. Druhého Nora Aleksandera Aamodta Kildeho porazil o desetinu sekundy. Vítěz úvodního super-G z Lake Louise, olympijský šampion Matthias Mayer z Rakouska, byl o další čtyři setiny třetí a upevnil si vedení v celkovém hodnocení SP.

Dvaadvacetiletý Odermatt se na trať spustil s číslem dvě a byl první, kdo dojel až do cíle. Jeho čas pak už nikdo nepřekonal. Všestranný Švýcar, jenž na loňském mistrovství světa juniorů získal pět zlatých medailí, tak potvrdil svůj talent i mezi elitou. Jeho dosavadním maximem v SP bylo druhé místo z obřího slalomu v Soldeu z minulé sezony.

"Bylo to na hraně, víc už bych přitlačit nemohl. Ale v super-G můžete být rychlý jedině tak, že pojedete na hraně. S číslem dvě to taky jinak nejde. Neměl jsem žádné informace, měl jsem v hlavě jen ideální linii a té jsem se držel," řekl.

V sobotu čeká lyžaře v Coloradu sjezd, v neděli je na programu obří slalom.

Další zprávy