Mladí socialisté by poslali Drahoše na Hrad hned v prvním kole. Zeman je třetí

Zpravodajská směna, spi
9. 12. 2017 11:34
Mladým příznivcům ČSSD je z prezidentských kandidátů nejsympatičtější Jiří Drahoš. Kdyby byly volby dnes, zvítězil by u nich hned v prvním kole. Lékaře Marka Hilšera by volila necelá pětina mladých příznivců sociální demokracie. Současný prezident Miloš Zeman u nich skončil na třetím místě.
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd
Jiří Drahoš, předseda Akademie věd | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Mladí sociální demokraté si v uplynulých týdnech vybírali v hlasování některého z devíti oficiálních kandidátů do funkce hlavy státu. V online členském hlasování zvítězil hned v prvním kole Jiří Drahoš, který získal více než 56 procent hlasů. Na druhém místě se umístil Marek Hilšer, kterého by volil téměř každý pátý mladý sociální demokrat. Současný prezident Miloš Zeman získal necelou desetinu hlasů.

Foto: ČSSD

Prezidentský kandidát Jiří Drahoš s přehledem zvítězil hned v prvním kole online referenda o lednové volbě hlavy státu, který pro členy a členky uspořádali Mladí sociální demokraté. "Vyjádřili jsme poměrně jasně, jak si jako mladí lidé představujeme atmosféru na Pražském hradě po březnu příštího roku. Chceme změnu, která může přijít už za měsíc," komentuje výsledky hlasování předseda spolku Radek Hlaváček.

Jiří Drahoš získal 56,3 % hlasů. Druhý Marek Hilšer obdržel 18,4 % hlasů, Miloš Zeman 9,2 %. Na zbylých třech místech se umístili Pavel Fischer (8,0 % hlasů), Mirek Topolánek (5,7 % hlasů) a Michal Horáček (2,3 % hlasů). Kandidáti Petr Hannig, Vratislav Kulhánek a Jiří Hynek neobdrželi ani jeden hlas.

První kolo hlasování proběhne 12. až 13. ledna. Pokud nikdo z kandidátů nezíská více jak 50 % hlasů, proběhne o dva týdny později druhé kolo voleb.  Inaugurace nového prezidenta je naplánovaná na 8. března.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 1 hodinou

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy