Cigareta za pět tisíc. Vše, co musíte vědět o zákazu kouření v českých restauracích

Od 31. května platí takzvaný protikuřácký zákon, který znamená úplný zákaz kouření v tuzemských restauracích. Česko se tak stalo 23. evropskou zemí, kde platí úplný zákaz. Kritici si stěžují na další omezení svobody, příznivci zákazu poukazují například na pozitivní zdravotní dopady, které omezení přinese. V praxi všechny země v Evropě alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Podívejte se, kterých míst se zákaz kouření v Česku týká a na další data v souvislosti s kouřením a protikuřáckými opatřeními.

KDE SE NEBUDE MOCI KOUŘIT

Restaurace Ve vnitřních prostorách všech restauračních zařízení už si kuřáci nezapálí. Kritikům opatření se nakonec nepodařilo prosadit, aby hostinští měli možnost zřizovat ve svých podnicích oddělené kuřárny, do nichž by nemusela chodit obsluha. V kavárnách, barech a restauracích mají výjimku ze zákazu vodní dýmky a elektronické cigarety. Mimo tato zařízení se ale na ně vztahují stejná pravidla jako na klasické cigarety.
Veřejná doprava Na zastávkách veřejné dopravy už se kouřit nesmí a nezáleží na tom, zda je zastávka krytá, nebo ne. Kuřáci si nezapálí ani v prostředku veřejné dopravy.
Školy, nemocnice V prostorách škol a nemocnic je kouření zapovězeno. Psychiatrická oddělení a jiná zařízení pro léčbu závislostí mají možnost si zřídit stavebně oddělené kuřárny.
Zoo V zoologických zahradách bude nadále možné kouřit jen venku, a to na místech, která k tomu vedení zoo vyhradí.
Dětská hřiště Na hřištích a dalších sportovištích určených dětem je kouření zakázáno.
Stadiony a kulturní zařízení Ve vnitřních prostorách všech typů sportovišť už se kouřit nesmí. Stejně tak v kinech, divadlech nebo výstavních síních. Kuřáci si nezapálí ani na koncertech konaných pod střechou.
Letiště Na mezinárodních letištích bude nadále možné kouřit v oddělených kuřárnách.

Sankce při porušení zákazu

Kdo si zapálí tam, kde je kouření zakázáno, může dostat pokutu až 5 tisíc korun. Když restaurace nevyzve hosta, aby típl, může zaplatit až 50 tisíc korun. Restauraci, která nalije alkohol hostovi mladšímu než 18 let, mohou úřady uložit pokutu až 1 milion korun (v případě nezletilého pod 15 let až 2 miliony) a k tomu zákaz činnosti až na dva roky.

EVROPA A KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH A VE VEŘEJNÝCH PROSTORECH

Úplný zákazZákaz umožňující výjimky
BelgieBulharskoČeskoDánskoEstonskoFinskoFrancieChorvatskoIrskoItálieKyprLitvaLotyšskoMaďarskoMakedonieNěmeckoNizozemskoNorskoPolskoPortugalskoRakouskoŘeckoRumunskoRuskoSlovenskoSlovinskoŠpanělskoSrbskoŠvédskoŠvýcarskoTureckoUkrajinaVelká BritánieIsland


Kliknutím na jednotlivé země nebo šipky zjistíte bližší informace o zákazu kouření.

ZÁKONODÁRCI A REGULACE KOUŘENÍ V RESTAURACÍCH

1. 7. 1989

V účinnost vstoupil zákaz kouření v prostorách zařízení společného stravování s výjimkou těch, které jsou vyhrazené pro kuřáky. Tam, kde nebyla stavebně oddělená jídelna pro kuřáky, zakazovalo se kouřit v době určené pro podávání snídaní, obědů a večeří. Úprava platila do 31. 12. 2005.

 
  1. 4. 1995

Je zakázána reklama na tabákové výrobky v televizi a rozhlase v čase od 6 do 22 hodin. Reklama zároveň nesmí být zaměřená na nezletilé osoby a neměla by nabádat ke kouření. Reklama musí obsahovat zřetelné varování psané tučným černým písmem ve znění: "Ministr zdravotnictví varuje: kouření způsobuje rakovinu; kouření způsobuje srdeční onemocnění; kouření způsobuje předčasnou úmrtnost; kouření v těhotenství ohrožuje zdraví plodu; nedobrovolné kouření ohrožuje zdraví".

1. 1. 2001

V účinnost vstoupil zákon o ochraně veřejného zdraví. Zaměstnavatelé a podnikatelé podle něj mají zajistit, že zaměstnanci nebudou kouřit na pracovišti. Pokud by kouření povolili, dopouštěli by se přestupku.

 
  1. 6. 2002

Reklamy na tabákové výrobky nesmí znázorňovat osoby mladší 18 let a reklama nesmí být přítomná v tištěných časopisech, které jsou určené dětem a mladistvým do 18 let. Velkoplošné reklamy musí být umístěny dále než 300 metrů od škol, dětských hřišť a zařízení, která jsou určena především nezletilým. Varování o škodlivosti kouření musí zabírat 20 procent reklamní plochy. Zákon z roku 1995 vyžadoval jen 10 procent plochy.

1. 4. 2004

V účinnost vstoupil zákon o spotřební dani, který zakazuje prodej tabákových výrobků na stáncích, tržnicích nebo jiných místech, která nejsou zkolaudována k prodeji zboží či k poskytování hostinských služeb.

 
  1. 7. 2004

Reklama na tabákové výrobky je, až na výjimky, zcela zakázaná. Povolenými výjimkami jsou reklama v tiskovinách a informačních materiálech určených výlučně profesionálům v oblasti obchodu s tabákovými výrobky, reklama ve specializovaných prodejnách tabákových výrobků, reklama v trafikách, sponzorování motoristických soutěží a sponzorská komunikace v místě konání.

1. 1. 2006

V účinnost vstoupil zákaz kouření v zařízeních společného stravování, pokud tato zařízení nemají zvláštní prostory vyhrazené pro kuřáky a označené zjevně viditelným nápisem „Prostor vyhrazený pro kouření“ a zajištěné dostatečné větrání. Prakticky to znamenalo, že prostorem vyhrazeným pro kouření byly téměř celé provozovny a zákaz kouření byl pouze formální. Došlo tak ke zrušení zákazu kouření v době podávání snídaní, obědů a večeří. Úprava platila do 31. 12. 2009. Zákon ovšem zavedl zákaz kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách, v budovách státních úřadů, na vlakových nástupištích, zastávkách tramvají a autobusů a na dalších veřejně přístupných místech.

 
  1. 1. 2010

V účinnost vstoupilo zrušení zákazu kouření v restauracích. Provozovatelé nadále mají pouze povinnost označit, zda je jejich provozovna nekuřácká, kuřácká, nebo se stavebně oddělenými prostory. Prakticky však často není rozdíl mezi provozovnami kuřáckými a se stavebně oddělenými prostory. Tato úprava platila do 31. 5. 2017.

3. 6. 2015

Vláda schválila návrh zákona zakazujícího kouření ve vnitřních prostorách provozoven stravovacích služeb. Zákaz se vztahuje též na používání elektronických cigaret. Návrh míří do Poslanecké sněmovny.

 
  25. 5. 2016

Poslanecká sněmovna nepřijala vládní návrh ze dne 3. 6. 2015 poté, co prošla řada pozměňovacích návrhů, které vypustily původně navržený úplný zákaz kouření: výjimka pro stavebně oddělené prostory ke kouření navržená poslancem Markem Bendou (ODS), výjimka pro vodní dýmky navržená poslancem Martinem Plíškem (TOP 09), výjimka pro elektronické cigarety navržená poslancem Markem Bendou (ODS) a výjimka pro dočasné stavby navržená ústavněprávním výborem.

9. 12. 2016

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákazu kouření v restauracích beze změn: zakazuje se kouřit ve vnitřním prostoru provozovny stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek. Senát návrh schválil dne 19. 1. 2017.

 
  31. 5. 2017

V účinnost vstoupí zákaz kouření ve vnitřním prostoru provozoven stravovacích služeb, s výjimkou užívání vodních dýmek.

PŘÍKLAD IRSKA: MÉNĚ KUŘÁKŮ, NIŽŠÍ ÚMRTNOST I POČET ONEMOCNĚNÍ

První zemí Evropské unie, která zakázala kouření v restauracích, bylo v roce 2004 Irsko. Při desetiletém výročí zákazu tamní výzkumníci spočítali, že kdyby se v hospodách a na dalších pracovištích kouřilo dál, zemřelo by o 3726 lidí víc, především v důsledku pasivního kouření. Podle irských úřadů v první dekádě bez cigaret klesal počet kuřáků. V roce 2013 kouřilo 21,5 procenta dospělých Irů, což je o 2,2 procenta méně než v roce 2010 a o 7,5 procenta méně než v roce 2007. Podle irského výzkumu z roku 2013 zákaz kouření měl vliv i na další poklesy – úmrtnost se snížila o 13 %, výskyt srdečních onemocnění o 26 procent, mrtvice o 32 procent.

CENA ZA KRABIČKU MARLBORO V EVROPĚ

(hodnoty v eurech)

Zdroj: Nubeo.com

ČESKÁ SPOTŘEBA CIGARET NA OBYVATELE

20002015

Zdroj: ČSÚ

POČTY KUŘÁKŮ V EU - POPULACE NAD 15 LET

(hodnoty za rok 2015 v procentech)

Zdroj: OECD

KOUŘENÍ V EVROPĚ - VYKOUŘENÉ CIGARETY V ROCE 2015

(hodnoty v tisících ks na osobu)

Zdroj: Česko v datech; ČTK

Každý Čech vykouřil v roce 2015 v průměru 2010 cigaret, což republiku zařadilo na čtvrté místo místo mezi 28 státy Evropské unie.

Od 31. května platí takzvaný protikuřácký zákon, který znamená úplný zákaz kouření v tuzemských restauracích. Česko se tak stalo 23. evropskou zemí, kde platí úplný zákaz. Kritici si stěžují na další omezení svobody, příznivci zákazu poukazují například na pozitivní zdravotní dopady, které omezení přinese. V praxi všechny země v Evropě alespoň částečně omezují kouření ve veřejných uzavřených prostorách. Průkopníkem se na tomto poli stalo Irsko, které v roce 2004 zavedlo jako první země světa celostátní zákaz na všech uzavřených pracovištích. Podívejte se, kterých míst se zákaz kouření v Česku týká a na další data v souvislosti s kouřením a protikuřáckými opatřeními.
Autor Markéta Šrajbrová, Tomáš Kunc, Michal Polák