Grafika: Škodlivé tuky obsahují stovky výrobků. Způsobují srdeční a cévní choroby

Tuky se škodlivými látkami způsobují miliony úmrtí ročně

Transmastné kyseliny jsou zdraví škodlivé látky, které obsahují některé průmyslově vyráběné tuky (tedy tuky vyrobené z částečně ztužených rostlinných olejů). V těchto tucích se nacházejí v množství od několika procent až po více než 50 procent, a to v závislosti na použité výrobní technologii. Podle Evropské kardiologické společnosti způsobí transmastné kyseliny každoročně až čtyři miliony úmrtí.

Co jsou transmastné kyseliny

Vznikají jako vedlejší produkt při ztužování tuku hydrogenací. Jedná se o velmi levnou metodu, která navíc významně prodlužuje trvanlivost potravin.

Jejich výživová hodnota je nulová, pomáhají vzniku "škodlivého" cholesterolu LDL a naopak snižují hladinu "dobrého" cholesterolu HDL.

Obsahují je hlavně ztužené rostlinné tuky (margaríny) na pečení, smažení a fritování. Odtud se pak látky dostávají i do pečiva, hranolků či popcornu. Velké množství transmastných kyselin obsahují cukrovinky (zmrzliny, oplatky, polevy apod.)

Mohou je stále obsahovat i některé margaríny určené pro studenou kuchyni (rostlinná "másla"), i když většina výrobců už sama přešla na zdravější metody ztužování. Technologie výroby margarínů se totiž za posledních dvacet let výrazně změnila.

Vodítkem je, když je v receptuře uvedeno "částečně ztužený tuk". Pak výrobek škodlivé látky obsahuje.

Příklady výrobků s vysokým podílem transmastných kyselin

 

 

Vliv na vznik srdečních chorob

Transmastné kyseliny obrovsky zvyšují riziko vzniku srdečních chorob. Ischemická choroba srdeční je v Evropské unii příčinou 660 tisíc úmrtí ročně. Nemoci srdce a cév se tedy na celkové úmrtnosti podílejí přibližně 14 procenty.

Litva36 %Kypr13,5 %
Lotyšsko29 %Spojené království13,5 %
Slovensko27 %Itálie13 %
Maďarsko26 %Polsko12 %
Estonsko26 %Bulharsko11 %
Česko25 %Slovinsko11 %
Malta25 %Řecko10 %
Finsko22 %Lucembursko9 %
Chorvatsko21 %Španělsko8 %
Rumunsko20 %Dánsko8 %
Rakousko19 %Belgie7 %
Irsko17 %Nizozemsko6 %
Švédsko16 %Portugalsko6 %
Německo15 %Francie6 %
Náklady spojené s chorobami srdce a cév v EU rostou

Kardiovaskulární nemoci jsou jednou z hlavních příčin úmrtí v Evropě. Každý rok na nemoci srdce a cév ročně v EU zemře okolo 2 milionů lidí. Medicína léčí tyto nemoci se stále větším úspěchem, ale příznivý trend přináší i zvyšující se náklady.

Omezování transmastných kyselin v potravinách

Světová zdravotnická organizace doporučuje přijímat nejvýše 1 procento denního energetického příjmu ve formě transmastných kyselin. Některé státy už samy legislativně omezily obsah těchto látek v potravinách (méně než 2 gramy transmastných kyselin na 100 gramů tuku): Rakousko, Dánsko, Lotyšsko, Maďarsko, Španělsko, Finsko, Řecko, Čína, Ekvádor, Hongkong, Izrael, Jamajka, Malajsie, Mexiko, Paraguay, Korejská republika, Tchaj-wan, Uruguay, Argentina, Brazílie, Chile, Indie, Peru, Portoriko, Singapur, Jižní Afrika, USA

Příklad Dánska:

- Průměrný příjem průmyslově vyrobených tuků je nyní jen 0,01 až 0,03 gramu denně.

- Úmrtnost na ischemickou chorobu srdeční v průběhu tří let od zavedení legislativních omezení poklesla v průměru o 14,2 úmrtí na 100 tisíc osob ročně.

Evropská komise doporučila, aby se výrazně snížil podíl průmyslově vyráběných tuků v potravinách. Obsahují totiž transmastné kyseliny, které mají silný vliv na vznik srdečních a cévních onemocnění.
Autor Veronika Rodriguez, Tomáš Kunc