Kauza bývalého poslance Davida Ratha obžalovaného z ovlivňování veřejných zakázek a přijímání úplatků končí. Soud ve čtvrtek po téměř dvou letech procesu vynese rozsudek. Rathovi hrozí 12 let vězení, žalobce Petr Jirát navrhuje nejméně devět let a propadnutí majetku. Rath od počátku kauzy, která vypukla v polovině května 2012, vinu odmítá a soud označuje za politický proces. Prohlédněte si, které důkazy svědčí proti Davidu Rathovi a které jsou v jeho prospěch.
Peníze, které u Ratha našli detektivové při zatčení 14. května 2012, jsou jedním z hlavních důkazů obžaloby. Mělo jít o polovinu úplatku za rekonstrukci zámku v Buštěhradu u Kladna.
Byl prý přesvědčený, že na odchodu z vily manželů Petra a Kateřiny Kottových skutečně dostal šest lahví červeného. O penězích nic neví.
Ratha u soudu potápějí i odposlechy. Podle obžaloby se na nahrávkách z domu manželů Kottových jednoznačně mluví o úplatcích. A plánují se machinace s dalšími zakázkami Středočeského kraje.
Že nic takového na záznamech (navíc údajně špatně slyšitelných) není. A že šlo o běžné řeči mezi přáteli. Například slova jako "dárečky" a "Vánoce", které padají z Rathových úst při údajném přebírání peněz, bývalý hejtman vysvětluje jako vtipkování o sváteční výzdobě.
Kateřina a Petr Kottovi, kteří podle obžaloby dojednávali předražování zakázek a kasírovali úplatky, už dostali od soudu 7,5 roku vězení. Jejich činy jsou přitom s Rathem úzce propojené a jeden bez druhého nedávají smysl. Například: Kott úplatky doma přepočítával a rozděloval na třetiny. Pro koho, když ne pro Ratha?
Když se na odposleších mluví o penězích, jde prý o půjčky.
Obžaloba i na základě posudků a výpovědí dokládá, že rozpočty zakázek byly nafouknuté, aby vznikl prostor pro vyvedení peněz. Například zámek v Buštěhradu takhle vygeneroval úplatek 24 milionů.
Má svoje posudky, které předražení vyloučily.
Projektant buštěhradského zámku Rathovi osobně řekl, že cítí tlaky na předražení stavby. Hejtman ho prý chladně vyslechl, ale nezasáhl. Kraj si místo toho objednal jiného projektanta, který rozpočet ochotně navýšil.
Říká, že naopak jeho zásahy do projektu ušetřily kraji desítky milionů.
Tajné mikrofony zachytily hlavně promluvy manželů Kottových. Rath, který k nim jezdil na návštěvy, je na nahrávkách mnohem méně. Je pravda, že napřímo nikde o úplatcích nemluví. O zakázkách pak spíš v náznacích.
Z celkového kontextu je zřejmé, že se trojice baví o úplatcích a také si je předává. Příklad: Kott hlásí manželce do telefonu, že si k zástupci firmy jede pro peníze. Pak se domlouvají, kdy pro ně přijede "on".
Skutečně: formálně je připravovali úředníci, soutěže organizovala najatá firma. Rath s nimi, jak říká, přišel do styku až při schvalování – navíc společně s dalšími radními, kteří neměli pochybnosti.
Ve skutečnosti stavební a zdravotnické tendry domlouvali manželé Kottovi – vše za Rathova tichého souhlasu.
Rath říká, že zakázky získávaly vždy firmy s nejlepší cenou. A v řádné soutěži, kterou nikdy nikdo nezpochybnil.
Šlo o domluvený komplot všech firem – byl předem známý vítěz a ostatní zájemci jen dělali křoví. Když se například do tendru na vybavení nemocnice v Mladé Boleslavi přihlásila firma mimo domluvený okruh, Rath na odposleších říká, že jí vzkázal, "ať hodí zpátečku".
Rath se snaží zpochybnit celý soudní proces. A docílit toho, aby se opakoval s jiným soudem. Mimo jiné proto, že jeho advokátka prý měla málo času na prostudování spisu nebo že musel k soudu chodit i v době, kdy po údajné bouračce na kole ztrácel paměť.
Rathově verzi o úrazu během cyklovyjížďky nevěří. Státní zástupce Petr Jirát říká, že exhejtman se snaží proces zdržovat.