Podcast Chytrého Česka
Číst článekSedm procent žáků nedokončí střední školu a dalších 22 procent lituje špatně zvoleného oboru, zjistilo ministerstvo školství. Změnit by to mohlo kariérní poradenství na školách. Potíž je však v tom, že většinou o budoucím směřování dítěte rozhodují rodiče. „Ti rozumí maximálně svému odvětví, a ani tam nemusí být schopni odhadnout budoucí vývoj a potenciální uplatnitelnost,“ říká v podcastu Chytré Česko kariérová poradkyně Silvie Pýchová.
Takzvaná lineární kariéra, kdy se člověk připravuje na jedno povolání a tomu se celý život věnuje, je podle Pýchové už zastaralý koncept, který neodpovídá realitě pracovního trhu. Přesto z něj většina škol stále vychází. Důvodem je podle odbornice obtížná reformovatelnost školství i společenská setrvačnost.
Pro dnešní (nejen) děti je ale z pohledu kariéry nejvýhodnější poznat sám sebe, své silné stránky a limity a zaměřit se na oblast svého zájmu spíše než na specifické povolání. To je možné například prostřednictvím stáží, které jsou rozšířené třeba v severských zemích.
Ve Finsku není nezvyklé, že děti začnou objevovat svět práce skrze profesi vlastních rodičů. „Protože dnes už je pro děti velká neznámá i to, co dělají jejich rodiče,“ naznačuje Pýchová rozmanitost pracovního trhu. „Mohou si pak vyhodnotit, jestli jim ta práce něco říká, nebo ne,“ dodává.
Problém si už uvědomuje i část škol v Česku. Například Moravskoslezský kraj nebo Vysočina se snaží kariérní poradenství či zkušenost z praxe nějakou formou poskytovat. Kvůli velké decentralizaci školství je totiž situace v různých regionech i na různých školách výrazně odlišná. Z velké části závisí na zřizovateli (u základních škol nejčastěji obce, u středních kraje), zda se žáci dostanou alespoň k nějaké formě kariérového poradenství či stáži.
Podle Pýchové je to přitom nezbytné i pro duševní zdraví mladých. „Víme, že se zhoršuje. Součástí well-beingu je také schopnost pozitivně přemýšlet o své budoucnosti. A pokud mám budoucnost v mlze a vůbec nevím, co budu dělat, kvalitě života to nepomáhá,“ říká.
Celý rozhovor si poslechněte na Soundcloudu nebo dalších podcastových aplikacích.
Pokud máte podnětnou připomínku k tématu nebo jste zaznamenali chybu či překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!
napište námChytré Česko je společný projekt Aktuálně.cz a Nadace České spořitelny zaměřený na vzdělávání.