Objeví se před volbami ještě nějaká pěkná aférka?

Libor Stejskal Libor Stejskal
11. 10. 2013 13:15
Bács a Sinha, Bamberská aféra, Kubiceho zpráva... české volby jsou provázeny skandály.
Foto: Ondřej Besperát

Co rozhoduje volby v České republice? Bude toho asi více, ale téměř před každými se „objeví" nějaká docela zásadní informace, která je přinejmenším dokáže ovlivnit (když ne přímo rozhodnout).

„Tradice" vznikla již při těch prvních po listopadu 1989. Do federálních voleb, které se konaly na jaře následujícího roku, zbývalo jen pár týdnů, když tehdejší ministr vnitra Jan Ruml zveřejnil informaci o spolupráci šéfa lidovců Josefa Bartončíka s StB.

O šest let později odhalila média pouhých pět týdnů před volbami (tentokrát již v samostatné České republice) skutečnost, že ODS skryla ve svém daňovém přiznání patnáctimilionový dar od majitele zprivatizovaných Třineckých železáren Milana Šrejbra za fiktivní jména Lajos Bács a Radjiv M. Sinha.

Nedlouho před volbami v roce 1998 zase vyšlo najevo, že tehdejší čelní představitelé ČSSD jednali opakovaně s čecho-švýcarským podnikatelem Janem Vízkem, který jim nabízel darem několik set milionů a také kompromitující materiály na představitele ODS a ODA. Na oplátku Vízek požadoval ministerská křesla ve vládě pro své lidi a další funkce (tzv. Bamberská aféra). 

Tzv. Kubiceho zpráva zase poznamenala předvolební boj v roce 2006. Tehdejší šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice se několik dní před hlasováním obrátil na poslance sněmovního branného výboru se zprávou, která měla dokazovat, že organizovaný zločin pronikl do státní správy. Text, který kompromitoval špičky ČSSD, byl sice určen jen pro poslance, ale záhy se indiskrecí jednoho z nich - Pavla Severy - dostal na veřejnost.

Zatím posledním sněmovním volbám v roce 2010 zase předcházely informace o údajné korupci při nákupu transportérů Pandur pro českou armádu. V souvislosti s touto aférou padalo jméno Martina Bartáka spjatého s ODS.

Do letošních předčasných voleb zbývají dva týdny a… nic. Co to může znamenat? Změnila se nějak výrazně situace? Obejde se předvolební boj bez afér? Či si naopak myslíte, že se přeci jen nakonec nějaká objeví (a tipnete si jaká)?  

 

Právě se děje

Další zprávy