Týdeník Ekonom se ptal deseti politických stran na názory ohledně podpory rodin. Jestli končící vláda Bohuslava Sobotky nějakou oblast opravdu změnila, tak to byla rodinná politika: dětské skupiny, mikrojesle, vyšší slevy na děti, otcovská a mnohá další přijatá opatření. Na závěr své činnosti ministři ČSSD a ANO přehlasovali lidovce a prosadili novou rodinnou koncepci. Přesto podle expertů na rodinnou péči stále možnost volby pro rodiny není taková, jakou by si zasloužily.
Zejména v nedostatečném financování sociálních služeb. Prosadíme vyšší růst mezd a platů sociálních pracovníků a pracovníků v sociálních službách, aby se srovnaly s rostoucími pracovními příjmy srovnatelných profesí ve zdravotnictví. Zajistíme, aby sociální služby byly dostupné po celé zemi, včetně menších měst a obcí. Domovům pro seniory či osoby se zdravotním postižením zajistíme vyšší finanční prostředky pro opravy a rekonstrukce a zvýšíme kapacity těchto zařízení tak, aby lidé nemuseli čekat roky na přidělení místa.
Malá dostupnost informací, kde a jak hledat pomoc. Vše se nyní děje přes úřad práce. Tomu je nutno navrátit původní funkci – trh práce, zaměstnanost. Je třeba i revize a zjednodušení dávkového systému. A tak jako každý občan má svého praktického lékaře, měl by i každý občan znát svého sociálního pracovníka.
Stát by měl zefektivnit systém sociálních dávek, aby více motivoval k práci, a měl by sociálně slabým poskytovat zejména potřebné služby a adresnou pomoc při sociálním začleňování včetně pomoci při nalezení práce, získání ekonomických kompetencí i základní lidské sebedůvěry. V neposlední řadě také poskytnout pomoc při vzdělání a motivaci dětí včetně zájmových kroužků zdarma. K dobré výchově a zdravému rozvoji potřebují děti vidět své rodiče pracovat.
Děti jsou pro budoucnost fungujícího státu to nejcennější, co máme. Proto je třeba v novém období zaměřit větší pozornost vůči úplným i neúplným rodinám s dětmi. Jsme si však vědomi, že jsou zde i další ohrožené skupiny občanů, jako jsou senioři nebo rodiče samoživitelé.
Jeden z největších dluhů má stát vůči lidem s náročnými individuálními potřebami, jako jsou například lidé s poruchou autistického spektra. Systém sociální péče v podpoře těchto lidí a jejich rodin dlouhodobě selhává. Podle TOP 09 musí stát sociální služby pro děti a dospělé s takovými postiženími adekvátně financovat.
Prosazujeme tři základní teze: zabezpečení pro seniory, pružnější systém pro mladé a celkové zjednodušení pro všechny. Podporujeme decentralizaci, individuální přístup. Administrativa různých slev na dani a dávek je zbytečně přebujelá. Současný systém paradoxně poskytuje větší podporu bohatším rodinám, které v součtu díky odpisům ušetří na daních vyšší částku, než jakou stát nyní vyplácí nízkopříjmovým rodinám.
Největším deficitem v této oblasti je chybějící zákon o dostupném (resp. sociálním) bydlení, který současná vláda nebyla schopna přijmout.Prosadíme proto zákon o sociálním bydlení a podpoříme obce v plánování a garanci kapacit kvalitních, dostupných a nesegregovaných sociálních bytů a souvisejících služeb.
Stát řídí tuto oblast příliš centrálně. Zároveň diskriminuje jiné než státní a ústavní formy péče. Chceme systém, který motivuje lidi pracovat – takzvanou motivační podporu. Nyní se mnohým lidem nevyplatí najít si legální přivýdělek, protože by se museli vzdát všech sociálních dávek a jejich měsíční příjem by byl nižší, než když budou pobírat dávky.
V adresnosti pomoci a jejím poskytování skutečně potřebným.
Největší problém vidíme v tom, že se v České republice stále zneužívají sociální dávky. Tomu chceme zabránit a zvýšit tak adresnost sociálního systému, aby pomáhal jen skutečně potřebným.
Kde vnímáte, že má stát největší dluh v pomoci sociálně slabým?
Rodičovskou dávku je nyní možné pobírat měsíčně ve výši nejvýš 11 500 korun, a to do dvou let dítěte. Pokud rodičovská trvá do tří let, vyplácí se 7600 korun. U čtyřleté varianty je to pak 3800 korun měsíčně. Vyčerpat se dá celkem 220 000 korun.
Počet rodičovských
Podíl mužů na rodičovské v %