Týdeník Ekonom zmapoval návrhy českých politických stran ohledně zdravotnictví. V současnosti jde na zdravotnictví něco kolem 7,5 procenta HDP země. Lékaři chtějí, aby do resortu šlo o třetinu více peněz. Ve vyspělých západních státech je to asi 10 procent HDP země, někde i víc. Samostatným tématem ve zdravotnictví jsou platy. Přestože průměrný příjem českého lékaře je přes 60 tisíc korun, lidé z branže to považují za nedostatečné. Kvůli nízkým mzdám mají lékařská pracoviště problémy i s nedostatkem zdravotních sester. Dalším problémem čekajícím na řešení je například postavení zdravotních pojišťoven. Mezi experty panuje shoda, že současná právní norma nedává pojišťovnám ani dost pravomocí, ani odpovědnosti.
Naší prioritou je zajištění kvalitní zdravotní péče pro všechny – bez ohledu na stav jejich peněženky. Odmítáme zvyšování spoluúčasti. Zdravotnictví je třeba neustále modernizovat a také nesmíme zapomínat na platy lékařů, sester a dalších pracovníků.
Je jich celá řada, za zcela základní však lze považovat absenci jakékoliv dlouhodobější vize, kam má zdravotnictví směřovat. Ministerstvo pouze látá díry a přichází s krátkodobými řešeními, která nezajišťují dlouhodobou udržitelnost systému.
Nejvhodnější systém financování zdravotní péče v ČR je veřejné zdravotní pojištění. Je ale třeba urychleně dopracovat návrh na automatickou valorizaci plateb za státní pojištěnce a intenzivně se zabývat hledáním dalších zdrojů pro financování zdravotní péče. KDU‑ČSL však neuvažuje o navýšení odvodů na zdravotní pojištění.
Problémem zůstává neodpovídající odměňování zdravotnických pracovníků, srovnání financování stejných výkonů v různých zařízeních, pomalé zavádění elektronizace, potřebná změna kompetencí praktických lékařů jako vstupní brány do systému zdravotnictví. Významně chybí komplex opatření ke stárnutí populace.
Problémem českého zdravotnictví je nedostatečná efektivita zdravotní péče, kterou tu chceme zlepšit posílením kompetencí lékařských i nelékařských pracovníků. Podpoříme další centralizaci léčby vzácných chorob a vysoce náročné péče i zajištění dostupnosti kvalitní základní péče. Podpoříme elektronizaci zdravotnictví.
Chybí možnost svobodné volby a zohlednění individuálních zájmů pojištěnců. Piráti chtějí umožnit vznik tzv. samosprávných zdravotních pojišťoven, ve kterých si budou správní a dozorčí radu volit přímo pojištěnci. Správní rada pak bude mít možnost v zákonných limitech nastavit rozsah hrazené péče a míru spoluúčasti.
Jedním z hlavních problémů je nedostatečné ohodnocení a motivace zdravotnického personálu. Zvyšování platů je kriticky nutné u zdravotních sester a dalších nelékařských zaměstnanců. Minimální tarifní plat zdravotních sester zvýšíme na 25 tisíc Kč a budeme dále zvyšovat platy lékařského i nelékařského personálu. Problémem je ale také nedostatečné financování, a tedy dostupnost následné, dlouhodobé a domácí péče, zejména pak péče na konci života, a geografická dostupnost zdravotní péče v některých regionech.
Nedostatkem jsou nesmyslné státní zásahy. Chceme svobodnou volbu lékaře či zdravotnického zařízení. Základním subjektem ve zdravotnictví je totiž ten, který péči platí a vyžaduje, tedy občan, který má zároveň odpovědnost za své zdraví. Síť zdravotnických zařízení má být tvořena hlavně potřebami občanů, nikoliv centrálními zásahy.
Rozevírání nůžek mezi penězi na péči a stále dražšími léčebnými postupy a léky.
Je třeba zlepšit dostupnost praktických lékařů, pediatrů a zubařů pro pacienty na celém území Česka. Problém je také v nadbytečné byrokracii a papírování. Proto chceme jednodušší zdravotnickou dokumentaci a administrativu. Neexistují rovná pravidla a podmínky pro nemocnice a ambulantní zařízení, a to bez ohledu na to, zda jsou státní, krajské, městské, církevní nebo soukromé.
V čem spatřujete hlavní nedostatek českého zdravotnictví?