V Česku je sedm ohnisek ptačí chřipky. Veterináři utratili od Nového roku už 13 tisíc ptáků

V Evropě postihla ptačí chřipka nyní už celkem 17 zemí, na konci loňského roku ohlásilo první výskyt nebezpečného viru ptačí chřipky na svém území Slovensko. Každá země volí trochu jiná opatření. Francie například přistoupila k masivnímu preventivnímu vybíjení chovů, plošná likvidace byla spuštěna i v Česku, kde bylo usmrceno již kolem 12 tisíc kusů zvířat.

Patogenní ptačí chřipka v Česku po Novém roce

Vývoj událostí kolem současného výskytu ptačí chřipky v ČR od začátku roku 2017.

načítám grafiku

Co je ptačí chřipka

Ptačí chřipka je nebezpečná virová nákaza kura domácího, krůt, vodní drůbeže, holubů, pernaté zvěře, exotických ptáků a volně žijícího ptactva. Vysoce patogenní viry aviární influenzy způsobují u ptáků vysokou nemocnost a velké úhyny.

Přenos viru

Viry ptačí chřipky se běžně vyskytují u volně žijících ptáků a k jejich přenosu dochází zejména trusem. Proto infekci nejčastěji způsobí pozření krmiva či vody kontaminované trusem infikovaných ptáků.

Přenos na člověka? Nezaznamenán

Současná forma viru je vysoce patogenní pro ptáky. Nicméně přenos chřipkového kmene H5N8 na člověka nebyl doposud zaznamenán. Jde o ptačí formu chřipkových virů, ke kterým není člověk jako savec příliš vnímavý. Rizikem je zde možná mutace viru, která by následně mohla ohrozit zdraví lidí. Proto se provádí utracení ptáků v ohnisku.

Evropa a ptačí chřipka

Mapa výskytu vysocepatogenní ptačí chřipky v chovech drůbeže, volně žijících ptáků a ptáků držených v zajetí v Evropě od Nového roku podle dat Státní veterinární správy.

chov

volně žijící ptáci

ptáci chovaní v zajetí

Kdy se v Česku objevila ptačí chřipka

2006 

První případ ptačí chřipky se v Česku objevil koncem března 2006 u uhynulé labutě v Hluboké nad Vltavou. Virus se poté našel také u několika dalších labutí v jižních Čechách, v červnu potvrdily testy nemoc i u labutí na Břeclavsku.

2007 

První případ výskytu viru H5N1 u drůbeže zaznamenali o rok později v obcích Tisová, Nořín, Netřeby a Choceň.
Kvůli třem ohniskům ptačí chřipky bylo tehdy vybito více než 171 000 kusů drůbeže ve velkochovech a více než 1900 kusů domácí drůbeže. Lidé, kteří se na likvidaci podíleli, museli z chovů vynést 622 tun uhynulých krůt, brojlerů a slepic. Stát vyplatil jako náhradu 50 milionů korun.

2010 

Nízkopatogenní chřipka byla v ČR v chovu naposledy v roce 2010.

2012 

U volně žijících kachen se ptačí chřipka objevila v roce 2012.

2017 

Letos 3. ledna se po téměř deseti letech ptačí chřipka, kmen H5N8, vrátila i do Česka.

Ptačí chřipka se v Česku objevila po téměř deseti letech. Kromě chovů potvrdili veterináři nákazu také u druhé labutě v Praze. Vir H5N8 je nebezpečný pro drůbež a volně žijící ptáky, na člověka se nepřenáší. Podívejte se na grafiku, která shrnuje dosavadní rozsah případů nemoci v Česku a dalších státech Evropy.
Autor Domácí, Jiří Kropáček, Štěpán Plaček