Podcast Chytrého Česka
Číst článekSeriál České televize Ochránce nechal nahlédnout do zákulisí škol a nečekaně silně rozpoutal zájem o tematiku školství a vzdělávání. Pravidelně se stává nejúspěšnějším pořadem nedělních večerů, sleduje ho zhruba 1,5 milionu diváků. Spoluautor scénáře Tomáš Feřtek byl hostem podcastu Chytrého Česka, projektu Aktuálně.cz a Nadace České spořitelny. Mimo jiné v něm prozradil, že ho obliba seriálu těší, protože jeho účelem bylo oslovit tématem i širší veřejnost, která se dosud o problematiku školství příliš nezajímala.
„Seriál na to nejde jen přes informace, ale i přes emoce a používá příběh. Divák se pak daleko lépe může ztotožnit s tím, co prožívají postavy, a začne ho to zajímat,“ vysvětluje. Je také rád, že se podařilo prostřednictvím Ochránce lidem ukázat, jak je učitelství složitá profese a jak těžká dilemata musí pedagogové často řešit. „V posledních dnech a týdnech slýchám nejčastěji větu: No je to tedy složitější, než jsem si myslel.“
Foto: Honza Mudra
Potěšila ho i kladná odezva samotných učitelů na seriál. Postrádá ovšem širší debatu o problémech, na které pořad upozorňuje. Prozrazuje také, nakolik seriál vznikal podle skutečných případů a co všechno již je umělecká licence. „Netvrdíme, že takto to vypadá na všech školách a pořád. Ukazujeme ale na zatuhlá místa systému,“ konstatuje Feřtek.
Foto: Honza Mudra
V podcastu Chytrého Česka dojde také na jednotlivé problémy, které seriál otevírá: co dělat s žáky potížisty, kteří zablokují výuku a rozklíží třídní kolektiv, či jak předcházet šikaně žáků nebo učitelů. „Pakliže seriál přispěje k tomu, že se veřejnost bude chovat k učitelům s větším respektem, tak výborně,“ přeje si Tomáš Feřtek.
Poslechněte si podcast s Tomášem Feřtekem ve službě Soundcloud.
Pokud máte podnětnou připomínku k tématu nebo jste zaznamenali chybu či překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!
napište námChytré Česko je společný projekt Aktuálně.cz, Nadace České spořitelny a společnosti Google zaměřený na vzdělávání.