Podle Marie Nejedlé ze Státního zdravotního ústavu přitom cukr poškozuje srdce, ledviny a způsobuje diabetes. Na svědomí má také tvorbu zubního kazu. „Jiné státy už proto začaly zavádět různá opatření, která spotřebu cukru snížují,“ upozornila Nejedlá.
Například skandinávské země, Maďarsko či Francie zavedly speciální daň z cukru. Platí ze všech slazených nápojů, cukrovinek, čokolády nebo zmrzliny. „Finové odvedou za každý kilogram přidaného cukru jedno euro. A funguje to. Průměrná hmotnost obyvatel se snížila o 3,19 kilogramu a riziko diabetu pokleslo dokonce o 13 procent,“ popisuje také Tomáš Mlčoch z Institutu pro zdravotní ekonomiku.
Chuť na sladké je přirozená. Naši předkové dle sladké chuti rozpoznali potraviny, které jim rychle dodaly energii k lovu, práci, pohybu a překonání zimy. Pokud tělo všechen přijatý cukr nespotřebovalo, okamžitě si začalo vytvářet zásoby energie na horší časy - v podobě tuku.
Americká armáda musí odmítat celou čtvrtinu zájemců kvůli obezitě. Čelní představitelé armády označili obezitu (ke které významným způsobem přispívá konzumace cukru) dokonce za hrozbu pro národní bezpečnost, a to větší než terorismus. Obézních je 35,7 % dospělých Američanů, výdaje na léčení chorob způsobených tloušťkou dosahují 147 miliard dolarů.
Epidemie obezity a s ní související epidemie cukrovky řádí také v Evropě. Evropský parlament proto vyzval členské státy svým usnesením ze 14. března 2012 k řešení epidemie diabetu – členské státy by měly spolupracovat na výzkumu, léčbě a prevenci diabetu. Vyšší než doporučenou váhu má totiž podle WHO třetina evropské populace.
Česko je v obezitě mezi evropskými státy na samé špici. Vyplývá to z dat, která letos zveřejnila WHO. Nadváhu má 72,3 % žen a 60,3 % mužů. Obezitou trpí 32,7 % žen a 32,6 % mužů. Léčit se s obezitou musí dokonce 1 001 625 lidí, nejvíc v Ústeckém kraji, Zlínském a Jihomoravském kraji.
Nadváhou nebo obezitou trpí 70 % mužů, 56 % žen a 25 % dětí.
Nadváhu má 200 milionů Číňanů. Děti jsou posílány do specializovaných táborů (fatcamp).
U dospělého lehce pracujícího člověka je doporučená denní dávka 60 g, což odpovídá 15 kostkám cukru. Za rok by spotřeba cukru neměla přesáhnout 20 kg. Průměrný Čech spotřebuje za rok 38 kg cukru, to je téměř dvojnásobek doporučené dávky.
Zdroj: ÚZIS
Daň z jídla (food tax, fat tax) se nejčastěji v současné době objevuje jako daň z cukru (sugar tax). Postihuje slazené nápoje, ale také jiné cukrovinky, zmrzlinu nebo čokoládu, kam se cukr přidává.
Tato daň je platná v Dánsku, Maďarsku, Finsku, Francii, Norsku, Mexiku a v některých státech USA. Debaty na toto téma se vedou ve Velké Británii nebo Irsku.
Ve Finsku znamenalo zavedení daně z cukru ve výši 1€ za každý kilogram přidaného cukru snížení průměrné hmotnosti obyvatel o 3,19 kg. Nejvíce se snížila hmotnost nejchudších obyvatel. Mělo to vliv na zdravotní stav obyvatel – riziko onemocnění cukrovkou II. typu se snížila o 13,4 %, riziko onemocnění srdečními chorobami se snížilo o 3 %. Česká ministerstva zdravotnictví a financí o zavedení daně z potravin (cukru) neuvažují.
Zdroj: iHeta, MZČR, MF
Čistá D-glukóza se nachází v rostlinách jako jeden z produktů fotosyntézy. Hromadí se především v plodech. Najdeme ji také v medu. Jde o jednoduchý cukr, který slouží jako hlavní zdroj energie pro všechny buňky v těle. Pro mozek a červené krvinky je zcela nezbytná a výrazný pokles glukózy v krvi může vyvolat jejich poruchu. Pokud buňky glukózu přímo nevyužijí jako zdroj energie, ukládá se do zásoby ve formě glykogenu (složený cukr) hlavně v játrech. Nadbytečná glukóza se může po přeměně na triacylglyceroly (tuky) skladovat také v tukové tkáni.
Průmyslově se získává z cukrové třtiny, cukrové řepy nebo kukuřice. Nadbytek fruktózy poškozuje cévy a způsobuje ischemickou chorobu srdeční. Může vést ke zvětšení a ztučnění jater. Fruktóza podněcuje v játrech tvorbu tuků, které se usazují v oblasti břicha. Tím, že ovlivňuje hormony leptin a grelin, navozuje vyšší pocit hladu než jednoduchý cukr glukóza. Poškozuje ledviny. Zvýšený přísun fruktózy také vede k rozvoji diabetu II. typu.
Je složena z fruktózy a glukózy. Nejčastěji se s ní setkáme v podobě rafinovaného bílého cukru, který se vyrábí rafinací z třtinového nebo řepného cukru. Jde o nejběžnější sladidlo. V těle se enzymaticky štěpí na glukózu a fruktózu, které se dále metabolizují. Ke zmíněné hydrolýze je třeba vitamín B, vápník, hořčík a další látky. Sacharóza neobsahuje žádné pro organismus užitečné látky, je pouze vydatným zdrojem energie. Metabolickým zpracováním 1 gramu sacharózy se uvolní 16,7 kJ (4 kcal) energie. Nadměrná konzumace sacharózy vede k obezitě a může být příčinou mnoha zdravotních problémů. Poškozuje zubní sklovinu a podporuje vznik zubního kazu, protože slouží jako zdroj živin pro ústní bakterie.
Obsahují ji všechny druhy mléka. Normálně se laktóza díky enzymu beta-galaktozidáza (tedy laktáze) rozštěpí v tenkém střevě na dvě složky (glukózu a galaktózu), které střevo vstřebá. Pokud se tento enzym netvoří ve střevě dostatečně, dostává se laktóza nerozštěpená do tlustého střeva, kde slouží jako potrava bakteriím a způsobuje obtíže.