Dienstbier: Výdaje na úředníky stoupnou. O kolik? Nikdo neví

Jan Němec (redaktor) Lucie Stuchlíková Jan Němec (redaktor), Lucie Stuchlíková
5. 3. 2014 12:30
"Budou to řádově jednotky miliard," říká ministr pro legislativu v rozhovoru o reformě státní správy.
Ministr Jiří Dienstbier.
Ministr Jiří Dienstbier. | Foto: Vojtěch Marek

RozhovorVládu premiéra Bohuslava Sobotky začíná ohledně nového zákona o státní službě tlačit čas. Ve druhé půlce měsíce by měla mít už připravené paragrafové znění, nedohodla se přitom ještě na několika zásadních věcech: smluvní platy pro experty zachovat, nebo ne, zavést úřednickou zkoušku, či ne, vybrat nově vedoucí úředníky, nebo jen mechanicky převést ty stávající?

Na řešení těchto klíčových otázek má koalice ČSSD, hnutí ANO a KDU­-ČSL tak týden. "Ano, dalo by se to tak říci," připouští ministr pro legislativu Jiří Dienstbier (ČSSD).

Problémem jsou i peníze: zavedení zákona přinese asi o 5 miliard korun vyšší náklady na státní správu než nyní.

"Tady máme vlastně další rozpor: Na jedné straně pan Babiš říká, že přechod musí být rozpočtově neutrální. Ale na druhou stranu potom na některých jednáních slyšíme, že platy úředníků jsou naprosto nedostatečné," říká Dienstbier s tím, že i tohle si musí ještě koalice vyjasnit.

A zároveň opravuje názor, že přijetím nového zákona automaticky dostaneme kvalitní českou státní správu: "Státní služba teď není v ideálním stavu. Zákon vytvoří jen podmínky, ale kvalita bude vznikat dlouhá léta. Jenom někde, v nějakém okamžiku musíme začít."

Foto: Vojtěch Marek

Aktuálně.cz: Kdy by mohla mít koalice konečné, paragrafované znění zákona o státní službě?

Jiří Dienstbier: Mělo by to být nejpozději v druhé půlce března, protože ve Sněmovně běží lhůty pro projednávání, i když byly prodlouženy. Teď jsme předložili tzv. věcné zadání, aby se i jiné strany než koaliční mohly vyjádřit k parametrům, jak by měla být státní služba nastavena. Teprve až parametry budou známy, můžeme napsat návrh budoucího zákona. Nemáte-­li zadání, těžko psát paragrafové znění.

A od března tady na Úřadu vlády vzniklo oddělení, které má právě podpořit přípravu státní služby. Nejde jen o napsání zákona, ale o přípravu jednotlivých kroků pro vznik budoucího generálního ředitelství státní služby. A zároveň jsem vytvořil po dohodě s vládou osmičlennou skupinu legislativců z Úřadu vlády, ale i ministerstev práce a sociálních věcí a vnitra, která bude připravovat právě ono paragrafové znění.

A.cz: Proberme body, které jsou v koalici kontroverzní. Výběr vedoucích úředníků ve státní správě, tzv. představených: bude jejich výběr probíhat ze všech zaměstnanců úřadu, nebo se jen překlopí stávající vedoucí, jak to chce hnutí ANO?

Foto: Vojtěch Marek

Nám nepřijde úplně vhodné, aby ti lidé, kteří tam budou v té době usazeni, se jen překlopili bez jakéhokoliv výběrového řízení. Takže to bych nepokládal za zcela vypořádanou záležitost. Ale už bychom se potřebovali k parametrům v řádu jednotek dnů dopracovat.

Ale nemyslím si, že toto by byl nepřekonatelný problém, to se, myslím, podaří vyřešit.

Smluvní platy, úřednická zkouška? Dohoda zatím není

A.cz: To je ale přece zásadní: zda se státní správa skutečně odpolitizuje, nebo se jen překlopí poté, co současná koalice – a nemluvme jen o jedné straně – ta ministerstva "vyčistí" a přizpůsobí si je personálně...

Odpolitizování není v té podobě překlopení. Ten způsob nastaví kvalitu na začátku, ale odpolitizování znamená poskytnutí garancí státním úředníkům, že budou kryti před politickým tlakem. Jde o to, aby každý politický šéf, který přijde, nevyčistil úřad odshora dolů a neobsadil ho svými lidmi. Ale aby tam byla určitá stabilita a lidé ve státní službě měli jistotu, že když budou plnit své povinnosti, budou mít zajištěn i kariérní postup.

A.cz: Naše otázka ale směřovala k tomu, aby nebyli chráněni tito lidé až poté, co si je vybrala současná koalice...

Proto by tam podle nás měla být výběrová řízení.

Foto: Vojtěch Marek

Podobný rozpor máme i ohledně úřednické zkoušky. Státní úředníci neradi slyší pojem úřednická zkouška – ale ono je to má v podstatě chránit. ANO přišlo s tím, že by se úředníci zaměstnali na základě výběrového řízení, v čekatelské pozici by strávili rok a pak by jejich nadřízený rozhodl, jestli je tam nechá, nebo je po této zkušební lhůtě vyhodí. To je přece naprostá libovůle toho nadřízeného. Úřednická zkouška jim dává jistotu, že se rozhodne podle nějakých objektivních pravidel.

A.cz: Co otázka smluvních platů – tam se spor vyřešil?

I tady spor přetrvává. Zástupci ANO trvají na tom, že pro to, aby se získali špičkoví odborníci a státní správa je byla schopna zaplatit, musí pro určitou část státní správy zůstat smluvní platy. My trváme na tarifech. Máme špatnou zkušenost, jak se odměňování ve státní správě zneužívalo.

Případ Nagyová je jen špičkou ledovce. Aby ministr rozhodoval, že nějakému zaměstnanci dá 500 tisíc měsíčně zcela mimo běžnou úroveň odměňování špičkových státních úředníků, podle nás není úplně správné. Pokud se jedná o nějaké experty, muselo by se to promítnout v tarifech, a ne ve smluvních platech.

A.cz: Takže toto všechno ještě není dohodnuté?

Je tam celá řada dílčích věcí, které zatím považuji za nevypořádané, a musíme je nějak rozhodnout.

A.cz: Máte na to tedy asi týden, je to tak?

Dalo by se to tak říct.

"Platy teď nikdo na korunu nespočítá"

A.cz: Překvapilo nás, že odhady růstu nákladů na státní správu po zavedení zákona, které jsou asi 5 miliard, jsou jen hrubými odhady, že nikdo není schopen rozklíčovat celkové náklady na platy...

Foto: Vojtěch Marek

Tady máme vlastně další rozpor, nebo nekonzistentnost našeho partnera. Na jedné straně pan Babiš říká, že přechod musí být rozpočtově neutrální, což by v současné situaci bylo srozumitelné s tím, že do budoucnosti se dají tarify upravit. Ale na druhou stranu potom na některých jednáních slyšíme, že platy úředníků jsou naprosto nedostatečné. Takže si musíme říct, jestli to budeme nastavovat jako rozpočtově neutrální, nebo budeme úřednické platy vylepšovat a do jaké míry.

A pokud se ptáte na nejistotu, kolik to může být: skutečně to nikdo zatím nedokázal spočítat úplně přesně. Není totiž zatím jasné, na které všechny instituce se bude zákon vztahovat, ani na jaký okruh osob v těchto institucích. Bez toho těžko můžete počítat dopady.

Navíc dnes máte plat u každého jednotlivého úředníka nastaven úplně jinak. Takže dokonce i když budete znát okruh úředníků a u jednoho nebudete znát způsob jeho odměňování, nebudete schopen to na korunu spočítat. Takže je třeba spočítat, že nějaký nárůst výdajů tady bude.

A.cz: Pořád se pohybujeme kolem oněch 5 miliard korun navíc?

Předpokládám, že bychom se měli pohybovat v jednotkách miliard. Může nastat problém, že když nastavíte přesné tarify, budou úředníci, kteří na tom mohou vydělat, a úředníci, pro které to může znamenat určité snížení platu. Tím, že to podřídíte jednotným pravidlům, zatímco teď je to u každého jinak.

A.cz: Už v půlce roku byste měli vybírat generálního ředitele celé státní správy. Máte svůj tip?

Nemám. I kdybych ho měl, nesděloval bych ho. Ale nemám ho.

 

Právě se děje

Další zprávy