Vlastník Edenu věřitelům do nové skořápky Vinet neutekl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 10. 2013 13:50
Fotbalový stadion v pražském Edenu, na němž hrává Slavia, vlastní nadále společnost E Side Property. Nedošlo totiž k operaci, kterou advokát Václav Slavíček, vystupující jako vlastník stadionu, v červenci avizoval, tedy k převedení Edenu do nové skořápky s kyperským majitelem jménem Vinet. Insider zjistil, že to zakázal soud.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Fotbalový stadion v pražském Edenu, na němž hrává Slavia, vlastní nadále společnost E Side Property. Nedošlo totiž k operaci, kterou advokát Václav Slavíček, vystupující jako vlastník stadionu, v červenci avizoval, tedy k převedení Edenu do nové skořápky s kyperským majitelem jménem Vinet.

Důvod? Zakázal to předběžným opatřením soud. Dokonce po dvou liniích. O zablokování této transakce požádala městská část Praha 10 jakožto vlastník dluhopisů E Side. A také společnost Seitworth Trading, minoritní akcionář E Side.

Advokát Slavíček v červenci oznámil, že stadion v Edenu převede pod Vinet po dohodě s hlavními věřiteli E Side, tedy Českou spořitelnou a stavební společností Hochtief. Závazky pochopitelně vznikly v době budování moderního stadionu.

Vinet tehdy Slavíček odprezentoval jako firmu, jejíž akcie drží z 10 procent E Side a z 90 procent na Kypru registrovaná firma Copper Bow. „Ta také plně patří mně,“ prohlásil Slavíček.

„Představitelé městské části Praha 10 se o chystané transakci dozvěděli z médií a rozhodli se požádat soud o vydání předběžného opatření, které by tuto operaci zastavilo,“ říká Jan Charvát, mluvčí Prahy 10.

Důvod takového kroku byl zřejmý. V roce 2009 svěřila Praha 10 společnosti Key Investments (KI) zhruba 200 milionů korun, za něž KI nakoupila dluhopisy E Side či Viachem. Všeobecně se nyní na trhu soudí, že tyto dluhopisy jsou nesplatitelné.

Nicméně Praha 10 drží 234 kusů dluhopisů E Side Property. A ty jsou splatné v roce 2024. Celkem by za všechny své vydané dluhopisy měl E Side v uvedeném roce vyplatit čtvrt miliardy korun.

A vyvedení stadionu pod novou skořápku jménem Vinet mohlo být vnímáno jako pokus, kterak jej od věřitelů vzdálit.

Pokus nevyšel. Soud vydal na žádost Prahy 10 i majoritního akcionáře Seithworth Trading předběžná opatření, která předvedení stadionu pod Vinet zapověděla.

Deník Insider se pokoušel získat stanovisko vlastníka stadionu v Edenu. Jakub Dlouhý z agentury Concept One, který advokáta Václava Slavíčka, vystupujícího v roli vlastníka stadionu, mediálně zastupuje, však nebyl do uzávěrky tohoto vydání k zastižení.

Praha 10 hodlá být v dané věci i nadále aktivní. „Výnosy z dluhopisů jsou řádně spláceny. Ta suma, kterou už městská část touto formou získala, přesahuje, tuším, 30 milionů korun,“ říká mluvčí Jan Charvát. „Vzhledem k vývoji situace však budeme iniciovat setkání věřitelů, které by se usneslo na dalším postupu.“

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy