Vlastník Edenu věřitelům do nové skořápky Vinet neutekl

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
17. 10. 2013 13:50
Fotbalový stadion v pražském Edenu, na němž hrává Slavia, vlastní nadále společnost E Side Property. Nedošlo totiž k operaci, kterou advokát Václav Slavíček, vystupující jako vlastník stadionu, v červenci avizoval, tedy k převedení Edenu do nové skořápky s kyperským majitelem jménem Vinet. Insider zjistil, že to zakázal soud.
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Fotbalový stadion v pražském Edenu, na němž hrává Slavia, vlastní nadále společnost E Side Property. Nedošlo totiž k operaci, kterou advokát Václav Slavíček, vystupující jako vlastník stadionu, v červenci avizoval, tedy k převedení Edenu do nové skořápky s kyperským majitelem jménem Vinet.

Důvod? Zakázal to předběžným opatřením soud. Dokonce po dvou liniích. O zablokování této transakce požádala městská část Praha 10 jakožto vlastník dluhopisů E Side. A také společnost Seitworth Trading, minoritní akcionář E Side.

Advokát Slavíček v červenci oznámil, že stadion v Edenu převede pod Vinet po dohodě s hlavními věřiteli E Side, tedy Českou spořitelnou a stavební společností Hochtief. Závazky pochopitelně vznikly v době budování moderního stadionu.

Vinet tehdy Slavíček odprezentoval jako firmu, jejíž akcie drží z 10 procent E Side a z 90 procent na Kypru registrovaná firma Copper Bow. „Ta také plně patří mně,“ prohlásil Slavíček.

„Představitelé městské části Praha 10 se o chystané transakci dozvěděli z médií a rozhodli se požádat soud o vydání předběžného opatření, které by tuto operaci zastavilo,“ říká Jan Charvát, mluvčí Prahy 10.

Důvod takového kroku byl zřejmý. V roce 2009 svěřila Praha 10 společnosti Key Investments (KI) zhruba 200 milionů korun, za něž KI nakoupila dluhopisy E Side či Viachem. Všeobecně se nyní na trhu soudí, že tyto dluhopisy jsou nesplatitelné.

Nicméně Praha 10 drží 234 kusů dluhopisů E Side Property. A ty jsou splatné v roce 2024. Celkem by za všechny své vydané dluhopisy měl E Side v uvedeném roce vyplatit čtvrt miliardy korun.

A vyvedení stadionu pod novou skořápku jménem Vinet mohlo být vnímáno jako pokus, kterak jej od věřitelů vzdálit.

Pokus nevyšel. Soud vydal na žádost Prahy 10 i majoritního akcionáře Seithworth Trading předběžná opatření, která předvedení stadionu pod Vinet zapověděla.

Deník Insider se pokoušel získat stanovisko vlastníka stadionu v Edenu. Jakub Dlouhý z agentury Concept One, který advokáta Václava Slavíčka, vystupujícího v roli vlastníka stadionu, mediálně zastupuje, však nebyl do uzávěrky tohoto vydání k zastižení.

Praha 10 hodlá být v dané věci i nadále aktivní. „Výnosy z dluhopisů jsou řádně spláceny. Ta suma, kterou už městská část touto formou získala, přesahuje, tuším, 30 milionů korun,“ říká mluvčí Jan Charvát. „Vzhledem k vývoji situace však budeme iniciovat setkání věřitelů, které by se usneslo na dalším postupu.“

Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 49 minutami

Bývalý šéf Interpolu dostal 13,5 roku vězení, Čína ho viní z braní úplatků

Bývalý šéf mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-wej byl v Číně odsouzen k trestu 13,5 roku vězení za úplatkářství a zneužití moci. Verdikt vynesl soud v severočínském městě Tchien-ťin, který Mengovi rovněž udělil pokutu ve výši dvou milionů jüanů (6,55 milionu korun), informovala agentura Reuters.

Podle vyjádření soudu přijal Meng na úplatcích více než 14,46 milionu jüanů (47,4 milionu korun) a zneužíval svého postavení, když mezi roky 2005 a 2017 působil jako náměstek čínského ministra pro vnitřní bezpečnost a šéf námořní policie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy