V Edenu myslí na zvedání tribun. Zadali to Hochtiefu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 9. 2013 9:40
Majitel Synot Tip Areny v pražských Vršovicích zadal studii, jak by se dala rozšířit kapacita jednadvacetitisícového hlediště
Foto: Tomáš Kunc

Inside sport – Dvacet jedna tisíc fanoušků. Tolik lidí se nyní při fotbale vejde do Synot Tip Areny, stadionu v pražském Edenu, kde hrává své zápasy tým Slavie.

A přestože ještě nikdo nezodpověděl otázku, jak budou splaceny dluhopisy, skrze které byla financována stavba stadionu, už jeho vlastníci přemýšlejí nad tím, jak případně zvýšit kapacitu arény.

„Už jsme to zadali stavební firmě Hochtief. Požádali jsme ji o vyjádření, jestli by takové rozšíření kapacity bylo vůbec proveditelné. A pokud ano, pak by nás zajímalo, jaké náklady by s tím byly spojeny,“ vysvětluje Jakub Dlouhý, šéf mediální agentury Concept One, která za vlastníka stadionu komunikuje.

„Zadali jsme to v různých variantách, zajímá nás, jak by celá věc vypadala, kdyby se kapacita zvyšovala o pět tisíc sedaček, co by znamenalo 10 000 nových sedaček a podobně,“ říká Dlouhý.

Důvod, proč případně zvyšovat kapacitu Edenu, se nabízí: Česko se hlásí o spolupořadatelství fotbalového Eura 2020. K tomu je potřeba jeden stadion s kapacitou alespoň 30 000 sedaček. A jednou z variant řešení, jež má Miroslav Pelta, šéf Fotbalové asociace ČR, v hlavě, je právě rozšíření kapacity stadionu, na němž hrává Slavia.

Dlouhý ale odmítá, že by aktuální komunikace vlastníka stadionu s Hochtiefem nějak úzce souvisela právě s Peltovými úmysly.

„Ne, naše úvahy o rozšíření kapacity nejsou nijak iniciovány rozhovory s FAČR na téma Eura 2020. Už jsme se tady o té kapacitě sami bavili mnohem dřív, přemýšleli jsme, co by to přineslo, kdybychom promotérům různých akcí mohli nabízet větší kapacitu stadionu,“ říká Dlouhý.

Informace od Hochtiefu o případných možnostech či podmínkách rozšíření kapacity prý vlastníci stadionu Slavie očekávají „v brzkém podzimu“.

Existuje i několik dalších variant, jak v Česku „vyčarovat“ třicetitisícovou arénu. Mluví se o zásadní přestavbě Rošického stadionu na Strahově, vyloučit nelze přestavbu Edenu či stadionu Sparty na Letné, variantou je stavět i na zelené louce v Praze-Letňanech. A o slovo se velmi hlasitě hlásí také projekt Zemského stadionu v Brně. UEFA však prý o tom, že by se zápasy Eura neměly hrát v hlavním městě Česka, ale někde jinde, údajně nechce ani slyšet.

Zaostřeme ovšem zpátky na Eden. Kvůli ligovým zápasům Slavie rozhodně není potřeba kapacitu tohoto stadionu navyšovat, červenobílému týmu se herně a výsledkově nedaří a počet diváků na tribunách tomu odpovídá. Poslední domácí debakl, od Mladé Boleslavi, vidělo necelých pět tisícovek fanoušků.

Zápas reprezentace s Arménií ovšem zaznamenal takřka osmnáctitisícovou návštěvu, řadu lístků ale podle všeho FAČR rozdala, aby hlediště zaplnila. To zápas o Superpohár UEFA mezi Bayernem Mnichov a Chelsea byl vyprodaný naprosto beznadějně.

V Edenu se ovšem pořádají i rockové koncerty, hráli tu Depeche Mode, Bruce Springsteen, Red Hot Chili Peppers a další.

Stadion byl otevřen v květnu 2008. Čas běží a v roce 2024 budou splatné dluhopisy v hodnotě přes čtvrt miliardy korun, skrze které byla stavba financována.

Společnost E-Side Property, která ho provozovala, vykazovala přitom v uplynulých dvou letech ztrátu vždy po 50 milionech korun.

Jak už Insider informoval, před nedávnem se pozměnila vlastnická struktura kolem stadionu. Aktuálního majitele stadionu, firmu Vinep, kontroluje její původní „matka“ E-Side Property jen z 10 procent, přičemž zbývajících 90 procent drží na Kypru registrovaná firma Copper Bow.

Kladenský advokát Václav Slavíček říká, že i tato firma plně patří jemu. Obecně se však předpokládá, že to není pravda a že skutečným majitelem stadionu je někdo jiný.

Luděk Mádl

 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy