V Edenu bude klid: majitel zadluženého stadionu se dohodl s klíčovými věřiteli

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
12. 7. 2013 15:06
Šance, že zadlužený fotbalový stadion v Edenu, ustojí své vleklé finanční potíže, podstatně vzrostly. Alespoň pro nejbližší měsíce. Čtěte proč.
Foto: Tomáš Kunc

Kdo-Kde-S kým – Radnice a další investoři, již před lety nakoupili prostřednictvím makléřské firmy Key Investments dluhopisy společnosti E-Side Property, vlastníka fotbalového stadionu v Edenu, mohou být klidnější. Roste šance, že zadlužený stadion své vleklé finanční potíže ustojí – alespoň pro nejbližší měsíce. Jeho majitel se totiž dohodl na restrukturalizaci dluhů s největšími věřiteli.

Klid se dá čekat i přes to, že je E-Side stále ohrožen nejen vlastními potížemi, ale navíc i zárukami za další obchody zprostředkované Key Investments, hlavně za dluhopisy insolventní firmy Borsay.

Majitel E-Side, tedy firma Kingwater Holdings Limited, uzavřel dohodu s největšími věřiteli – Českou spořitelnou a stavební firmou Hochtief. První fáze dohodnuté finanční restrukturalizace je čerstvě u konce, Kingwater to dnes oznámil v tiskové zprávě. Klesá tak riziko, že zadlužená E-Side, kterou loni označily renomované auditorské firmy BDO a PWC v analýze za předluženou a zralou na bankrot, skutečně v dohledné době padne. Kdyby se tak stalo, utrpěl by držitel dluhopisů splatných v roce 2024 už teď mnohamilionové škody.

Pořád sice není jasné, z čeho hodlá E-Side Property zaplatit své stamilionové dluhy, na něž dříve či později dojde. Známo není ani její hospodaření. Poslední zveřejněná účetní závěrka pochází z roku 2008, od té doby je byznys E-Side zahalen tajemstvím. A to i přes to, že firma má vydané dluhopisy za 250 milionů korun, a měla by tedy jejich držitele o své kondici informovat. Každopádně je zřejmé, že teď finanční kolaps firmy, která měla podle loňské analýzy renomovaných auditorských firem BDO a PWC záporný kapitál a za sebou několik let závažného zkreslování účetnictví, nehrozí.

Stadion do samostatné firmy

„V rámci první fáze restrukturalizace bylo nejprve třeba detailně prověřit strukturu závazků a pohledávek a stabilizovat finanční a ekonomickou situaci E-Side Property s cílem odvrátit vážně hrozící úpadek, jenž by byl katastrofou pro drtivou většinu věřitelů,“ píše vlastník E-Side Property, tedy firma Kingwater, v tiskové zprávě. „Uvedeného cíle se po značném úsilí podařilo dosáhnout. Došlo k uspokojivé úpravě či narovnání vztahů s velkými věřiteli společnosti, tedy s Českou spořitelnou a společnostmi Hochtief CZ a Strabag, a postupně byli a jsou uspokojováni i všichni nesporní malí a střední věřitelé E-Side Property,“ dodává dokument.

V čem první fáze ozdravení spočívá? E-Side vyčlenila ze svého majetku nejcennější aktiva – tedy vlastní stadion Eden s přilehlými pozemky – a vložila je do své nově zřízené stoprocentní dcery Vinet Invest. Nemovitosti jsou ovšem v zástavě České spořitelny a Hochtiefu, spořitelna navíc podle dokumentů založených v obchodním rejstříku drží v zástavě také přinejmenším část akcií Vinetu. Každopádně se ale oba klíčoví věřitelé mohou cítit bezpečněji, vědí, že teď se ke svému majetku v případě krachu mateřské E-Side snáz dostanou.

Navíc tu E-Side zřejmě počítá s dalším pohybem: navyšováním kapitálu Vinetu a vstupem dalších investorů. „Vinet Invest poskytuje na jedné straně dostatečné garance hlavním věřitelům ESP, zejména České spořitelně a držitelům dluhopisů, na straně druhé pak nově představuje standardní příležitost pro strategické investory, a tím pro další reálný rozvoj stadionu,“ podotýká Kingwater v tiskové zprávě.

Na druhou stranu pro Českou spořitelnu ani Hochtief vyčlenění stadionu ze zadlužené mateřské firmy problém s jejich dluhy neřeší. Stadion nedávno ocenila pro E-Side poradenská firma Equita Consulting a ta jeho tržní hodnotu stanovila na pouhých 342 milionů korun. Jen Česká spořitelna má nemovitosti v zástavě za pohledávku ve výši 400 milionů korun, z nichž ještě před rokem zůstával dluh 320 milionů. Kolik dluží E-Side Property spořitelně aktuálně, není známo. Těžko ale dluh klesl pod stamilionové hodnoty.

Hochtiefu kryje zástava původní pohledávku ve výši 330 milionů. S E-Side Property se o peníze soudil, spor je nyní zřejmě přinejmenším dočasně zažehnán vzájemnou dohodou, jednou ale bude muset Hochtief buď své nároky snížit, nebo bude E-Side muset najít zdroje na jejich zaplacení. Každopádně, jak už bylo řečeno, pro tuto chvíli je krize zažehnána.

Ještě k posudku na cenu stadionu: Materiál zveřejněný v obchodním rejstříku dává alespoň částečně nahlédnout do tajuplných finančních výkazů a plánů E-Side Property. K částce 342 milionů jako férové tržní ceně za stadion znalci došli započtením výnosů z majetku, tak jak s nimi počítá byznysplán E-Side. Letos by stadion měl svému vlastníkovi přinést na nájemném 50 milionů korun (což vzhledem k dluhům firmy není právě ohromující částka). Podle posudku byznysplán počítá s tím, že se výnos z pronájmu stadionu zvedne do tří let skoro na dvojnásobek (tj. na 97 milionů v roce 2018). Plánuje totiž, že se do Edenu vrátí kromě Slavie další fotbalový klub jako dlouhodobý nájemce. Zatím se ale o žádném konkrétním neví.

Pokud do Vinet Invest vstoupí další investoři, jak Kingwater v tiskové zprávě naznačuje, sníží se podíl původní E-Side na majetku stadionu. To ovšem znamená zvýšené riziko pro držitele dluhopisů a další věřitele E-Side Property. Zatím pro Českou spořitelnu, Strabag či Hochtief je situace komfortnější, další vlastníci pohledávek vůči E-Side by ale měli zpozornět.

Klid kolem Borsay

Snížilo se i riziko, že E-Side letos srazí do insolvence povinnost platit dluh za další firmu, jejíž dluhopisy prodávala radnicím a dalším klientům makléřská firma Key Investments – za firmu Borsay. Leasingová společnost Borsay z Tábora měla dluhopisy věřitelům vyplatit už loni v prosinci, na splacení ovšem nemá a E-Side za ni ručí v plné míře.

Insolvence Borsay ohrozila hlavně radnici Prahy 6, která v jejích dluhopisech měla utopeno přes 23 milionů korun, dalším velkým věřitelem je ministerstvo financí (46 milionů), jež zdědilo tuto pohledávku po dnes již zaniklé Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovně. Menšími držiteli dluhopisů Borsay jsou také město Sokolov či Praha 10.

Přestože Borsay za dluhopisy dodnes nezaplatila, je kolem ní už půl roku klid. Soud se sice zabýval návrhy na insolvenci Borsay, jež k němu postupně dospěly od tří malých, individuálních držitelů jejích dluhopisů, už před několika týdny je ale zamítl kvůli formálním pochybením. Stěžovatelé své návrhy bez námitek stáhli. Praha 6 z případu vyklouzla kuriozním způsobem – pohledávku za Borsay od ní za plnou nominální cenu na jaře koupil malý neznámý chomutovský podnikatel Radek Plavjaník (nejspíš nikoliv pro sebe, protože jeho firma Radek International těžko vygenerovala zdroje na 20milionovou těžce rizikovou transakci). Praha 10, jež má dluhopisy Borsay za 1,3 milionu, žádá podle mluvčího Jana Charváta jejich proplacení žalobou u soudu, podobně postupuje Sokolov.

Jediným známým velkým věřitelem Borsay, který by do případu mohl razantně vstoupit, je zřejmě jen ministerstvo financí, to ale žádné radikální kroky nechystá. Jak pro Insider uvedl nový mluvčí resortu Ondřej Šrámek, řeší ministerstvo pohledávku vůči Borsay v rámci pokračujícího konkurzu Hornické zaměstnanecké zdravotní pojišťovny. Prostě soudní spory se potáhnou měsíce, a tak nemusí ručitel Borsay, tedy E-Side Property, čekat z tohoto směru potíže.

Skandál kolem Key Investments od věřitelů nehrozí

Potvrzuje se tak to, o čem se mezi věřitelskými subjekty už dřív spekulovalo: Velké věřitele, kteří utopili peníze v dluhopisech distribuovaných Key Investments a přispěli tak klientům či majitelům této makléřské firmy na vybudování třetího největšího stadionu v zemi, budou iniciátoři obchodu či jejich dnešní dědicové jednoho po druhém pacifikovat, aby zabránili finančnímu kolapsu celé skupiny a nevyhnutelnému politickému skandálu, který by následoval.

Malí věřitelé se ke svým penězům nedostanou. Ti prozíravější – třeba spolumajitelé Sokolovské uhelné – se s tím už dávno smířili.

Key Investments, která před několika lety vytvořila finanční model „Eden“ s využitím veřejných peněz, je už skoro rok v konkurzu. Její obchody s dluhopisy vyšetřuje také policie, podle níž tyto transakce způsobily pěti městům, 32 individuálním investorům a čtyřem právnickým osobám škodu ve výši 315 milionů korun.

Zuzana Kubátová

 

Právě se děje

Další zprávy