Zahraničí - Američané zveřejnili celkem 197 stran dokumentů, které nalezli v domě Usámy bin Ládina před rokem členové speciálního komanda. Vzali je z počítače a stolů poté, co vůdce Al-Káidy ve vile v pákistánském Abbottábádu zastřelili.
V objevené Usámově korespondenci je velmi zajímavá jedna věc. Jeho nepřátelství k zemi, jejíž vláda je sama také nepřítelem Spojených států. Íránu.
V dopise bin Ládin Íránce nazývá arabským názvem Rafída, což je hanlivé a nepřátelské označení, kterým radikální sunnitští muslimové častují šíitské muslimy. Do češtiny ho lze přeložit jako „odmítači“.
Írán několik let zadržoval na svém území několik předních členů Al-Káidy, kteří tam uprchli po americkém útoku na Afghánistán na podzim roku 2001. Mezi těmi, kdo byli v Íránu v domácím vězení, byl i Usámův syn Sáad bin Ládin a jeden z nejdůležitějších organizátorů Al-Káidy Sajf Ádil. Není jasné jen to, zda byli ve skutečné věznici, nebo spíš někde, kde to více připomínalo domácí vězení.
Bin Ládin se v korespondenci s dalším členem Al-Káidy a svým někdejším asistentem Attíjou Abdalrahmánem kriticky zmiňuje o chování Íránu a jeho zacházení se zadrženými. Z textu také vyplývá, že Al-Káida unesla íránského diplomata z konzulátu v Péšáváru na severovýchodě Pákistánu, aby donutila Teherán některé členy organizace propustit. To se zřejmě podařilo, protože část Al-Káidy se z Íránu dostala pryč a diplomat byl v roce 2010 propuštěn na svobodu.
V textu je rovněž zmínka o tom, že Sáad bin Ládin si stěžoval na bití a špatné zacházení ze strany íránských dozorců.
Američané se dlouho snažili přijít na kloub tomu, zda existuje nějaká spolupráce mezi Al-Káidou a Íránem. Podle hesla „nepřítel mého nepřítele je můj přítel“ se mohlo zdát, že bin Ládin a íránská vláda k sobě mají blízko.
Orientalisté a odborníci na islám či Blízký východ to ale většinou vyvraceli s poukazem na ideologické a sektářské rozdíly. Špičky Al-Káidy tvoří sunnitští extremisté, kteří hledí na šíity s podezřením. A Írán je země, kde šíité tvoří devadesát procent obyvatel. V řadách Al-Káidy najdeme občany desítek zemí, mezi jejími špičkami ale nikdy nepůsobil žádný Íránec.