Byznys – Český telekomunikační úřad zveřejnil předběžné znění podmínek, podle kterých bude vybírat zájemce o uvolněné kmitočty v pásmech 800, 1800 a 2600 MHz. Okamžitě to vedlo ke spekulacím, že existuje naděje na příchod výrazně nižších cen mobilních hovorů a internetu.
Pravdu mají zatím ale nejspíš skeptičtější pozorovatelé, kteří v nějaký rychlý pokrok na telekomunikačním trhu příliš nevěří.
Pro velkou trojku českých mobilních operátorů hraje víc faktorů. Už jen třeba čas. Předběžný kalendář tendru sahá prakticky až do konce roku. Teprve 18. prosince by mělo být zveřejněno oznámení o konečném rozdělení kmitočtů. Začít s budováním další sítě tak nelze dříve než v příštím roce, i když nějaké nabídky služeb od případného čtvrtého operátora bychom se mohli dočkat díky povinnosti stávajících operátorů poskytnout národní roaming (pustit do svých sítí další).
Na vytvoření plnohodnotné sítě je pak novému hráči na trhu dán prostor pět let.
Zveřejnění textu není ještě ostrým začátkem výběru. Začala pouze přípravná fáze, ve které ČTÚ vyzval k veřejné konzultaci podmínek a pravidel aukce. Do jaké míry připomínky ovlivní konečné znění tendru, to uvidíme až koncem června.
Frekvenční pásma se budou dražit v blocích. Publicista Jiří Peterka spočítal, že jen ve vyvolávacích cenách činí hodnota všech bloků více než 9 miliard korun.
Zatím se v podmínkách tendru na nového operátora myslí hlavně v soutěži o pásmo 1800 MHz. Ze soutěže o tzv. blok 2,15 MHz jsou současní operátoři prakticky vyloučeni díky stanovení maximálního limitu. Smyslem tohoto limitu je vyloučit, aby jeden operátor ovládl většinu, nebo dokonce celé frekvenční pásmo. (Pro znalce: Limit hovoří o tom, že objem spektra získaný v soutěži v souhrnu s již drženým objemem ve shodném pásmu nesmí překročit 2 x 23 MHZ, čemuž by současní operátoři již nevyhověli.) I tak ale Vodafone, T-Mobile či Telefónica CR mohou soutěžit o malé bloky (například 2 x 1 MHz).
Podobné kritérium maximálního limitu existuje i v rámci souboje o frekvence z pásma 2600 MHz, ale s menším omezením, protože operátoři tyto frekvence nemají.
Ze strany velkých českých operátorů může být zájem i o nižší kmitočty v pásmu 800 MHz, neboť na nižších frekvencích se snáze pokrývají oblasti s členitějším terénem.
Když byla řeč o licencích, jak je to se stávajícími licencemi českých mobilních operátorů? Na konec platnosti dříve přidělených licencí narazí z velké trojky nejdříve Telefónica CR, když její GSM 900 a GSM 1800 licence vyprší v roce 2016.
Lépe je na tom Vodafone, u něhož tyto licence vyprší až v lednu 2021, a nejlépe T-Mobile Czech Republic (rok 2024). Licence pro standard UMTS sahají u všech operátorů minimálně za rok 2022.