Stráský nesplnil pokyn z ministerstva. Pak přišel konec smlouvy

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
4. 7. 2012 13:12
Zhruba měsíc předtím, než ministr Tomáš Chalupa oznámil konec Jana Stráského v čele šumavského národního parku, dorazil na Šumavu dopis z ministerstva životního prostředí.
Foto: Tomáš Kunc

Za kulisy událostí - Zhruba měsíc předtím, než ministr Tomáš Chalupa oznámil konec Jana Stráského v čele šumavského národního parku, dorazil na Šumavu dopis z ministerstva životního prostředí.

Chalupův náměstek Tomáš Tesař na čtyřech stranách popisuje, jak by mělo vedení Národního parku Šumava postupovat při zásahu proti kůrovci, aby se situace nevyhrotila jako loni při blokádě lesa u Ptačího potoka, kde mimo jiné žije i kriticky ohrožený tetřev.

Insideru se nyní podařilo dopis získat, výňatky z něj předkládáme čtenářům. Z listu vyplývá, že vedení národního parku doporučení ministerstva nedodrželo. Nesplnilo podmínku, že pro opakovaný zásah u Ptačího potoka potřebuje takzvané naturové posouzení, které vychází z evropské směrnice o ochraně významných přírodních stanovišť v EU.

Vedení parku sice tvrdí, že si nechalo takovou studii vypracovat, ale podle náměstka Tesaře se dokument nedá nazvat naturovým posouzením. "De jure to nemůže být naturový posudek,“ řekl Insideru Tesař.

Proti kácení na Šumavě bez patřičného splnění evropských směrnic se postavil i evropský komisař pro životní prostředí Janez Potočnik a v půlce června to sdělil písemně ministru Chalupovi. A také česká kancelář ombudsmana uvedla, že šumavský národní park kácí kůrovcové smrky u Ptačího potoka bez patřičných výjimek a povolení.

Zhruba dva týdny poté byl náhle odvolán ředitel parku Jan Stráský. Že by za dokumentem, který Insider předkládá, byl pravý důvod jeho konce, oficiální místa nepotvrzují. Ministr Chalupa veřejnosti vzkázal, že někdejší federální premiér skončil jen proto, že byl jmenován na dobu určitou. Na cestu dal Janu Stráskému hodinky a navzdory porušování zákonů i ujištění, že odvedl dobrou práci.

 

Právě se děje

Další zprávy