reklama
 
 

Stát prodal chalupu ve Špindlu, má ji tajemná firma pracující pro Dalíka a Topolánka

8. 7. 2014 20:58
Majitelem firmy Kotepera, a tedy i chaty, se v roce 2010 stala společnost Buffdale Properts LLC se sídlem v rodinném domku v americkém státě Delaware. A jednatelem občan Panamy jménem Humberto Gregorio Barera Mojica, který seděl či dodnes sedí v desítkách offshorových firem.

Za kulisy událostí - Ve Špindlerově Mlýně není moc lepších míst pro nový hotýlek. Skoro na samotě, s nádherným výhledem na sjezdovky. A přitom to autem do centra trvá jen pár minut.

Na okraji nejvyhledávanějšího horského střediska teď firma Kotapera dokončuje opravu staré chaty na moderní penzion. Tahle chata s romantickým jménem Sněženka patřila státu, který se jí ale před šesti lety zbavil.

A nedlouho nato ji získává nynější vlastník – společnost Kotapera, firma s utajenými majiteli, mateřskou společností v daňovém ráji a nyní i odpojeným telefonem. Tvrdí o sobě, že ji údajně živí stavebnictví. HN dohledaly, kdo jsou – alespoň na papíře – její významní klienti: bývalý premiér Mirek Topolánek a jeho pobočník Marek Dalík.

Humberto investuje ve Špindlu

Chata Sněženka ležící na jižním svahu ve Svatém Petru patřila České inspekci životního prostředí. Inspekce v roce 2008 ohlásila prodej. Zanedbaná chata potřebovala opravu, a úřad neměl peníze.

Do soutěže se přihlásili tři zájemci, nejvíc nabídla právě společnost Kotapera: 22,1 milionu korun. Tehdy měla firma ještě jasného majitele – investiční společnost Penta, která plánovala dům opravit a využívat ho jako podnikovou chatu. Roli prý hrálo i to, že spolumajitel Penty Marek Dospiva tráví v oblíbeném Špindlerově Mlýně část zimy. „Nakonec to však nebylo na úrovni Penty schválené, pan Dospiva si koupil ve Špindlu byt a nemovitost byla standardně prodaná,“ popsal další vývoj mluvčí skupiny Martin Danko.

Majitelem firmy Kotepera, a tedy i chaty, se v roce 2010 stala společnost Buffdale Properts LLC se sídlem v rodinném domku v americkém státě Delaware. A jednatelem občan Panamy jménem Humberto Gregorio Barera Mojica, který seděl či dodnes sedí v desítkách offshorových firem. Proč se Penta domluvila právě s touto firmou a kolik za chalupu dostala, není možné zjistit. „Pro Pentu to byla zanedbatelná transakce, řešili ji externí advokáti,“ vysvětlil mluvčí Danko.

Úspěšná firma bez telefonu

Kotapera dostává v roce 2012 od úřadů svolení chatu zbourat a na jejím místě postavit patrový hotýlek, ve kterém bude až třicet lůžek. A ve stejné době se objevuje i první souvislost s Markem Dalíkem, nyní souzeným kvůli korupci u zakázky na nákup armádních obrněnců Pandur. Jak ukazují dokumenty na webu radnice v moravském Jeseníku, Dalík si Kotaperu vybral, aby ho zastupovala při všech jednáních s úřady, když předloni na jaře začal opravovat svou chalupu v Domašově. Projekt přestavby mu přitom nakreslil stejný projektant jako v případě chalupy ve Špindlerově Mlýně.

Kotapera na svých internetových stránkách píše, že je úspěšnou firmou, která se zabývá „investiční, inženýrskou a dodavatelskou činností“. Jako reference uvádí i Dalíkovu chalupu v Jeseníkách. A také „kompletní realizaci a stavbu moderní rodinné vily“ ve Středočeském kraji. O jakou vilu může jít, napoví pohled do fotogalerie. Obrázky odpovídají fotkám z bulváru, který zveřejnil, jak si expremiér a bývalý šéf ODS Topolánek buduje patnáctimilionový dům na Sázavě.

„Kdo staví náš soukromý dům za naše soukromé peníze, po tom je každému veřejně hovno,“ prohlásil Topolánek. Dalík na žádost o vyjádření, co má společného s firmou Kotapera, nereagoval vůbec.

Nevysvětlené tak zůstává, jak Dalík s Topolánkem přišli na služby firmy, která kromě svého webu nikde veřejně nenabízí svoje služby a nezveřejňuje například ani počet zaměstnanců.

Firma uvádí i některé další reference, například pro městskou část Brno-střed dělala za 7,7 milionu různé opravy ve školkách. Na radnici však o tom nic netuší. „Ekonomický odbor neeviduje žádnou smlouvu ani platbu vůči firmě Kotapera,“ řekl mluvčí Roman Burián. Šéfem představenstva Kotapery je Karel Plch, ani jeho se ale nejde zeptat na podrobnosti – jeho telefon je odpojený. A pokus o návštěvu končí v office housu v centru Prahy, kde má Kotapera pouze virtuální kancelář.

Vojtěch Blažek

autor: Aktuálně.cz | 8. 7. 2014 20:58

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama