Stadion v Edenu se držitelům jeho dluhopisů dál vzdaluje

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 7. 2013 9:47
Do stále nepřehlednějšího propletence firem kontrolujících slávistický stadion v pražském Edenu míří zatím neznámý investor. Jeho totožnost lze jen tušit, zůstává skryt za kladenským advokátem Václavem Slavíčkem... Zuzana Kubátová a Luděk Mádl analyzují, co vlastně víme o vlastnictví nejmodernějšího stadionu.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Do stále nepřehlednějšího propletence firem kontrolujících slávistický stadion v pražském Edenu míří zatím neznámý investor. Jeho totožnost lze jen tušit, zůstává skryt za kladenským advokátem Václavem Slavíčkem.

Ten je už rok oficiálním majitelem firmy E-Side Property, jež jeden z nejmodernějších domácích stadionů donedávna vlastnila.

Vlastnická struktura kolem Edenu se ale mění. Jak Insider napsal už minulý pátek (http://bit.ly/13U65SK), vyvedl Slavíček - či jiný faktický majitel E-Side za Slavíčkem skrytý - stadion do samostatné firmy Vinet, jež vznikla jako stoprocentní dcera E-Side Property. Tuto středu Slavíček zveřejnil další podrobnosti probíhajících transakcí s majetkem E-Side.

A jde o zajímavé informace.

Nový investor na pochodu

Nového vlastníka stadionu, tedy firmu Vinet, kontroluje Slavíčkova firma E-Side Property dnes už jen z deseti procent. Majoritním devadesátiprocentním majitelem stadionu se stala na Kypru registrovaná firma Copper Bow. "Ta také plně patří mně," tvrdí Slavíček.

Zkontrolovat to však z veřejných zdrojů je prakticky nemožné. A Slavíček stejně rovnou dodává, že Vinet je připraven ke vstupu strategického partnera, takže stadion v Edenu zřejmě nemá zůstat jeho majetkem dlouho.

Kdo bude Eden kontrolovat? To stále není jasné. Jasné však je, že jistý investor už má k jeho ovládnutí otevřenou cestu.

Během loňského roku totiž neznámý dobrodinec - "nemohu ho jmenovat, jsem vázán mlčenlivostí," říká o něm Slavíček - pomohl udržet Eden finančně nad vodou. Poskytl kapitál na to, aby Slavíček mohl vypořádat nejpalčivější dluhy s menšími věřiteli E-Side Property. Podle Slavíčka to obnášelo srovnat dluhy ve výši 60 milionů korun, většinu této sumy Slavíčkovi poskytl nejmenovaný obchodní partner formou půjčky. "Počítá se s tím, že ten, kdo peníze poskytl, převezme podíl ve Vinetu. Může to být až těch 90 procent, které nyní držím prostřednictvím kyperské Copper Bow, zatím ale nejsme definitivně domluveni, a pokud se najdou i další zájemci o investici do stadionu, je možné o tom jednat," řekl Slavíček.

Kdo jsou tajemní Slavíčkovi partneři, pro něž byla připravena neprůhledná kyperská struktura, není známo. Lze jen zopakovat starší a stále přiživované spekulace, že jde o lidi napojené na PPF, konkrétně na manažera PPF Karla Pražáka. Firma i sám Pražák ovšem jakékoliv spojení s Edenem opakovaně popřeli.

Spekulace Pražák a jiné Pověsti a drby

Pražákovo jméno se v příběhu veřejně objevilo přesně před rokem. O nepříliš známém kladenském právníkovi Slavíčkovi jako o skutečném vlastníkovi Edenu se totiž pochybuje od samého počátku. Přičinil se o to sám. Loni v červenci, když oznámil koupi zadluženého, ztrátového a na prahu krachu stojícího Edenu, uspořádal tiskovku. A na ní zcela bezelstně předvedl, že o transakci, kterou podle vlastních slov právě dokončil, skoro nic neví: neznal základní fakta o firmách vlastnících stadion, tápal v historických souvislostech, nevěděl dokonce ani to, kolik a komu Eden dluží či kolik jeho provoz vynáší.

Zatímco se Slavíček zesměšňoval na pověstné tiskovce, jíž se novináři ještě dlouho bavili, šířila se mezi lidmi z pražských investičních a bankovních kruhů zpráva, že Eden právě koupil Karel Pražák z PPF. V byznysových kruzích tato informace žije stále, stejně jako platí, že ji sám manažer i finanční skupina trvale vyvracejí.

Máme-li zůstat u spekulací, připomeňme ještě další po celý rok přiživovanou pražskou pověst: že nitky kolem E-Side vedou také k podnikateli a právníkovi Petru Sisákovi.

Toho s příběhem E-Side spojuje jméno dnes již zkrachovalé makléřské firmy Key Investments, která před lety prodávala dluhopisy E-Side Property a pomáhala tak zajistit kapitál na stavbu stadionu v Edenu.

Jde ale skutečně jen o pověsti, drby a neprůkazné indicie. Spokojme se s tím, že skutečný majitel stadionu v Edenu je neznámý a má k tomu zřejmě dobrý důvod.

Dál od E-Side

Co je naopak evidentní: V rozrůstajícím se konglomerátu dceřiných a vnukovských firem pod formálně Slavíčkovou kontrolou pokračují pohyby, díky nimž se stadion posouvá dál a dál z dosahu přímých věřitelů E-Side Property. Což by mělo zajímat hlavně investory, kteří mají utopené peníze v dluhopisech této firmy. Nic na tom nemění ani Slavíčkovo ujišťování, že nový vlastník stadionu za závazky plynoucí z dluhopisů E-Side Property ručí. „Společnost Vinet, do níž jsme stadion vložili, vydala plné záruky za závazky plynoucí z dluhopisů," řekl Slavíček.

Základní otázkou je, jak si E-Side vydělá na úhradu dluhopisů v hodnotě přes čtvrt miliardy, splatných v roce 2024. I kdyby zůstala jediným majitelem Edenu, bude mít problém. Jeden z největších a nejmodernějších fotbalových stánků v zemi rozhodně není stroj na peníze.

Což Václav Slavíček ve středu oficiálně potvrdil. "Společnost E-Side Property vytvářela v minulých dvou letech ztrátu kolem 50 milionů ročně, v následujících dvou letech by měla mít výsledek kolem kladné nuly," uvedl. Firma podle něj nicméně bude schopna splácet úrok z dluhopisů (ten se pohybuje kolem 11 až 15 milionů za rok) i splátky České spořitelně, která jí poskytla nový dlouhodobý úvěr.

E-Side tak za poslední rok stihla hlavně vyrovnat se s dotírajícími věřiteli, odvrátila akutní kolaps. Jak už bylo řečeno, díky půjčkám od neznámého dobrodince vyplatila menší věřitele. A hlavně uzavřela smír s třemi největšími, tedy s Českou spořitelnou a stavebními firmami Strabag a Hochtief.

Spořitelna má v zástavě jak akcie Vinetu, tak nemovitosti na stadionu v Edenu. Zajímavé je uzavření smíru se Strabagem: E-Side s ním založil společnou firmu Jižní roh, která má vybudovat na dosud nezastavěném pozemku na jižním ochozu stadionu dům s pětatřiceti byty a obchody, o výnos z developerského projektu se obě strany podělí rovným dílem. A pak je tu čerstvě uzavřený smír s Hochtiefem, který na E-Side Property u soudu vymáhal 200 milionů korun za nedoplatky ze stavby stadionu. Slavíček oznámil, že pohledávku od Hochtiefu s blíže neupřesněným diskontem odkoupila jeho vlastní firma. V této chvíli ovšem opět není jasné, zda za stažení soudních žalob Hochtiefu zaplatil Slavíček, nebo jeho "neznámý dobrodinec" mířící do Edenu.

Nejasná budoucnost

Suma sumárum, finanční situace v Edenu se stabilizovala, kolaps majitele stadionu akutně nehrozí a držitelé dluhopisů (jsou mezi nimi i radnice Prahy 6 a 10 a další města) mohou živit naději, že se jim jejich peníze v době splatnosti dluhopisů v roce 2024 vrátí.

Pořád ovšem není jasné, z čeho by se víc než čtvrtmiliarda za dluhopisy měla v Edenu urodit.

Podle Slavíčka a jeho spolupracovníků jsou dnešní roční výnosy stadionu zhruba 50milionové a do budoucna by se měly zvednout (podle byznysplánu, na jehož základě byl stadion oceněn při vkladu do Vinetu) na dvojnásobek během tří let. Hlavním předpokladem růstu je ale uzavření nájemní smlouvy s dalším fotbalovým klubem kromě pražské Slavie. A to je hodně hypotetický předpoklad.

Bohemians 1905, kteří v Edenu hráli před časem jednu prvoligovou sezonu, se vrátili do vlastního vršovického Ďolíčku. Kdo další by se mohl do Edenu přistěhovat? Dukla má zázemí na Julisce, navíc se s ní pojí jen velmi slabá fanouškovská základna. Něco podobného lze říct o druholigových klubech Viktoria Žižkov a Bohemians Praha / Střížkov. Ekonomicky profitabilní by tak bylo jen přistěhování Sparty, to je ale podle samotného Slavíčka málo pravděpodobné.

A tak se lze spoléhat jen na rostoucí příjem z lépe postavených obchodních smluv či z většího počtu nefotbalových akcí, jako jsou koncerty hudebních hvězd. Sám Slavíček ale přiznává, že na radikální obrat v hospodaření stadionu k ziskům v dohledné době je malá šance. Navíc je třeba mít na paměti, že o výnos z edenského byznysu se bude chtít dělit i zatím neznámý dobrotivý investor a brzy už hlavní vlastník stadionu.

Zuzana Kubátová, Luděk Mádl

 

Právě se děje

teď

Johnson už nad Labouristy vede o 18 procentních bodů, tvrdí průzkum. Strana pro brexit výrazně ztratila

Podpora Konzervativní strany britského premiéra Borise Johnsona se podle všeho před prosincovými volbami dál zvyšuje a v novém průzkumu společnosti Kantar se dostala už na 45 procent. Úterní čísla dávají vládní straně osmnáctibodový náskok před opozičními labouristy, jejichž podpora se proti poslední anketě Kantar nezměnila. Obecně v posledních týdnech průzkumy svědčí o nárůstu preferencí dvou hlavních politických stran a propadu těch menších.

Konzervativci si u Kantar od minulého týdne polepšili o osm procentních bodů, zatímco Strana pro brexit europoslance Nigela Farage spadla z devíti na dvě procenta. Liberální demokraté byli v nejnovějším průzkumu na 16 procentech, což znamená zhoršení o jeden procentní bod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy