Stadion v Edenu se držitelům jeho dluhopisů dál vzdaluje

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
18. 7. 2013 9:47
Do stále nepřehlednějšího propletence firem kontrolujících slávistický stadion v pražském Edenu míří zatím neznámý investor. Jeho totožnost lze jen tušit, zůstává skryt za kladenským advokátem Václavem Slavíčkem... Zuzana Kubátová a Luděk Mádl analyzují, co vlastně víme o vlastnictví nejmodernějšího stadionu.
Foto: Tomáš Kunc

Byznys - Do stále nepřehlednějšího propletence firem kontrolujících slávistický stadion v pražském Edenu míří zatím neznámý investor. Jeho totožnost lze jen tušit, zůstává skryt za kladenským advokátem Václavem Slavíčkem.

Ten je už rok oficiálním majitelem firmy E-Side Property, jež jeden z nejmodernějších domácích stadionů donedávna vlastnila.

Vlastnická struktura kolem Edenu se ale mění. Jak Insider napsal už minulý pátek (http://bit.ly/13U65SK), vyvedl Slavíček - či jiný faktický majitel E-Side za Slavíčkem skrytý - stadion do samostatné firmy Vinet, jež vznikla jako stoprocentní dcera E-Side Property. Tuto středu Slavíček zveřejnil další podrobnosti probíhajících transakcí s majetkem E-Side.

A jde o zajímavé informace.

Nový investor na pochodu

Nového vlastníka stadionu, tedy firmu Vinet, kontroluje Slavíčkova firma E-Side Property dnes už jen z deseti procent. Majoritním devadesátiprocentním majitelem stadionu se stala na Kypru registrovaná firma Copper Bow. "Ta také plně patří mně," tvrdí Slavíček.

Zkontrolovat to však z veřejných zdrojů je prakticky nemožné. A Slavíček stejně rovnou dodává, že Vinet je připraven ke vstupu strategického partnera, takže stadion v Edenu zřejmě nemá zůstat jeho majetkem dlouho.

Kdo bude Eden kontrolovat? To stále není jasné. Jasné však je, že jistý investor už má k jeho ovládnutí otevřenou cestu.

Během loňského roku totiž neznámý dobrodinec - "nemohu ho jmenovat, jsem vázán mlčenlivostí," říká o něm Slavíček - pomohl udržet Eden finančně nad vodou. Poskytl kapitál na to, aby Slavíček mohl vypořádat nejpalčivější dluhy s menšími věřiteli E-Side Property. Podle Slavíčka to obnášelo srovnat dluhy ve výši 60 milionů korun, většinu této sumy Slavíčkovi poskytl nejmenovaný obchodní partner formou půjčky. "Počítá se s tím, že ten, kdo peníze poskytl, převezme podíl ve Vinetu. Může to být až těch 90 procent, které nyní držím prostřednictvím kyperské Copper Bow, zatím ale nejsme definitivně domluveni, a pokud se najdou i další zájemci o investici do stadionu, je možné o tom jednat," řekl Slavíček.

Kdo jsou tajemní Slavíčkovi partneři, pro něž byla připravena neprůhledná kyperská struktura, není známo. Lze jen zopakovat starší a stále přiživované spekulace, že jde o lidi napojené na PPF, konkrétně na manažera PPF Karla Pražáka. Firma i sám Pražák ovšem jakékoliv spojení s Edenem opakovaně popřeli.

Spekulace Pražák a jiné Pověsti a drby

Pražákovo jméno se v příběhu veřejně objevilo přesně před rokem. O nepříliš známém kladenském právníkovi Slavíčkovi jako o skutečném vlastníkovi Edenu se totiž pochybuje od samého počátku. Přičinil se o to sám. Loni v červenci, když oznámil koupi zadluženého, ztrátového a na prahu krachu stojícího Edenu, uspořádal tiskovku. A na ní zcela bezelstně předvedl, že o transakci, kterou podle vlastních slov právě dokončil, skoro nic neví: neznal základní fakta o firmách vlastnících stadion, tápal v historických souvislostech, nevěděl dokonce ani to, kolik a komu Eden dluží či kolik jeho provoz vynáší.

Zatímco se Slavíček zesměšňoval na pověstné tiskovce, jíž se novináři ještě dlouho bavili, šířila se mezi lidmi z pražských investičních a bankovních kruhů zpráva, že Eden právě koupil Karel Pražák z PPF. V byznysových kruzích tato informace žije stále, stejně jako platí, že ji sám manažer i finanční skupina trvale vyvracejí.

Máme-li zůstat u spekulací, připomeňme ještě další po celý rok přiživovanou pražskou pověst: že nitky kolem E-Side vedou také k podnikateli a právníkovi Petru Sisákovi.

Toho s příběhem E-Side spojuje jméno dnes již zkrachovalé makléřské firmy Key Investments, která před lety prodávala dluhopisy E-Side Property a pomáhala tak zajistit kapitál na stavbu stadionu v Edenu.

Jde ale skutečně jen o pověsti, drby a neprůkazné indicie. Spokojme se s tím, že skutečný majitel stadionu v Edenu je neznámý a má k tomu zřejmě dobrý důvod.

Dál od E-Side

Co je naopak evidentní: V rozrůstajícím se konglomerátu dceřiných a vnukovských firem pod formálně Slavíčkovou kontrolou pokračují pohyby, díky nimž se stadion posouvá dál a dál z dosahu přímých věřitelů E-Side Property. Což by mělo zajímat hlavně investory, kteří mají utopené peníze v dluhopisech této firmy. Nic na tom nemění ani Slavíčkovo ujišťování, že nový vlastník stadionu za závazky plynoucí z dluhopisů E-Side Property ručí. „Společnost Vinet, do níž jsme stadion vložili, vydala plné záruky za závazky plynoucí z dluhopisů," řekl Slavíček.

Základní otázkou je, jak si E-Side vydělá na úhradu dluhopisů v hodnotě přes čtvrt miliardy, splatných v roce 2024. I kdyby zůstala jediným majitelem Edenu, bude mít problém. Jeden z největších a nejmodernějších fotbalových stánků v zemi rozhodně není stroj na peníze.

Což Václav Slavíček ve středu oficiálně potvrdil. "Společnost E-Side Property vytvářela v minulých dvou letech ztrátu kolem 50 milionů ročně, v následujících dvou letech by měla mít výsledek kolem kladné nuly," uvedl. Firma podle něj nicméně bude schopna splácet úrok z dluhopisů (ten se pohybuje kolem 11 až 15 milionů za rok) i splátky České spořitelně, která jí poskytla nový dlouhodobý úvěr.

E-Side tak za poslední rok stihla hlavně vyrovnat se s dotírajícími věřiteli, odvrátila akutní kolaps. Jak už bylo řečeno, díky půjčkám od neznámého dobrodince vyplatila menší věřitele. A hlavně uzavřela smír s třemi největšími, tedy s Českou spořitelnou a stavebními firmami Strabag a Hochtief.

Spořitelna má v zástavě jak akcie Vinetu, tak nemovitosti na stadionu v Edenu. Zajímavé je uzavření smíru se Strabagem: E-Side s ním založil společnou firmu Jižní roh, která má vybudovat na dosud nezastavěném pozemku na jižním ochozu stadionu dům s pětatřiceti byty a obchody, o výnos z developerského projektu se obě strany podělí rovným dílem. A pak je tu čerstvě uzavřený smír s Hochtiefem, který na E-Side Property u soudu vymáhal 200 milionů korun za nedoplatky ze stavby stadionu. Slavíček oznámil, že pohledávku od Hochtiefu s blíže neupřesněným diskontem odkoupila jeho vlastní firma. V této chvíli ovšem opět není jasné, zda za stažení soudních žalob Hochtiefu zaplatil Slavíček, nebo jeho "neznámý dobrodinec" mířící do Edenu.

Nejasná budoucnost

Suma sumárum, finanční situace v Edenu se stabilizovala, kolaps majitele stadionu akutně nehrozí a držitelé dluhopisů (jsou mezi nimi i radnice Prahy 6 a 10 a další města) mohou živit naději, že se jim jejich peníze v době splatnosti dluhopisů v roce 2024 vrátí.

Pořád ovšem není jasné, z čeho by se víc než čtvrtmiliarda za dluhopisy měla v Edenu urodit.

Podle Slavíčka a jeho spolupracovníků jsou dnešní roční výnosy stadionu zhruba 50milionové a do budoucna by se měly zvednout (podle byznysplánu, na jehož základě byl stadion oceněn při vkladu do Vinetu) na dvojnásobek během tří let. Hlavním předpokladem růstu je ale uzavření nájemní smlouvy s dalším fotbalovým klubem kromě pražské Slavie. A to je hodně hypotetický předpoklad.

Bohemians 1905, kteří v Edenu hráli před časem jednu prvoligovou sezonu, se vrátili do vlastního vršovického Ďolíčku. Kdo další by se mohl do Edenu přistěhovat? Dukla má zázemí na Julisce, navíc se s ní pojí jen velmi slabá fanouškovská základna. Něco podobného lze říct o druholigových klubech Viktoria Žižkov a Bohemians Praha / Střížkov. Ekonomicky profitabilní by tak bylo jen přistěhování Sparty, to je ale podle samotného Slavíčka málo pravděpodobné.

A tak se lze spoléhat jen na rostoucí příjem z lépe postavených obchodních smluv či z většího počtu nefotbalových akcí, jako jsou koncerty hudebních hvězd. Sám Slavíček ale přiznává, že na radikální obrat v hospodaření stadionu k ziskům v dohledné době je malá šance. Navíc je třeba mít na paměti, že o výnos z edenského byznysu se bude chtít dělit i zatím neznámý dobrotivý investor a brzy už hlavní vlastník stadionu.

Zuzana Kubátová, Luděk Mádl

 

Právě se děje

před 11 minutami

Mezi Břeclaví a Valticemi srazil vlak člověka, na místě zemřel

Osobní vlak v úseku mezi Břeclaví a Valticemi po poledni srazil člověka. Ten zemřel ještě před příjezdem záchranářů, zranění byla neslučitelná se životem, řekla ČTK jejich mluvčí Michaela Bothová. Provoz na trati bude podle webu Českých drah zastavený do 14:20. Nehodu na místě vyšetřují policisté. "Zatím je to příliš čerstvé, zjišťujeme totožnost," sdělil policejní mluvčí David Chaloupka. V úseku Břeclav - Valtice a zpět je nyní zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
Další zprávy