Objev dne – Dostavba dalších bloků Jaderné elektrárny Temelín přihrává velký byznys strategickým firmám na Slovensku.
Mají totiž významné místo v seznamu, který předložilo v nabídce ČEZ ruské konsorcium MIR.1200. Rusové jsou vedle amerického Westinghouse finalistou tendru, jehož vítěz si sáhne na rozdělení až 200 miliard korun.
Rusové sice v kampani k momentálně největšímu atomovému tendru Evropy zdůrazňovali masivní zapojení domácích českých firem, oficiální seznam možných dodavatelů však ukázal, že Temelín by v budoucnu mohl živit i slovenský byznys. Ten je s Rusy už propojen dostavbou Atomové elektrárny Mochovce (staví ji Atomstrojexport a Škoda JS).
„Konsorcium MIR.1200 počítá i s účastí slovenských, vysoce kvalifikovaných dodavatelů v oblasti jaderné energetiky,“ uvedl na dotaz Insideru Josef Perlík, ředitel projektu Dostavba Jaderné elektrárny Temelín 3, 4 ze Škoda JS. Zdůrazňuje ale také, že Slováci by nebyli první volbou. „Preferovány budou dodávky z České republiky, a tedy účast českých společností,“ dodal Perlík.
Seznam, který Rusové připojili v létě k nabídce pro ČEZ a který Insider prozkoumal, tvoří diagram rozsáhlého řetězce dodavatelů. Na vrcholu stojí trojice firem konsorcia Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress, přičemž jediným akcionářem Škody JS je ruský konglomerát OMZ a dvě posledně jmenované firmy jsou dceřiné společnosti Rosatomu. V rukou Rusů bude také technická koordinace dodavatelů, generální projekt, vědecká podpora i dodávka paliva.
České firmy figurují až o patro níž. V diagramu početně převažují (Rusové tvrdí, že dají práci 350 společnostem), na druhou stranu nejde na těch nejnižších dodavatelských patrech v mnoha případech o specializované firmy, ale i o menší stavební firmy nebo provozovatele dopravních služeb.
Mezi velkými hráči ze Slovenska – a to na stejné úrovni jako český průmyslový gigant Vítkovice Power Engineering - je na ruském seznamu společnost PPA Control. Při právě probíhající dostavbě třetího a čtvrtého bloku v Mochovcích dodává tato firma podle slovenských médií elektrické komponenty za téměř sto milionů eur, tedy asi čtvrt miliardy korun.
„PPA Control je součástí dodavatelského konsorcia MIR.1200. Rozsah našich dodávek bude v případě úspěchu v oblasti systému kontrol a řízení a elektra,“ vzkázala Insideru asistentka generálního ředitele společnosti Mária Galbavá.
PPA Control nefiguruje v českém obchodním rejstříku, ani žádná její dceřiná společnost, tudíž firemní daně i zisky z Temelína by pak s největší pravděpodobností zůstaly na Slovensku.
I profily dvou desítek slovenských firem pro Temelín, které figurují níže, kde je asi 250 firem celkem, odpovídají označení, které pro ně použil ředitel dostavby Josef Perlík – jsou vysoce specializované. Najdeme tu například největšího slovenského výrobce čerpadel Slovpump, firmu San-Dill, která se podílí i na velké jaderné zakázce ve Finsku, nebo společnost specializovanou na těsnění Chestreal.
Vyjádření představitele poslední jmenované firmy přitom ukazuje, že seznam předložený k tendru nemusí být momentálně úplně věrohodný. V Chestrealu totiž ani nevědí, že na něm jsou. „S konsorciem MIR.1200 ani s jednotlivými firmami z konsorcia zatím žádné smlouvy uzavřené nemáme,“ řekla mluvčí Chestrealu Zuzana Escherová.
Jak se pak firma mohla ocitnout na seznamu Rusů? „Předpokládám, že to souvisí s tím, že jsme realizovali už některé projekty a jsme v databázi těchto firem, které jsou oslovované na různé akce související s jádrem. Zřejmě si to stáhli z ČEZ,“ dodala.
Že by nabídka pro Temelín obsahovala jakýsi nezávazný seznam, Josef Perlík vyvrací. „Zárukou (pro budoucí získání dodávek – v případě vítězství Rusů) je, že tyto společnosti jsou na seznamu dodavatelů předaném zákazníkovi, který už v této etapě má velmi závazný charakter,“ uvedl mimo jiné. Zároveň ale přiznává, že o svém možném angažmá firmy nemusí vědět.
„Na seznam dodavatelů v nejnižší úrovni byli vypsáni všichni subdodavatelé, které jednotliví dodavatelé pro Konsorcium MIR.1200 uvedli ve svých nabídkách. Z toho plyne, že někteří z nich nemusí mít vztah k jaderné energetice, a nemusí tedy ani vědět, že byli na seznamu uvedeni,“ řekl.
Na spolupráci samozřejmě sází i hlavní konkurent Rusů, americký Westinghouse. Ten však disponuje výhodou politickou – USA argumentují posílením transatlantické vazby a tradičního spojenectví, které upevní místo Česka v západním společenství.
Podle mediálního zástupce Westinghouse v Česku z agentury Euro RSCG Michala Vlasáka nemá společnost mezi zamýšlenými dodavateli slovenské firmy. Exkluzivní smlouvu má Westinghouse podepsanou například s Metrostavem, který by měl mít na starosti stavební práce na třetím a čtvrtém bloku Temelína. Minimálně takto rozsáhlým diagramem jako Rusové Westinghouse neargumentuje.